Вислання російських дипломатів з Чехії
Вислання російських дипломатів з Чехії Aktu.cz

Вибух на складі боєприпасів у 2014: чому Чехія та РФ взаємно вислали дипломатів – подробиці

Читайте по-русски
Чеські ЗМІ називають такі дії Росії "новою холодною війною" та "російським терором у Чехії"

Дипломатичні пінг-понги у Москви тепер ще і з Чехією. Прага навіть планує запровадити додаткові заходи проти Росії через видворення 20-ти чеських дипломатів. Їх у Москві вже оголосили "персонами нон-ґрата". Так Кремль відповів на висилку з Чехії 18-х співробітників російської амбасади. У чеському уряді повідомили: були готові до симетричної відповіді. Однак рішення Кремля паралізує роботу посольства. Про загострення відносин між Москвою та Прагою знає кореспондент "Радіо Свобода" Сергій Стеценко.

Усі 18 російських дипломатів вже залишили територію Чехії. У відповідь до Чехії прилетіли чеські дипломати з Росії. 

Чеські ЗМІ відреагували заголовками "Нова холодна війна з Росією" та "Російський терор у Чехії". А от чеський уряд відреагував різко. В.о. міністра закордонних справ Чехії заявив, що реакція Росії здивувала їх і вони задумуються про подальшу співпрацю з Росією.

"Ми були здивовані такою відповіддю Росії. Адже вони вислали більше дипломатів, ніж ми співробітників їхніх спецслужб. Ми сподівалися на дзеркальну відповідь. Адже Чехія нічого не вчинила, це ми стали жертвою російської операції. Враховуючи, наскільки енергійною є російська реакція, я зустрінуся з прем'єр-міністром і ми обговоримо подальші кроки з боку Чехії та коли вони будуть зроблені", – зазначив виконувач обов’язків міністра закордонних справ Чехії Ян Гамачек.

Скандал із висланням російських дипломатів був спричинений результатами розслідування чеських правоохоронців щодо вибухів на складах у місті Врбетіце у 2014 році. За їхньою інформацією, двоє російських розвідників в’їхали до Чехії з паспортами на імена Олександра Петрова та Руслана Баширова, які добре відомі причетністю до отруєння "Новічком" російського ексрозвідника Скрипаля у Солсбері. Розвідники начебто приїхали спочатку до Праги, а потім вирушили на схід країни, де і був розташований приватний склад боєприпасів. 

Пізніше на цьому складі сталося два вибухи, від чого загинули двоє людей. У журналістському розслідуванні чеського видання "Респект" ідеться про те, що росіяни підірвали арсенал через те, що звідти мали відправити зброю для України. Її нашим військовим нібито мав передати болгарський бізнесмен Омелян Гебрев. Незадовго після інциденту чоловіка двічі намагалися отруїти тим таки "Новічком". 

"Поліція та секретні служби зараз працюють із двома версіями, куди мали відправити цю зброю. Одна версія – до України. Як ми знаємо, у жовтні та грудні 2014 року сталося два вибухи у Врбетіце, тоді вже тривала війна проти України з боку Росії. Якби ця зброя йшла до України, то її, безперечно, використали б для посилення української боєздатності, а такий варіант для Російської Федерації міг бути небажаним", – розповів журналіст видання чеського Respect Ондржей Кундра.

Чеська поліція оголосила в розшук так званих Петрова і Боширова та попросила допомоги в міжнародних партнерів. Дипломатичний скандал тим часом уже вийшов за межі обопільного вислання дипломатів. Відтак міністр промисловості та торгівлі Чехії Карел Гавлічек заявив, що російська компанія "Росатом", яка планувала взяти участь у тендері на будівництво атомної електростанції в чеській Моравії, вже не зможе цього зробити. Зазначиимо також, що після вислання чеських дипломатів із Росії працювати там залишаються всього п'ятеро людей.

Сергій Стеценко, "5 канал"

Попередній матеріал
Підтримка Україні, але без санкцій – які результати засідання Ради міністрів ЄС щодо військ Росії біля України
Наступний матеріал
У тирі черкаської школи 14-річний хлопець зазнав кульового поранення в голову
Loading...

Вибухи складів боєприпасів: Росія у відповідь вишле чеських дипломатів

Вибухи складів боєприпасів: Чехія висилає російських дипломатів – подробиці скандалу

На підірваних російськими агентами складах у Врбетіце була зброя для України – чеські ЗМІ

Мав обговорювати закупку вакцини "Супутник-V": віцепрем'єр Чехії скасував поїздку до Москви

Президент Чехії про Навального: Він тільки противник Путіна, а не його режиму

У Чехії трьох політиків узяли під охорону через інформацію про агента РФ, якому дали завдання їх "ліквідувати"