Нові винищувачі для Збройних сил України – чекаємо у квітні. Звісно, це ще не F-16, але добре відомий українським пілотам – Міг-29. Про готовність передати бойові літаки впродовж місяця чи щонайбільше півтора – заявив прем'єр-міністр Польщі. Раніше про такий план заявляв і польський президент. Імовірно, нині на летовищах Польщі перебуває до 30 таких Мігів. Водночас про готовність передати додатковий десяток винищувачів раніше заявляла Словаччина. А у міністра оборони України – вже нові очікування. І згадка про "Бітлз" – лише з поправкою, що вони жили у "жовтому підводному човні", а ЗСУ чекають – на "синьо-жовтий".
І ця пісня не просто так. Під час зустрічі Резнікова із міністром оборони Нідерландів стало відомо, що Україна отримає два кораблі-тральщики класу Alkmaar. Тож за танками і літаками – ЗСУ чекає і корабельна коаліція. Раніше передачу кораблів схожого класу повідомляла Велика Британія, а тепер планує долучитися і Бельгія.
Але кораблі та субмарини – у перспективі, а розмови, яких не було від початку великої війни – вже зовсім незабаром. Напередодні стало відомо, що китайський лідер Сі Цзінь Пін може приїхати наступного тижня до москви, і одразу після цього – поспілкуватися відеозв'язком з українським президентом. Ймовірно, Китай хоче реалізувати свій мирний план завершення війни. Але у будь-якому разі – для початку йому варто почути від Зеленського українське бачення перемоги над росією. У США зауважили, що до цього не раз закликали Пекін до контактів із Києвом.
"Ми заохочували президента Сі Цзінь Піна звернутися до президента Зеленського, тому що ми вважаємо, що президент Китаю сам має почути українську думку, а не тільки російську позицію. Ми фактично закликали Пекін, щоб цей контакт відбувся. Ми робили це і публічно, і приватно. Сьогодні ми розмовляли про це з нашими українськими колегами", – розповів радник із національної безпеки США Джейк Салліван.
Пекін може планувати свою дипломатичну гру, росія може й надалі розповідати, що виробництво ракет за невідомих обставин збільшиться удвічі – і навіть для цього залучати оленяра шойгу на екскурсіях ракетними заводами, чи діставати путіна з бункера, щоб той із серйозним виглядом ознайомився з виробництвом гвинтокрилів у Сибіру. Але доля війни вирішиться на українській передовій. І збережені життя наших захисників – це головний аргумент для нових операцій та контрнаступів.
Як рятують на фронті? Десь неподалік Кремінної, на межі Луганщини та Донеччини – військові медики в постійному очікуванні. Радіозв'язком тримають контакт із бійцями, які безпосередньо відбивають навалу ворога в окопах. Є виклик – буде виїзд. Фельдшер Михайло розповідає, що у найгірший день йому доводилося надавати допомогу двом десяткам поранених. Цього разу – 300 виявився боєць, якому уламками влучило у кінцівку. Постраждалому промивають рани і накладають шину. Далі – дорога до шпиталю.
"У машинах ми робимо первинну стабілізацію постраждалого, наскільки це можливо в даних умовах. Перев'язка, конверсія турнікетів, якщо це не було зроблено на попередніх етапах, знеболення, антибактеріальна терапія, інфузійна терапія. Це все робиться тут, задля того, щоб вже коли наш поранений потрапляв до стабілізаційного пункта і так далі, особливо якщо це важкий поранений – він уже був максимально стабільний", – пояснює військовий медик Михайло.
Війни не буває без поранених та загиблих. Але втрати ворога, який вже понад рік незмінно намагається брати українські позиції постійними штурмами з хвиль живого м'яса – напевно увійдуть до підручників історії. У Міноборони України оприлюднили аркуш зі щоденника російського офіцера, захопленого біля Вугледара. Промовисті цифри – у березневих спробах наступу росіяни щодня кидали понад сотню загарбників. І залишалися живими – лише лічені одиниці.
Утилізація ворога триває не лише біля Вугледара. Минулої доби ліквідовано ще понад 700 окупантів, також раптове займання сталося ще у 10–тьох російських танків, 15 бойових броньованих машин, знищено ще 16 артилерійських систем, 2 реактивні системи залпового вогню, одна система протиповітряної оборони, підбито ще 11 безпілотників, на капремонт рушили ще 13 одиниць автомобільної техніки та 5 одиниць спецтехніки.
Як зникають ворожі літаки? Це показали наші бійці, які спостерігали політ ворожої пташки біля Бахмуту. Вочевидь, останній політ.
Олексій Пасак, "5 канал"
Нагадаємо, у Генштабі повідомили, що протягом минулої доби ЗСУ вдарили по 12 місцях скупчення окупантів і трьох пунктах управління, вразили позицію ППО.
Дивіться також: Коли розпочнеться великий український контрнаступ
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Насипають загарбникам зі 120-мм "французів": ЗСУ показали роботу мінометників у Бахмуті – фото