Сполучені Штати розпочинають процедуру виходу з ракетної угоди з Росією. Відсьогодні Вашингтон в односторонньому порядку призупиняє усі свої зобов'язання відповідно до Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності 1987 року. Про таке повідомляє "5 канал".
Повний процес виходу завершиться за 6 місяців, це передбачав документ. Протягом цього часу, стверджують у Держдепі, Росія ще має шанс знищити усі ракети, які порушують угоду – і врятувати договір. Ідеться про 9M729 "Новатор", що за даними американської розвідки має дальність польоту понад 500 кілометрів, що й порушує умови документа.
Крилата ракета, яку в Росії розробили в 2014 році, а потім випробовували, за різними даними може вражати ціль на відстані від 500 до 5,5 тисяч кілометрів залежно від того, несе вона ядерну боєголовку чи ні. Ще торік у грудні США висунули Росії ультиматум: за 60 днів повернутися до виконання договору. Однак Москва вимогу проігнорувала, бо переконувала, що дальність "Новатора" – 480 кілометрів.
Президент США Дональд Трамп заявив: вони відкриті до діалогу з Росією. І запропонував укласти ширшу угоду, залучивши інші країни.
Трамп сказав: "Ми не можемо зберегти договір, якщо дотримуємося його в односторонньому порядку. Ми будемо рухатися вперед, співпрацювати з нашими союзниками у НАТО та Європі у пошуку варіантів військового реагування. Ми маємо позбавити Росію будь-яких військових переваг, щоб запобігти катастрофічних наслідків".
Натомість у Державній думі Федерації заявили, що саме США не йдуть на перемови. Президент Росії Володимир Путін оголосив про дзеркальний вихід Росії з Договору. Та підтримав ідею Міноборони почати науково-дослідні роботи зі створення нових видів ракет.
Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков заявив: "У Вашингтоні все менше тих, хто в принципі готовий розглядати контроль над озброєннями в якості ефективного способу забезпечення власної безпеки. Вони, напевно, починають гру на наше вимотування через нову гонку озброєнь. Вони не розуміють, що з минулого ми витягли хороші уроки. І наші відповіді на будь-які потенційні виклики будуть економічно підйомними".
Вихід США з договору підтримали в НАТО. Там зазначили: якщо угода остаточно втратить чинність, саме Росія нестиме за це повну відповідальність. Тим часом у Європі занепокоєні розривом ракетної домовленості. Зокрема, Верховний представник ЄС з питань закордонних справ Федеріка Могеріні і канцлер Німеччини Ангела Меркель закликали Вашингтон і Москву повернутися до переговорів і подолати розбіжності.