Арка "Дружби народів"
Арка "Дружби народів" 5 канал

30 років "дружби": як Росія тисла, маніпулювала та нападала на Україну всі роки незалежності

Читайте по-русски
Росія показала своє справжнє обличчя світу, коли через два десятиліття після підписання меморандуму анексувала український Крим

Україна – молодший брат Росії, якого треба постійно повчати, і головне, треба в усьому слухатись старшого. Саме таку думку за часів Радянського Союзу нав’язували українцями. Як свідчення такого начебто "братерства" між країнами – ось ця скульптурна композиція, що вже 39 років стоїть в самому серці української столиці. В її центрі – два робітники: українець та росіянин тримають над собою стрічку "Дружби народів". Вище – символічна тріщина. Її додали після анексії Росією Криму та початку війни на сході.

Він старожил української дипломатії, який у 90-х пройшов усі владні кабінети тогочасної верхівки Російської Федерації. Володимир Крижанівський – перший посол України в Росії. Каже, Кремль тоді тільки й говорив про дружбу з Україною. Проте насправді вів свою підступну гру.

"Безумна країна і безумні правителі. Зброя, зброя і зброя", – каже надзвичайний і повноважний посол України в РФ (1992-1994).

Початок незалежності й одразу сварка – за поділ колись єдиного Чорноморського флоту, який базувався в Криму. Після довгих суперечок Україні відійшло лише трохи більш як 18% суден. Решту – відібрала Москва, яка прагнула роззброїти Київ. У 1994-му Росія, США, Велика Британія та Україна підписали в Будапешті меморандум. Він мав уберегти Україну від агресії. Взамін – Київ відмовився від ядерного статусу. Боєголовки Україна віддала Росії.

"Треба було негайно мати гарантію про те, що ми здамо зброю і жодних до нас не буде навіть спроб зазіхнути на нашу територію. Вони спали і бачили, щоб забрати Крим тоді ще", – пояснює Володимир Крижанівський.

Не гарантка миру, а агресорка. Росія показала своє справжнє обличчя світу, коли через два десятиліття після підписання меморандуму анексувала український Крим та розв’язала війну на сході України. Публіцист і телеведучий Віталій Портников довгий час працював у Москві. Впевнений, усе сталося тому, що Росія так і не змирилася з незалежністю України.

"У Росії була проста ідея, що 1991 рік – це перехідний період, після чого всі колишні радянські республіки знову об'єднаються на нових засадах, під керівництвом Москви. Для Росії, для росіян – ми сепаратисти, які живемо просто на території російської території і не хочемо з цим погодитись", – зауважує публіцист, журналіст Віталій Портников.

У середині 2000-х українсько-російські відносини вийшли на новий рівень "недружби", каже колишній віцепрем’єр Роман Безсмертний. Після Помаранчевої революції та перемоги на виборах Віктора Ющенка Москва просто перекрила газ Україні.

"2005 рік стає початком, коли в Кремлі, у Москві починають розробляти антиукраїнські плани. Фактично в ці роки не було зими, яка б не завершувалась черговим перекриттям постачання газу до України", – розповідає Роман Безсмертний.

У 2008 році – війна в Грузії, де російські війська нахабно дійшли майже до Тбілісі. Однак навіть після цієї агресії 88% українців усе ще добре ставилися до північного сусіда. Тоді як у самій Росії позитивно сприймали Україну лише 38%. Така соціологія зіграла на руку проросійському кандидату Віктору Януковичу, який у 2010 році переміг на президентських виборах. За три роки він відмовився підписувати угоду про асоціацію з ЄС та відверто розвернув курс країни в бік Москви, – й українці повстали.

Після кривавих подій на Майдані та перемоги Революції Гідності – Росія відреагувала миттєво: анексія Криму та початок війни на сході України.

Вимкнути російське у всіх значеннях цього слова закликає колишній політв’язень Кремля Володимир Балух. Уродженець Криму після захоплення півострова відмовився отримувати російський паспорт і опинився в катівнях Кремля.

"Це абсолютне таке утворення, яке розбудовано на засадах Орди", – переконує Балух.

Навесні цього року Федерація стягнула війська до українського кордону, і вкотре продемонструвала, що не дасть Україні спокійно жити. Дружби з Кремлем не було за всі 30 років незалежності, запевняє кожен із героїв нашого сюжету. Неможливим буде і примирення між країнами, допоки одна з них не припинить відправляти танки та своїх найманців для війни.

Мирослав Солонар, Євген Школьник та Павло Тихоненко, "5 канал"

Нагадаємо, фільм-концерт до 30-річчя незалежності України готує для глядачів "5 канал". Участь у проєкті взяли відомі виконавці, а зйомки відбувалися на визначних локаціях у різних куточках України. Це і Санжійка Одеської області, і Кам'янець-Подільський, і Львів, і старовинний мальовничий Витачів на Київщині. 

Попередній матеріал
Смерть очільника Кривого Рогу: депутатка міськради розповіла про сліди побоїв на тілі Павлова
Наступний матеріал
Військова техніка, авіація та кораблі: як у Києві пройшла видовищна репетиція параду до Дня Незалежності:
Loading...
Бабкін відмовився співати "Хрещатик" на концерті до Дня Незалежності на прохання Зіброва

Бабкін відмовився співати "Хрещатик" на концерті до Дня Незалежності на прохання Зіброва

У День Незалежності депутати голосуватимуть за Великий герб України

У День Незалежності депутати голосуватимуть за Великий герб України

"5 канал" створив фільм-концерт до Дня Незалежності: знімальна група розповіла, як відбувався процес

"5 канал" створив фільм-концерт до Дня Незалежності: знімальна група розповіла, як відбувався процес

Через репетицію параду до річниці незалежності перекриють рух: перелік вулиць

Через репетицію параду до річниці незалежності перекриють рух: перелік вулиць

У Маріїнському парку почали монтувати сцену на місці масових поховань учасників революції 1917-1921 років (оновлено)

У Маріїнському парку почали монтувати сцену на місці масових поховань учасників революції 1917-1921 років (оновлено)

Підготовка до параду: на 18 серпня в Києві заплановане масштабне перекриття автомобільного руху

Підготовка до параду: на 18 серпня в Києві заплановане масштабне перекриття автомобільного руху