Фото 24tv.ua

Ядерна спадщина СРСР: мільйони жертв у Казахстані й досі борються з наслідками – The Telegraph

Читайте по-русски
Радіація спричинила мутації, онкозахворювання та безпліддя, які передаються спадково

У Казахстані й досі відчувають наслідки наймасштабнішої ядерної програми Радянського Союзу, яка перетворила мільйони людей на жертв радіаційного експерименту.

Як пише The Telegraph, 60 років тому, неподалік озера Шалган, у віддаленому степу Казахстану, СРСР підірвав термоядерну бомбу, потужнішу вдесятеро за ту, що знищила Хіросіму. Вибух на глибині 178 метрів залишив після себе гігантський кратер та хмару радіоактивного пилу, який долетів аж до Японії.

Це лише один із 456 ядерних вибухів, що були проведені на Семипалатинському полігоні, який працював з 1949-го по 1989 роки. Вибухи становлять чверть усіх ядерних випробувань у світовій історії.

Наслідки катастрофічні. За оцінками казахської влади, щонайменше 1,5 мільйона осіб зазнали радіоактивного впливу. У регіоні спостерігається сплеск онкології, серцево-судинних захворювань, вроджених вад і безпліддя. А радіаційне ураження, за словами дослідників, вже вкоренилося в ДНК, передаючись із покоління в покоління.

"СРСР усвідомлював наслідки. Місцевих перетворили на піддослідних – через расизм і байдужість", – наголошує докторка Беккі Алексіс-Мартін.

Ба більше, перший тест водневої бомби виявився настільки потужним, що викликав обвал будівлі і спричинив загибель дитини в закритому місті Курчатов, за 60 км від полігону.

Хоча держава формально визнала проблему у 1992 році ухвалили закон, що передбачає видачу "радіаційних паспортів" та невеликі виплати у $40 на місяць, реальної підтримки жителі не відчувають.

"Казахстан боїться вимагати компенсацій від росії і просто чекає, поки всі вимруть", – кажуть місцеві.

Дослідники та правозахисники називають ситуацію повільним геноцидом, який і досі триває через бездіяльність росії, Казахстану та міжнародної спільноти.

Читайте також: Громадяни Казахстану масово змінюють національність

Дивіться також:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською

Попередній матеріал
На українську блогерку Анну Алхім завели ще одну справу про держзраду
Наступний матеріал
Україна закликатиме ЄС активізувати санкційний тиск на Москву – Reuters
Loading...