Таким покупцям продавчині станції метро Дарниця не радіють. Штовханиною, тиснявою та лайкою зустрічають столичних екологів. Спеціалісти кажуть, що це така схема відвертання уваги. Тож спіймати на гарячому таких заробітчан непросто. А надто тоді, коли на відмінно працює і сарафанне радіо.
Володимир Боройко: "Когда ми подходили, уже какая то женщина уже кричала и предупреждала".
Одні первоцвіти продають, а інші таких підприємців ловлять. Інспектори розкривають сумну статистику - щороку назавжди зникає до 20 мільйонів квітів.
Іван Парнікоза, еколог: "Цілих три види підсніжніків і усі ці види вже є однією ногою в могилі. Саме із-за цього промислу первоцвітів. Тому що легко їх зірвати, не треба нічого вкладати, привести і продати".
Найбільший наплив - напередодні жіночого дня. Букетик коштує ві 10 до 15 гривень. Проте, якщо спіймають доведеться викласти по 50 гривень за кожну.
Володимир Борейко, еколог: "Нарушитель платит как би двойную сумму. 2500 гривень за один букет плюс 200 грн. за то, что он нарушил ету статью".
А от у Європі через покупку червонокнижних квітів може схуднути і гаманець споживача. Там штрафують не лише продавців, а й покупців.
Іван Парнікоза, еколог: "Якщо ви бачите дівчину з первоцвітами в польському місці, яка не має правовстановлюючих документів на них, то вона може бути притягнута до відповідальності".
Натомість в Україні порушники обходяться лише легким перелЯком і невеликими штрафами. Про це свідчать кількість торгових місць. У столиці їх можна нарахувати з десяток. А легально і без остраху бути покараним квіти збувають у самому центрі Києва.
Олена Махно, Іван Вірченко, 5 канал