24 лютого рік тому кардинально змінило життя українців. Нові, воєнні реалії змусили швидко адаптуватися до складних обставин. А мільйони людей й узагалі були змушені починати усе з початку і покинули власні домівки, бо їх зруйнували підступні російські вороги.
У перші дні великої війни гаряче було на сході, півночі та півдні країни, а ще – на підступах до Києва. Тоді, хапаючи документи і найнеобхідніше, люди виїжджали із зони бойових дій, не знаючи, що буде у наступні хвилини.
Вистояти довгу чергу до аптек та магазинів було звичною процедурою: чималий ажіотаж через паніку, труднощі з виробництвом. Хліб у супермаркетах розбирали за лічені хвилини, тому купити його встигали не всі.
Але, попри систематичні бомбардування, деякі пекарні продовжували виготовляти запашні хлібини. Паляниці роздавали у метро, де від російських атак переховувалися кияни. А поки кипіла робота на виробництві, в укритті будівлі сиділи родини працівників, старенькі та діти. Коли звуки вибухів стихали на вулиці, для малечі організовували спортивні змагання, щоби відволікти від нових реалій.
Коли українські міста і села накривало ворожим вогнем, справжнє життя вирувало у підземеллях, куди не дістатися російським ракетам та бомбам. Школярі та студенти продовжили навчатися, здебільшого – дистанційно, під час повітряних тривог заняття проводили з укриттів. А у пологових будинках народжувалися нові життя. Щоправда, перший плач немовлят також лунав із бомбосховищ.
Тих пацієнтів, яких могли – евакуйовували з лікарень. На захід країни або ж за кордон. Утім, деяких транспортувати було неможливо, тому їх переміщували до відносно безпечніших місць у медзакладах. А поки вікна дрижали від вибухів, в операційних кипіла робота.
Багато закоханих пар в умовах повномасштабної війни перестали відкладати життя "на завтра". До РАЦСів у 2022-му пішла рекордна кількість українців. І багато з них були не у весільному вбранні, а у піксельному однострої.
Для автомобілістів весна та частина літа були складними через дефіцит пального і різкий стрибок цін на нього: росіяни бомбили нафтобази, намагаючись зупинити українське виробництво. Бензин і дизель завозили з Європи. Часто, перш ніж заправитися, водіям треба було вистояти кілометрову чергу.
Після масованих ракетних ударів по енергетиці українці дізналися – що таке блекаут, але замість бунту, на який сподівалися окупанти, навчилися виживати без світла, тепла та води в оселі, навіть якщо побутових благ немає по кілька діб.
"З таким навіженим сусідом нам треба бути готовими до будь-якого розвитку подій. Ви можете вимкнути нам світло, ви можете вимкнути нам воду, проте ми навіть у темряві бачимо, що ви ...", – наголосив студент Даниїл Нікулін.
Запаси води та їжі, портативні пічки, газові балони, ліхтарики, теплий одяг. Це лише невеликий список того, що накупили українці, готуючись до нових можливих ракетних атак. Заклади харчування також пристосувалися до різних умов: або романтична вечеря зі свічками, або світло за допомогою дизельного генератора.
"Ми придбали ще один додатковий акумулятор, щоб змінювати їх і перезаряджати, і цей котел ганяє гарячу воду по батареях", – розповіла керівниця ресторану Анна Борук.
Енергетики працювали цілодобово, щоби полагодити пошкодження електромереж після обстрілів. Світло повернулося, але з плановими відключеннями через дефіцит в енергосистемі.
Війна, яку росія розпалила проти нашої держави, змогла перевернути систему цінностей, змінити побут і спосіб життя українців. Та попри складні життєві умови, українці навчилися ще більше цінувати одне одного. А от що точно залишилося непохитним – це віра в перемогу і ненависть до загарбницької росії.
Лідія Середюк, Микола Довгий, 5 канал"
Нагадаємо, головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний подякував усім українцям за стійкість, підтримку і віру.
Дивіться також відео за темою: РІК ВЕЛИКОЇ ВІЙНИ: ЗГАДУЄМО НАЙВАЖЧИЙ ПЕРІОД В ІСТОРІЇ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
100 днів боротьби: президент показав звичайних українців, які відстоюють свою країну – ФОТО