5 канал

Чи допоможе мешканцям Дніпра газоаналізатор із Нової Зеландії дізнатися більше про забруднення повітря

Чи варто було витрачати такі гроші на новозеландський прилад, якщо в Україні можна купити газоаналізатори за набагато нижчою ціною

Нещодавно громадська екологічна організація Save Dnipro заявила про те, що в Дніпро з Нової Зеландії нарешті приїхав портативний газоаналізатор Aeroqual S500, який стане частиною мережі громадського моніторингу стану повітря в Дніпрі. Його придбали на зібрані городянами кошти, вартість склала 112 874,4 грн. Але чи варто було витрачати такі гроші на новозеландський прилад, якщо в Україні можна купити газоаналізатори за набагато нижчою ціною. Крім того, в Дніпропетровській області закуплено обладнання для лабораторії екомоніторингу за десятки мільйонів гривень. Інформатор Гроші спробував розібратися, як використовується професійне обладнання, за яке заплатили гроші платників податків, і чи врятує городян новозеландське диво.

На своїй сторінці в фейсбуці організація Save Dnipro розповіла, що в комплекті з основним приладом куплені сенсори NO2, SO2, O3 і H2S – останній призначений для вимірювання дрібнодисперсного пилу фракцій 2.5 і 10 мікрон. Це сама шкідлива пил, яка якщо потрапляє в організм, то звідти вже не виводиться. В Україні не існує нормативів, які б регламентували її стан в повітрі, але європейські директиви говорять про те, що безпечної концентрації такої пилу не існує і в ідеалі треба прагнути до нуля. Взимку прилад відчували в тестовому режимі - перевіряли стан повітря в торгових центрах Дніпра.

А зараз прилад вже на постійній основі прибув в Дніпро. Ура або не ура?

Екологи-активісти обіцяють оперативно виїжджати з цим приладом за викликом громадян та реєструвати забруднення повітря. А ще Aeroqual використовують для валідації (в даному випадку повірки) економних датчиків вимірювання дрібнодисперсного пилу в повітрі, щоб переконатися, що вони працюють коректно.

5 канал

В рамках форуму "Валити не можна залишитися" планується зібрати цілу партію з кількох десятків домашніх датчиків і разом з учасниками форуму провести воркшопи з їх складання та налаштування.

ЧИ БУДЕ ГОРОДЯНАМ ЩАСТЯ

Якщо ви думаєте, що, повісивши у себе на балконі побутовий прилад по визначенню стану повітря, нехай і відкалібрований за допомогою чудо-приладу з Нової Зеландії, ви зможете з його показаннями звернутися в правоохоронні органи або суд, то ви глибоко помиляєтеся. Не прийме суд і дані еко-активіста, який приїхав до вас за викликом з новозеландським приладом. Показання побутових приладів і громадського моніторингу українськими судами не визнаються в якості доказів. Вимірювання повітря, які визнають українські суди, можуть робити тільки 2 організації – Державна екологічна інспекція та Держпродспоживслужба.

Екологічна інспекція може проводити вимірювання повітря тільки на "трубі" – організованому джерелі викидів. Для цього є спеціальні методики, погоджені Постановами КМУ, і за ним можуть працювати тільки сертифіковані лабораторії. Другий важливий аспект моніторингу – це виміри санітарної зони підприємств або приміщень. Ці функції покладені були на СЕС, а зараз на Держпродспоживслужбу. Вона проводить вимірювання за скаргами і виступає позивачем в суді. Саме вона повинна здійснювати функцію контролю якості повітря в місті. А екологічна інспекція – на підприємстві. Важливо знати, що не можна довести, чиї ці викиди, якщо будинок знаходиться не в санітарній зоні конкретного підприємства, або факт впливу іншого підприємства і санітарні зони різних підприємств нашаровуються. Суд не прийме такі докази. Такі українські реалії, і чи не краще зусилля громадських активістів направити на зміни вітчизняного законодавства?

Інша справа, що для того щоб звернутися в Держпродспоживслужбу, потрібно мати якусь підставу. І тут побутовий прилад може допомогти. Але навіщо витрачати більше сотні тисяч гривень для того, щоб винайти вже винайдений велосипед?

Наприклад, зараз набирає популярність проект громадського моніторингу родом з Івано-Франківська. Кілька підлітків у віці від 11 до 17 років в минулому році розробили прототип станції моніторингу повітря. Заручившись підтримкою спонсорів, вони створили першу в Україні мережу онлайн-моніторингу стану повітря. Потім до команди приєднався дорослий волонтер, який допоміг автоматизувати і синхронізувати сервер, щоб він міг приймати і обробляти дані з великого числа станцій. Така мережа працює зараз в Івано-Франківську. Пацани продають свої прилади по всій Україні.

5 канал

5 канал

І вартість такого приладу більш ніж в сто разів менше хваленого новозеландського. До речі, дрібнодисперсний пил цей прилад теж вимірює. Дані з цих приладів в режимі реального часу виводяться на карту eco-city.org.ua і світову карту моніторингу повітря. Може, краще було закупити 100 вітчизняних приладів і розвісити їх по всьому місту? І спостерігати на онлайн-карті показання з усіх потенційно небезпечних мікрорайонів. Тоді і картина забруднення була б більш достовірна.

ЧИ ПРАЦЮЄ ЛАБОРАТОРІЯ КП "ЦЕНТР ЕКОЛОГІЧНОГО МОНІТОРІНГУ"

Починаючи з 2017 року це комунальне підприємство обласної ради регулярно витрачає мільйони гривень на закупівлю обладнання для моніторингу екологічної ситуації.

  • Пересувну лабораторію на базі автомобіля купили за 1 994 450 грн.
  • Стаціонарні пости контролю якості повітря придбали за 3 762 000 грн.
  • Комплектацію пересувного поста придбали за 3 900 000 грн.
  • На обладнання стаціонарних станцій витратили 19 102 048 грн.
  • Придбали такий же портативний прилад як у громадських організацій за 199 800 грн.
  • Департамент екології та природних ресурсів ДніпрОДА витратив 933 000 долл на проект організації, розвитку і вдосконалення системи автоматичного моніторингу повітря.

З даними моніторингу повітря, в тому числі і пилу зазначених фракцій, можна познайомитися на сайті комунального підприємства в режимі онлайн. Туди може зайти кожен городянин і побачити те, чим ми дихаємо. Інша справа, що стаціонарних постів мало, ми нарахували 10 працюючих в області. Так в Дніпрі їх 4, в Нікополі та Павлограді по два, в Жовтих Водах і Покрові по одному. Але система моніторингу досі працює в тестовому режимі. Значить, до суду з її даними теж не підеш. До речі, складається враження, що над Дніпропетровською областю встановилася озонова діра – практично скрізь перевищення ГДК по озону в кілька разів.

ЩО З ЕКОЛОГІЧНОЇ КАРТОЮ

За ідеєю, дані постів моніторингу повітря повинні були передаватися на онлайн-карту стану екології Дніпропетровської області.

Ще в 2016 році в області під егідою ОДА було створено чудовий за своєю суттю проект – екологічна карта, на якій можна було в онлайн-режимі подивитися підприємства-забруднювачі, рівень забруднення грунту, повітря і води в кожній конкретній точці області. Знаєте, за який період часу вона сьогодні показує дані по повітрю? За 14 червня 2017 року!

5 канал

5 канал

То чи не краще зусилля активістів направити на контроль за витрачанням грошей платників податків на екологічні програми і на зміну українського законодавства? І не робити сенсації з покупки звичайного приладу, який є в будинку, швидше за все, у кожного новозеландця? Хіба що, покупка новозеландського гаджета – проект політичний. Недарма взимку глава Дніпропетровської обласної організації партії "ДемАльянс" Артем Романюков особисто ходив по місцях скупчення людей з новозеландським дивом і перевіряв скупчення пилу.

5 канал

Судячи з усього, новозеландський прилад разом з Артемом Романюковим стане зіркою найближчого форуму "Валити не можна залишитися". Так що, якщо для екології – краще 100 приладів з Івано-Франківська. А якщо для політики – один з Нової Зеландії.

Попередній матеріал
Соціологи повідомили, чого українці очікують від новообраного президента
Наступний матеріал
Володіє рейдерськими навичками: хто може очолити Міністерство інфраструктури при новій владі
Теги:
Loading...