У козацькому селищі "Мамаєва Слобода" виконували народні звичаї та проводили язичницькі обряди

  Духовний день, або Другий день П`ятидесятниці - відзначають віряни. Напередодні у козацькому селищі "Мамаєва слобода" виконували народні звичаї та проводили язичницькі обряди. Головний з них - водіння куста. Таким чином наші предки просили природу про добрий урожай. А домівки у ці дні традиційно вбирали у клечання - листя липи або клена.

  У Мамаєвій слободі - калатають у дзвони. Люд сходиться на місцевий майдан. Козаки урочистою ходою несуть хоругви та знамена.

  Дійство починається молитвою "За Україну". Народ закликають до кола. Посеред майдану - дійство тільки для жінок. Проводять народний обряд - куст. Одну з дівчат ставлять по центру та вбираються у клечання. Це гілки з листям клена або ж липи.  

  Коли дівчина-куст вже вбрана - до кола кличуть чоловіка. Той має взути героїню обряду в черевички. А інші дівчата віншують і закликають відвідувачів подарувати кусту якусь дрібничку. Клечання куста мало дати добрий урожай.

   Костянтин Олійник, директор козацького селища "Мамаєва слобода": "Християнська релігія вона адаптувала оте язичницьке свято до своїх потреб. І те що ми зараз бачимо це наш давній звичай, який дохристиянський. Тобто клечання хати, водіння хороводів, водіння "куста".

   Чи добрим буде урожай - наші пращури питали в язичницьких богів. Землю окроплювали водою. Співали-танцювали.

   Ганна Рибалка, "5 канал": "А хто наспівався та натанцювався досхочу -  ідуть сюди. Тут у нас майстер-клас з плетіння вінків з клечання".

   Дівчата майстриню слухають - й собі експериментують.

   Перша дівчина: "Шо знайшла, що в руки попало? Ніби соняхи, ніби волошки, дубочки, травка, жито".

   Друга дівчина: "Окрім дома у бабусі із кульбабки - оце моє друге творіння!"

   Клечання розвішували й у хатах - над божником, мисником і піччю. Вважалося, що це символ душ померлих родичів. Тому чіпати гілля протягом тижня заборонялося. Організатори етнофестивалю кажуть - мають благородну мету. Зібрані кошти підуть на написання ікони Покрови для Іллінської церкви в Суботові.

   Ганна Рибалка, Богдан Кальченко, "5 канал".

  Попередній матеріал
  П`ять десятків старовинних та екзотичних інструментів демонстрував музикант Кабанов
  Наступний матеріал
  Штормове попередження по Україні оголосив Гідрометеоцентр
  Теги: