США не можуть обійтися без Гренландії. Острів важливий для національної безпеки Америки. Дональд Трамп не полишає ідеї взяти автономію під контроль Сполучених Штатів. Відрядив американську делегацію з візитом на острів. Віцепрезидент Джей Ді Венс, радник із нацбезпеки Майк Волц і міністр енергетики Кріс Райт відвідали американську базу. Як не дивно, Венс приїхав не у костюмі, а в теплому пуховику та шапці. Мабуть – через мороз. На острові -19°С. Але не тільки мороз зустрів американську делегацію, а й холодний прийом від місцевої влади. Більше дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Єгора Голівця.
"Лайно, як тут холодно!"
"Привіт, друзі! Як у вас справи? Прошу вас, спокійно! Боже, сідайте їсти, нумо! Не дозволяйте віце-президенту перешкоджати вам їсти, друзі! То як ви? Лайно, як тут холодно!", – сказав віцепрезидент США.
Холодною для американського високопосадовця виявилася не тільки погода, а й прийом. Офіційно віцепрезидент поїхав оглядати американську військову базу Пітуффік і говорити про безпеку в Арктиці. Вже під час свого виступу Ді Венс заявив, що Копенгаген не забезпечує безпеку арктичної території, що створює ризики для американських інтересів. І як наслідок, він вибухнув критикою в бік Данії за недостатню охорону Гренландії від загроз з боку росії та Китаю.
"Наше послання до Данії дуже просте: ви погано попрацювали на користь народу Гренландії. Ви недостатньо інвестували в народ Гренландії і недостатньо інвестували в безпеку цієї неймовірної землі, наповненої неймовірними людьми. Це має змінитися. І оскільки це не змінилося, саме тому політика президента Трампа у Гренландії є такою, якою вона є. Ми думаємо, що станеться так: гренландці шляхом самовизначення оберуть незалежність від Данії, і тоді ми вже вестимемо переговори з народом Гренландії. Тому я вважаю, що говорити про занадто далеке майбутнє передчасно. Ми не вважаємо, що військова сила коли-небудь знадобиться. Оскільки ми вважаємо народ Гренландії раціональним і добрим, ми думаємо, що зможемо укласти угоду в стилі Дональда Трампа, щоб забезпечити безпеку цієї території, а також Сполучених Штатів Америки. Ми дбаємо про безпеку цього острова. І ми це робимо заради народу Гренландії", – заявив Венс.

Скандал вибухнув ще до візиту
Ситуація загострилася після заяв Дональда Трампа про необхідність контролю над Гренландією як стратегічно важливою територією. Президент США наполягає на тому, що острову потрібна американська присутність, адже росія та Китай активно просувають свої інтереси у регіоні.
"Гренландія – дуже важлива для міжнародної безпеки. Ми повинні мати Гренландію. Це не питання "А як ви думаєте, чи можемо ми обійтися без неї?". Ми не можемо. Якщо ви подивитеся на Гренландію зараз, якщо ви подивитеся на водні шляхи поруч, ви побачите китайські та російські кораблі всюди. І ми не зможемо цього зробити. Ми не покладаємося на Данію чи будь-кого іншого, хто подбає про цю ситуацію. І ми не говоримо про мир для Сполучених Штатів, ми говоримо про мир у всьому світі. Ми говоримо про міжнародну безпеку", – запевнив Дональд Трамп.

Гренландія налаштована рішуче
На тлі вашингтонських заяв парламент острова ухвалив коаліційну угоду, яка підтверджує суверенітет Гренландії та право визначати своє майбутнє. Місцева влада заявила, що самостійно вирішуватиме питання міжнародних відносин та обиратиме партнерів без зовнішнього тиску.
"Ми самі вирішуємо своє майбутнє. Ми самі обиратимемо собі партнерів. І саме ми диктуємо темп у цьому питанні", – заявили в парламенті Гренландії.
У результаті візит Венса скоротили до одного дня через напружену ситуацію та бойкот з боку гренландців. Офіційних планів на розширення військової присутності США поки що немає, але обіцяють нові інвестиції у військово-морський флот у цьому регіоні. Водночас, The Gardian оприлюднило дослідження: 85% жителів острова проти того, щоб Гренландія була під контролем США. Не надто ідея Дональда Трампа подобається і американцям. За даними, які оприлюднив Fox News, лише 30% опитаних підтримали наміри нинішньої адміністрації.

Єгор Голівець, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Скандальна зустріч у Білому домі: навіщо Трамп спровокував і вигнав Зеленського
















