Як румунці обирають собі президента (репортаж)

  Румунія обирає президента. Дільниці відкрилися о 7 годині ранку. Кандидатів - дванадцятеро, та реальні шанси на перемогу - лише у трьох політиків. Згідно з соцопитуваннями лідирує - чинний глава держави Траян Бесеску, та його перевага мінімальна.

  Траян Басеску прийшов до влади 5 років тому, обіцяючи демократичні реформи. Гучні кроки не забарилися, новообраний президент відкрив архіви комуністичних спецслужб. Рейтинг президента зріс. Та на боротьбі з комунізмом Басеску і зупинився. Замість долати корупцію, він влаштував кар`єру своїй дочці та брату. Проти президента - його расистські висловлювання та образи на адресу журналістів. Втім, нинішній рейтинг президента 33% - найбільший з-поміж кандидатів.

  Стіліан Танасе, аналітик: "Після 5 років при владі кожен лідер, якщо не знесилений, то принаймні втомлений. Додайте до цього рік економічної кризи. Непроста ситуація для Траяна Басеску".

  Впритул до чинного президента іде лідер соціал-демократичної партії Мірча Джоане. Його козир - соціальний захист, зокрема - відмова від масових скорочень держслужбовців, яких вимагає від Румунії МВФ в обмін на фінансову допомогу.

  Третє місце за популярністю, згідно з опитуваннями, посідає Крін Антонеску, лідер Націонал-ліберальної партії. Колишній учитель історії пообіцяв заморозити ціни та зменшити єдиний податок із 16% до 10%.

  Румунці:
  - Я безробітна, проте щомісяця мушу сплачувати по рахункам близько чотирьох сотень євро. Орендна плата зросла, і за кожну затримку мені нараховують пеню.
  - Я не покладаю на вибори жодних надій. Ніхто не виконує обіцянок. Я пропрацював на державу 60 років, і тепер маю пенсію 23 євро.
  - Гарних кандидатів немає. Але, на мою думку, Траян Басеску - найменше зло.
  - Чесно кажучи, я не хочу голосувати, я більше не вірю політикам. Я певна, багато хто їм не вірить. Думаю, все вирішить другий тур.

  Проігнорувати недільне голосування мають намір понад половина виборців, такі дані опитувань громадської думки. Якщо жоден із кандидатів не здобуте абсолютної більшості, призначать другий тур. Його переможець стане новим президентом Румунії та спробує зупинити політичну кризу, призначивши нового прем`єра. Лише після цього Міжнародний Валютний Фонд поновить допомогу Бухаресту.

  Ксенія Новікова, 5 канал

  Попередній матеріал
  Найвищі посади ЄС обійматимуть маловідомі політики
  Наступний матеріал
  Зсуви ґрунту у Туреччині: є загиблі
  Теги: