Український вертеп, обстріляний російським загарбником, – стоїть на центральній площі Ватикану. Там відкрилася виставка "Cто вертепів". Її проводять уже вшосте. Цього року експозиція – одна з наймасштабніших. Адже участь беруть вертепи із понад двох десятків держав. Сцени народження Ісуса відтворені в найрізноманітніших формах. Це і ультрасучасні концепції, і старовинні, традиційні. Докладніше розповість Нонна Стефанова.
Новонароджений Ісус, Діва Марія і Святий Йосип – святе сімейство і невід'ємні персонажі різдвяних вертепів, чи, як іще їх називають в Україні, – шопок. Якщо святкова ялинка – невід'ємний символ Нового року, то вертеп – це різдвяна традиція. Вже ушосте у Ватикані між колонами на площі святого Петра відбувається виставка "Сто вертепів". Назва умовна, адже їх тут не рівно сто – а майже 120, із майже двох десятків країн світу. Два – з України.
"Вертепи, незалежно від того, чи були вони створені у минулому, чи нещодавно, мають зв'язок із реальністю, в якій ми живемо. І несуть нам послання надії та миру. Тут є вертеп із Польщі, з Музею родини Ульмів, що рятували євреїв під час Другої світової. Родину Ульмів цього року беатифікували, і це великий знак. У нас також є, звичайно, вертепи з України. Їх два. Це скульптура, що представляє вертеп, в якому є уламки від бомби, і ще один вертеп, зроблений як іграшка", – розповів священник, куратор виставки Крістіан Чіра.
Перший вертеп, витесаний із каменю, показує святого Йосипа, що обіймає і намагається захистити Богородицю із немовлям Ісусом на руках. Другий вертеп – це Яворівська шопка, яку створили у майстерні "Яворівська іграшка" на Львівщині – повідомив у фейсбуці Максим Козицький, голова Львівської ОВА. Її виготовили відповідно до традиції виготовлення Яворівської дерев'яної забавки, яку торік внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. У цій самій майстерні виготовили й іграшки на ялинку біля вертепу.
"Вертеп знову зобов'язує нас залишатися всередині печери, ясел, де народився Ісус, а не виходити назовні і залишатися байдужими. До вертепу ми залучені, маємо шукати, хто ми серед різних персонажів. Отже, це також момент високої культури. Вертеп повертає нас до багатьох традицій", – зауважив організатор виставки Ріно Фізікелла.
Цьогоріч виставка "100 вертепів" присвячена 800-річчю унікальної події. Це перше відтворення сцени народження Ісуса у 1223 році, в містечку Ґреччо. Зробив це святий Франциск Ассизький. Святе сімейство зображали живі люди. Як це було – намагалися відтворити і автори вертепів, що беруть участь у виставці. Шопки тут – найрізноманітніші. Одна – зроблена з інвентарю для бейсболу. Друга – встановлена у старому фіаті. Є навіть вертеп у черевиках та у гітарі.
"Всі вертепи, представлені на виставці, прекрасні, всі красиві і відображають різні культури, але з унікальним корінням, яким є Різдво, відтворене святим Франциском. Надзвичайно", – ділиться враженнями чоловік.
"Мене більше цікавлять старовинні вертепи, з представленням Різдва Христового, так, як це робили раніше. Але все одно виставка дуже гарна і цікава, є багато новинок", – каже відвідувачка.
Вертеп відтворює сцену народження Ісуса в яслах, зірки, що зійшла на небі і вказувала шлях трьом царям, які йшли вітати Спасителя світу. Вже 25 грудня християнський світ святкуватиме Різдво Христове. А виставка "Сто вертепів" у Ватикані триватиме до 7 січня.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Читайте також: 555 ялинок в одному будинку: німецьке подружжя зібрало рекордну новорічну колекцію – який це має вигляд.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.