Кирила Буданова хотіли вбити напередодні Великодня, а ліквідацію Володимира Зеленського вирішили залишити на після свят. Про викриття мережі ФСБ, яке планувало вбивства топпосадовців країни, повідомляє контррозвідка Служби безпеки України. У який спосіб кремль хотів влаштувати цей замах? І про передову, де попри будь-які московські провокації в тилу наші артилеристи продовжують нищити росіян. Маємо розповідь екіпажу німецької САУ Panzerhaubitze 2000. Більше дивіться в огляді 804-го дня Великої війни у матеріалі журналіста "5 каналу" Олексія Пасака.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
В одному з інтерв'ю Володимира Зеленського запитали, скільки разів путін намагався його вбити. На що президент України відповів: "Кажуть, більш як 10. Але кажуть службовці, спецслужбовці, розвідка, тому я, чесно кажучи, не рахую цю кількість".
І до цього переліку тепер додалася ще одна невдала спроба ворога. В СБУ повідомляють: агентурна мережа ФСБ планувала вбивство Володимира Зеленського. Задіяли двох полковників УДО – Українського управління державної охорони. російські куратори ставили завдання виявити осіб в охороні голови держави, які зможуть взяти президента в заручники. А потім – убити.
"Поставив мені завдання прозондувати настрій співробітників, які були на охороні Офісу президента. Завдання було – знайти людей, які зможуть під час якогось переходу або виходу на вечірнє звернення до кабінету, або на площу перед Офісом президента – заблокувати", – розповів затриманий полковник УДО.
Вбивство президента України мало стати подарунком путіну до дня його інавгурації. Але ворог планував ліквідацію не лише Зеленського. Мали організувати замах і на керівника СБУ Василя Малюка. А очільника ГУР Кирила Буданова планували вбити напередодні Великодня.
Щоб здійснити замах, ворог планував завдати ракетного удару, а вже потім добити безпілотниками. Полковник УДО особисто доправив до столиці FPV-дрони, заряди до ручного протитанкового гранатомета і протипіхотні міни.
"МОН-90 я сховав у дровах у себе у приватному будинку. За завданням куратора Дмитра одну посилку передав у вигляді одного квадрокоптера в районі заїзду до міста. Всі інші посилки – це квадрокоптери, міна та заряд для FPV-дрону – я передав через схованку на Одеській трасі", – сказав затриманий полковник УДО.
Читайте також: СБУ викрила групу агентів фсб, які готували замах на Зеленського: серед затриманих два полковника УДО.
"План ворога був такий – спочатку завербований агент мав спостерігати за переміщенням особи під охороною та передавати ворогу інформацію. За координатами будинку, де мав перебувати посадовець, планувалося завдати ракетного удару. Потім збиралися атакувати дроном людей, що залишилися на місці ураження. А після цього росіяни планували поцілити ще однією ракетою, у тому числі задля знищення слідів застосування дрону", – заявив речник СБУ Артем Дехтяренко.
Перехоплена розмова:
Дмитро Перлін: Ти відходиш, чуєш "бабах", заводиш "птаха", летиш туди, бачиш людей, вони там розбирають. Вони щось там ворушаться, в машину кудись рухаються і додатково ще завдаєш удару. Ти зрозумів?
Виконавець: Так, а додатково наношу удар по конкретній цілі чи…?
Дмитро Перлін: За скупченням людей. Сліди того, що було завдано удару дроном, ми прикриваємо другим ударом ракети. Угу, тобто дивися, як у нас виходить, такий сендвіч: ракета – "птах" – ракета.
Сендвіч вийшов зіпсованим. Зрадників з УДО, яким росіяни обіцяли від 50 до 80 тисяч доларів за ліквідацію українських високопосадовців, уже запроторили до СІЗО. З-за ґрат вони можуть уже ніколи не вийти – їм загрожує довічне.
Ударами та диверсіями в тилу ворог, вочевидь, хоче дестабілізувати суспільство та бодай якось вплинути на ситуацію на фронті. Але найбільше бійців дестабілізують не плани кремлівських спецслужб. А нестача боєкомплекту та засилля російських дронів у небі.
"Зараз почали, стало більше в них тих ударних дронів. Тих самих "Привет-82", "Ланцетів", досить різних, прямо різних, різної модернізації – першої, другої. З кумулятивним снарядом, із фугасним. Раніше такого не було. Було, але не в такій кількості. Зараз прям цього стрьомно", – зауважив командир батареї 43-ї артилерійської бригади ЗСУ імені гетьмана Тараса Трясила на позивний "Льова".
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
"Тому що набагато складніше стало у зв'язку з тим, що в них багато засобів РЕБ, які не дають нашим пташкам залітати на їхню територію. Відповідно – виявляти цілі і працювати. І також безпосередньо – це їхні ударні дрони-камікадзе. "Зали", "Орлани", їх просто кишить тут. Буває таке, що вдень роботи багато, а висунутися не можемо, бо постійно щось літає. Ось єдина проблема, якби можна було б її якось вирішити. Щоб збивали ті пташки або їх могли душити нормально. Тоді було б ефективніше і відповідно було б більше роботи", – наголосив військовослужбовець Андрій Ставничий.
Десь на Донеччині працює екіпаж німецької самохідної артилерійської установки Panzerhaubitze 2000. Бійці 43-ї бригади розповідають, що нині обмежені щонайбільше півтора десятками пострілів на день. І очікування нових партій 155-міліметрових снарядів стає насправді нестерпним. Так само дошкуляє і брак запчастин. Щоб лагодити новітню західну техніку, доводиться шукати донорів по всій країні.
"Не вистачає запасних частин. У нас в Україні гармати стають донорами для інших машин. Тому що нема запасних частин. Немає БК. Мало працюємо через це", – поділився військовослужбовець Андрій.
"Тут основна проблема в запчастинах і снарядах. І навіть якщо будуть запчастини і снаряди , з'являється проблема – ворожі "пташки". Воно все якось має працювати в комплексі: РЕБ, РЕР, артилерія. І тоді буде відсоток ураження набагато більший. Це на мою думку так", – зауважив Андрій Ставничий.
А ще бійці кажуть про навчання за кордоном та стандарти НАТО. Які насправді для західних інструкторів подекуди перетворюються на стандарти ЗСУ.
"У мене були такі дні, що ця людина, яка найбільше на Panzerhaubitze стріляла в Афганістані – я за один день більше вистріляв, ніж вона за скільки там років війни в Афганістані. І коли наші хлопці приїжджають на навчання, німці дивляться, кажуть: "Так не може бути, так не працює". А насправді, ну. Вони вчаться вже в нас", – запевнив Андрій.
Олексій Пасак, "5 канал"
Дивіться також:
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.