Майже космічні технології доводиться застосовувати, щоби вирощувати овочі на забруднених радіацією територіях. Вісім найсучасніших теплиць стоять неподалік містечка Рікузентаката - одного з тих, які найбільше постраждали від цунамі. Їхній власник каже - не тільки піклується про бізнес, а ще й мріє відродити регіон і дати людям заняття.
Такаакі Абе, керівник компанії: "Найбільша проблема у постраждалих регіонах - немає роботи. Тому багато людей лишають домівки та їдуть деінде. Я хотів змінити цю ситуацію. У мене маленька компанія, але й тут працює 24 людини, і вони дуже старанні. Люди тут щирі та добре ставляться один до одного, я дуже радий, що приїхав".
Для вирощування городини - звели спеціальні споруди, накриті куполами. У них застосовують гідропоніку, щоби рослини не вбирали з землі шкідливі речовини. Ці конструкції енергоефективні та економлять до 40 відсотків електроенергії, а овочів у них виростає - удвічі більше, ніж у відкритому ґрунті. До того - ще й екологічно чистих. На роботу до таких господарств беруть усіх охочих, адже працювати тут фізично не важко.
Сацуко Накамура, працівниця господарства: "Дома сидіти страшенно нудно. Ще й коли навколо у всіх поганий настрій, і в тебе немає роботи... У мене від цього починається депресія. Завдяки цій компанії у мене не лише з`явилася робота - це і різноманіття, і розвага, і нові друзі. Я насолоджуюся кожним моментом перебування тут".
Місцева влада скаржиться, що міста після катастрофи відбудовуються вкрай повільно. Часто виникають проблеми з отриманням дозволів на будівництво чи відкриття бізнесу через бюрократів. Але мешканці цього міста - не збираються здаватися.
Футоші Тоба, мер Рікузентакати: "Тяжкі часи приносять нові можливості - приміром, нові знайомства, які б за інших обставин були неможливими. Нас спіткала страшна трагедія, але я волію сприймати її, як шанс до відродження".
Цунамі знищило три чверті поселення. Однак мер запевняє - це прекрасно! На порожньому місці можна звести нове місто, яке буде краще пристосоване для життя, а люди тут вживатимуть корисну їжу та розвиватимуть високі технології.
Марина Кафтан, 5 канал.