Міноборони України сплатило аванс у 650 млн грн фірмі "Українські авіаційні системи", якою володіє дружина колишнього нардепа Борислава Розенблата. Їхня якість виявилася сумнівною. Про це йдеться у розслідуванні Bihus.Info.
Журналісти розповіли, що в грудні 2022 року Міноборони уклало угоду на 807 млн грн на 55 безпілотних авіаційних комплексів HAWK. Контракт уклали напряму з виробником – ТОВ НВП "Українські авіаційні системи", якою, зокрема, володіє і дружина Борислава Розенблата, екснардепа та фігуранта "бурштинової справи".
Як ідеться в матеріалі, виробник переконував, що на ринку з 2018 року і має серійне виробництво комплексів HAWK, на чому й наполягали у відомстві та в уряді, який виділив на придбання дронів у українських виробників безпрецедентні 40 млрд грн.
Попри те, що на проведених для операторів комплексів навчаннях у середині липня дрони злітали через раз, завалювались і давали неякісну картинку, Розенблат переконував, що до моменту їх завершення та передачі замовлення всі недоліки виправлять.
Проте, коли навчання завершилися, HAWK так і залишились "сирими". За день до здачі контракту, 14 серпня, з'ясувалося, що готові лише чотири із 55 замовлених комплексів, йдеться у розслідуванні Bihus.Info.
Під час тестового польоту перший борт злетів, але згодом втратив картинку. Тоді Розенблат припустив, що він перегрівся й попросив дати безпілотнику другий шанс. Він злетів, але приземлитися йому так і не вдалось. У дрона відламалися крила та була тріщина на носі. Комісія від Міноборони, яка була присутня під час тестування, приймати HAWK відмовилась.
З другим комплексом теж були проблеми. Розенблат зізнався, що не злетів і четвертий комплекс. Піднятися в небо й більш-менш впоратися з тестовим польотом вдалося лише третьому HAWK.
Виробник переконував, що його комплекс розроблено разом з іноземними партнерами та виготовляється здебільшого з імпортних деталей. Допуск до експлуатації в ЗСУ HAWK надали ще у 2017 році – його підписав тодішній міністр оборони Степан Полторак. Тоді вже була інформація, що з дев'яти спроб випробовування HAWK вдалими були лише сім, але Міноборони підписало контракт із фірмою, до якої мав стосунок нардеп із президентської фракції, сказано в матеріалі.
Перші два екземпляри виготовили через рік – ціна була близько 6 млн грн. Улітку 2019-го Міноборони за стільки ж замовило ще сім комплексів, повідомляють журналісти-розслідувачі.
Через проблеми із комплектованням, його заміну та проведення нових випробувань, виконання контракту значно затягнулися, і визначені контрактом строки постачання спливли.
Міноборони звернулось до суду з вимогою змусити виробника сплатити 10 мільйонів неустойки за зрив контракту, а виробник вимагав переглянути ціну.
Після повномасштабного вторгнення росії фірма передала ЗСУ комплекси, які кілька років були на складі. У Міноборони це підтвердили, заявивши, що негативних відгуків на них від військових не надходило. Саме цим у Міністерстві пояснили підписання з ТОВ УАС нового контракту: відповідне замовлення надійшло від Генштабу, повідомляє Buhis.Info.
Проте вартість комплексів зросла удвічі – до понад 12 млн грн.
У Міноборони заявили, що в новому контракті з виробником йшлося про той самий HAWK, що й раніше, але із покращеними характеристиками, але фактично виявилось, що 650 мільйонів відписали на неперевірені комплекси, розповідають журналісти.
Ексочільник Департаменту Олександр Лієв, який і підписував контракт із ТОВ УАС, заявив у коментарі, що був впевнений: купує ті самі HAWK, що й у попередній партії, а всі відповідні служби до моменту підписання перевірили юридичну, фінансову та технічну складові контракту.
У серпні Розенблат казав, що найближчим часом може здати 30 комплексів, ще кількадесят – за кілька місяців. Міноборони погодилось перенести терміни здачі комплексів на жовтень. Проте виконання контракту під загрозою через арешт рахунків фірми у кримінальній справі, яку розслідує ДБР.
Правоохоронці припускають, що керівництво компанії могло змовитись із Міноборони, щоб заволодіння коштами через укладання контракту за завищеними цінами, ідеться в розслідуванні Bihus.Info.
Як повідомляв 5.UA, ВР підтримала звільнення Резнікова з посади міністра оборони України.
6 вересня Верховна Рада проголосувала за нового міністра оборони Умєрова.
Нагадаємо, 11 серпня з'явилася інформація, що Міноборони закупило куртки для ЗСУ за завищеними цінами.
Після цього депутати запитали у міністерства, що не вийшло з куртками для ЗСУ – Міноборони надало відповідь.
Крім того, журналісти з'ясували, як до оборудки причетний "слуга народу".
Нагадаємо, 26 серпня 2023 року Резніков запропонував парі журналісту та депутатці у зв'язку зі скандалом із закупівлями – готовий піти у "відставку".
Журналіст Михайло Ткач відповів на пропозицію Резнікова побитися об заклад: порадив не вдаватися до тиску на ЗМІ.
Відбулася прессконференція. Резніков розкрив подробиці поставки курток для ЗСУ та анонсував добрі новини на осінь.
Дивіться також відео за темою: Скандальні закупівлі Міноборони – умисний підрив довіри чи все ж розкрадання грошей?
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.