Румунія таки визнала, що уламки безпілотника впали на її території. Щоправда, не визначилася, кому саме міг належати цей безпілотник. І проводить технічну експертизу. росія – перша у переліку підозрюваних. Адже постійно обстрілює "шахедами" територію дунайських портів України упритул до кордону з Румунією. Про дрони, що здетонували на території Румунії в ніч проти понеділка, повідомляли українські прикордонники. МЗС стверджувало, що має неспростовні докази. І зрештою уламки безпілотників таки знайшлися. Румунський президент заявив – якщо виявиться, що це частини російського дрона – це означатиме порушення суверенітету Румунії та країн НАТО. Більше – у сюжеті журналістки "5 каналу" Нонни Стефанової.
Лише на третій день у Румунії визнали, що уламки безпілотників таки впали на її території. Підтвердив це міністр оборони, який особисто відвідав прикордонні з Україною райони.
"Уламки були знайдені тут. Ми оглянули дуже велику територію, зокрема і ту, про яку говорили публічно. І я підтверджую, що на цій території були знайдені фрагменти, які можуть бути уламками безпілотника", – заявив міністр оборони Румунії Ангел Тилвар.
Саме там, на іншому березі Дунаю, в ніч проти понеділка українські прикордонники побачили детонацію російських "шахедів", якими ворог обстрілював дунайські порти України. Про це українська сторона негайно повідомила Румунії. Але влада країни запевняла – жодної воєнної загрози для неї немає, ніякі уламки на її територію не падали. Ось так тамтешній глава держави коментував ситуацію у вівторок.
"Не було ані шматочка дрона, ані іншої частини будь-якого пристрою, який досяг Румунії. Ми повністю контролюємо наш національний простір. Перевірили абсолютно все, і я можу запевнити наше населення – на Румунію нічого не падало", – заявляв 5 вересня президент Румунії Клаус Йоганніс.
А ось так – коментує її в середу.
"Хочу послатися на останню інформацію щодо знахідки Міністерства оборони Румунії. На нашій території, в безпосередній близькості від кордону з Україною, знайдено компоненти, які можуть бути частинами безпілотного літального апарата. Міністерство оборони поінформувало мене в режимі реального часу про цю знахідку, і я попросив провести термінове і професійне розслідування щодо походження уламків безпілотника. А також щодо моменту й обставин, за яких вони потрапили на землю Румунії. Якщо з’ясується, що ці уламки – від російського дрона, ситуація стане абсолютно неприйнятною. І буде серйозним порушенням суверенітету і територіальної цілісності Румунії та союзників по НАТО", – заявив вже 6 вересня президент Румунії Клаус Йоганніс.
Уламки взяли на технічну експертизу. Але жителям румунського прикордоння з Україною – і експертиз не треба. Вже не першу ніч вони чують вибухи від російських атак на українські порти. Знімають і оприлюднюють у соцмережах, як безпілотники московитів нищать зернову інфраструктуру. Війна упритул лякає і не дає спокійно жити. Адже варто російському безпілотнику чи ракеті помилитися на 15-20 кілометрів – смертоносне залізяччя прилетить у їхній дім.
"Я не можу сказати точно, куди саме впали уламки: чи то на український, чи на румунський бік. Але це було дуже близько від мене, порівняно з минулими атаками. Гул був страшенний. Мені трохи лячно, хоча посадовці переконують, що все під контролем. Я не почуваюся захищеним на румунському березі Дунаю", – зазначає житель Плауру Габі Попеску.
"Вони завжди атакують уночі. Це вже третій наліт і постійно вночі. Я не очікувала, що загроза може дістатися цього місця. Думала, імовірніше, що це станеться десь у морі. Ми вже звикли до звуків сирени. Протягом дня ми їх ігноруємо, але вночі вони таки лоскочуть нерви", – зазначає жителька Плауру Даніела Танасе.
"Справді страшно, що дрон може ненароком поцілити моє селище", – наголошує староста Плауру Порттудор Чернега.
Уламки зброї – вже не вперше поцілюють і територію Румунії, і країни НАТО. Так, у лютому цього року ракети московитів пролетіли над територією Румунії – про це заявили у Збройних силах України. Але тоді румунська влада це повідомлення заперечувала. 15 листопада ракета впала у Польщі, неподалік українського кордону. Загинули двоє людей. Спочатку Польща і Сполучені Штати заявили: це ракета української ППО, яка збивала російське залізяччя. Проте провина за інцидент усе одно лежить на Кремлі. Українська ж сторона заявила, що це російська ракета. За статутом НАТО напад на одну з держав Альянсу автоматично означає напад на всі, і всі країни мають реагувати, активуючи 5-ту статтю.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Раніше і міністерство оборони, і міністерство закордонних справ Румунії запевняли, що військової загрози для їхньої держави немає – i заперечували сам факт падіння. Хоча на цьому наполягали українські прикордонники та українське МЗС. російські дрони-камікадзе типу Shahed-136/131 впали на територію НАТО в ніч проти понеділка, 4 вересня. Це сталося під час чергового обстрілу росією портів Одещини на Дунаї.
Дивіться також відео: Заперечувати безглуздо: російський "шахед" впав на території Румунії – чому влада країни не визнає цього
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.