"Північний потік-2"
"Північний потік-2" UA.News

Європейська енергетична криза триває – як Москва маніпулює газовим питанням

Читайте по-русски
В українській владі зазначають, Кремль злякався, що "Північний потік-2" можуть не сертифікувати

Європейська енергетична криза нікуди не поділася. Про неї на тлі кризи мігрантської просто менше говорять. І Росія своїх стратегічних планів не змінила, навпаки, просуває та втілює й далі. Газу в Європу постачається рівно стільки, щоби тримати всіх у напрузі та на голодному пайку. Головна мета – це позбавити Україну транзиту, поставити у ще більшу залежність Східну Європу і диктувати свої умови Західній. І це вдається. Німецький регулятор, який  сертифікує збудований газогін "Північний потік-2", призупинив цю роботу і висунув вимогу до "Газпрому" – відповідати вимогам європейського енергетичного законодавства, яке вимагає розподілу компанії на постачальника і продавця газу, щоб не одна компанія всю трубу контролювала. Формально Росія погодилася виконати вимоги європейського законодавства, але це не означає, що "Газпром" готовий прибрати газовий зашморг. Як хитрує і викручує руки Європі Москва – знає журналіст "5 каналу" Сергій Барбу. 

Сертифікація "Північного потоку-2" зупинилася. Поки що  тимчасово. Про це повідомив німецький енергетичний регулятор. Саме від нього залежить, чи запрацює російська труба. Претензії в німців не до газогону, а до компанії, яка ним збирається керувати. Саме ця фірма і має отримати сертифікацію, тобто дозвіл на роботу. 

"Ми бачимо, що не буде там ніякої прискореної діяльності, не буде там ніякого турборежиму. Або так, щоб закриваючи очі на якісь правила, видати пошвидше якісь там дозволи. Там будуть звучати аргументи різних сторін, тому є надія, що буде прийняте об’єктивне рішення", – заявив голова енергетичного комітету Ради Андрій Герус.

Цьогоріч "Північний потік-2" вже не запрацює. На сертифікацію потрібен іще не один місяць. 

"Сертифікацію буде завершено навесні, тобто вже після завершення опалювального сезону. Тому зараз так зросли спотові ціни на газ у Європі. Тому що всім стало зрозуміло, що ніякого прискорення сертифікації, як деякі говорили, не відбудеться", – пояснює фахівець у галузі енергетики Науково-технічного центру "Психея". 

Але призупинення сертифікації може означати й інше. Кремль намагається обійти європейські закони. 

"Можна зробити висновок, що Кремль зрозумів, що "Північний потік-2" у такому вигляді, який він є, просто не може бути сертифікований", – каже радниця голови правління НАК "Нафтогаз" Світлана Заліщук. 

"Північний потік" має відповідати одному з європейських енергопакетів. Це спеціальний перелік законів. Про що йдеться? Доступ до труби за всім маршрутом – від початку в Росії до кінця в Німеччині – повинні мати й інші компанії. Тобто не лише "Газпром" зможе качати блакитне паливо до Європи, а й будь-який постачальник. Така умова Москву не влаштовує. 

Натомість росіяни хочуть, аби труба фактично належала тільки їм. Доступ іншим компаніям пропонують лише на останніх кілометрах – уже на території Німеччини. За таких умов Євросоюз стане ще більш залежним від російського газу. 

"Фактично німецький регулятор почав реалізацію схеми, про яку говорили ще два роки тому. Вони хочуть допомогти росіянам. Вони створять зараз німецьку компанію, передадуть її у власність 12 миль труби, яка розташована в німецьких територіальних водах, і сертифікують ось цей шматок. Сказавши, що все, труба "Газпрому" не належить, незалежній компанії передана. А що далі, то воно у морі, воно екстратериторіальне, відповідно, що "Газпром" хоче – те і робить. Всім зрозуміло, що це чистий трюк", – пояснює директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Завалити трюк росіян має шанс Україна. Німецький регулятор допустив до сертифікації газогону одразу дві українські компанії. Йдеться про "Нафтогаз" та "Оператора газотранспортної системи". 

"Домінуюче становище "Газпрому" при запуску "Північного потоку-2" всупереч вимогам європейського законодавства несе загрозу для конкуренції на ринках Словаччини, Угорщини, Чехії та інших європейських країн", – каже голова правління НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко.

І аргументів в України чимало. Один із головних: компанія-операторка, що керуватиме російською трубою до Європи, має бути не залежною від "Газпрому". 

"Чи буде він відповідати за конкуренцію на ринку. Чи буде він надавати якісь переваги "Газпрому", чи ні. Чи є там достатньо механізмів, які убезпечать інших учасників не ринку Європи від зловживання монополією тієї особи, яка фактично придумала цей проєкт, а саме "Газпрому". Це безпека постачання самого газу в Україну", – пояснює директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями ОГТСУ Ольга Бєлькова.

Європа заходить в опалювальний сезон із рекордно високими цінами на газ. Прокачувати додаткове пальне до ЄС Росія не хоче. Це попри те, що власні сховища Кремль забив під зав’язку. Москва вже неодноразово натякала європейцям – ви запускаєте нашу нову трубу, ми вам даємо більше газу. І цей шантаж триває. 

Сергій Барбу, Микола Довгий, Артур Волосов, "5 канал"

Нагадаємо, раніше ексміністр інфраструктури Володимир Омелян повідомив, що віялові відключення електроенергії в Україні можуть розпочатися вже в грудні цього року. 

Як повідомляв 5.UA, депутатка "слуг" заявила, що Україні треба купувати електроенергію в Білорусі, щоб пройти зиму.

Попередній матеріал
"Так дайте їм зразу квитками на "95 квартал" – Гончаренко про "Вовину тисячу" на музеї і кіно
Наступний матеріал
Звідки гроші і чи правильно вони використовуються – депутат про "Вовину тисячу"
Loading...
Росія фактично оголосила Україні енергетичну війну – заступник міністра

Росія фактично оголосила Україні енергетичну війну – заступник міністра

Енергетична криза: що заважає українським гірникам видобувати більше вугілля – сюжет

Енергетична криза: що заважає українським гірникам видобувати більше вугілля – сюжет

Кризу в енергетиці створила влада Зеленського і це веде Україну в газовий зашморг Кремля – Сюмар

Кризу в енергетиці створила влада Зеленського і це веде Україну в газовий зашморг Кремля – Сюмар

"Найімовірніше, віялове відключення буде, але ми всі це переживемо" – Фурса

"Найімовірніше, віялове відключення буде, але ми всі це переживемо" – Фурса

41,4% українців вважають основною причиною кризи в енергетиці некомпетентність влади – соцопитування

41,4% українців вважають основною причиною кризи в енергетиці некомпетентність влади – соцопитування

Переслідування бойових генералів і якість військової техніки – "Дійові особи" з Ігорем Павловським

Переслідування бойових генералів і якість військової техніки – "Дійові особи" з Ігорем Павловським