Чи готові росіяни до миру? Відповідь – ні – лунає від європейських союзників, і вже дедалі частіше – від американських політиків. Утім далеко не від усіх. Спецпосланець американського президента Стів Віткофф вигороджує путіна навіть після удару по Сумах. А в рамках "Великої сімки" Сполучені Штати навіть не збираються підписувати заяву із засудженням масованого обстрілу росією цивільного українського міста. Ключові заяви збирала наша Нонна Стефанова.
росія не має серйозних намірів щодо миру, незважаючи на тиск Сполучених Штатів. У цьому впевнений міністр оборони Італії. Ґвідо Крозетто дав розгорнуте інтерв'ю агенції "Ройтерз", де прокоментував низку питань. Він зазначив, що росія відповіла "так" на пропозицію США почати мирні переговори, але не змінила нічого у питанні своїх атак на Україну. Навпаки – атаки посилилися, зазначив міністр. Рим – послідовно підтримує українців від початку російського вторгнення. За словами міністра оборони, Італія також повинна збільшити власні видатки на оборону.
"З одного боку, є бажання Дональда Трампа досягти перемир'я і миру, але з іншого боку, є чіткий прояв бажання з боку росії – прагнення продовжувати атаки, як це було протягом останніх трьох років. Побачимо, чи щось зміниться, але на сьогодні з російського боку нічого не змінилося. Натомість американська сторона намагалася і досі намагається домогтися перемир'я та миру, але у мене склалося враження, що це робить лише один з двох головних гравців. Україна прийняла шлях, окреслений Трампом, але російське мовчання можна прочитати крізь звук падаючих бомб", – заявив міністр оборони Італії Ґвідо Крозетто.
Має сумніви, що росія зацікавлена у припиненні вогню, і американський сенатор-демократ Тім Кейн. Таку думку він висловив після візиту до Києва. Наголосив: Україна, США та Європа прагнуть миру на справедливих умовах. Утім жорстокі атаки, зокрема удар по Сумах у Вербну неділю, ставлять під сумнів щирість намірів москви.
Кейн також закликав до посилення підтримки української протиповітряної оборони. Зокрема, йдеться про додаткові системи "Петріот". За словами політика, союзники України мають передавати більше таких комплексів. Тім Кейн представляє штат Вірджинія та обіймає посаду сенатора вже понад 12 років. Він входить до Комітету з міжнародних відносин Сенату США та не раз висловлював підтримку Україні:
"Я спостерігаю за останніми діями володимира путіна та росії, і це змушує мене скептично ставитися до щирості їхньої зацікавленості у припиненні вогню. США прагнуть припинення вогню на справедливих умовах. Європа також цього хоче. Україна заслуговує на припинення вогню на справедливих умовах. Однак події, зокрема удар по Сумах, викликають сумніви щодо зацікавленості росії в припиненні вогню. Я все ж сподіваюся, що помиляюся, і що вони зможуть продемонструвати, що це справді так".
"путін готовий до постійного миру з Україною" – і це не слова кремлівських пропагандистів, а заява спецпосланця Дональда Трампа. Стів Віткофф напередодні з'явився в етері Fox News. Він похизувався своїм візитом до росії минулого тижня. Із путіним посланець провів довгі переговори. За його словами, перемови тривали понад 5 годин. Крім путіна, за столом були ще два його радники: Юрій Ушаков та Кирило Дмитрієв. За результатами розмови, путін нібито висловився за мирний процес з Україною. Віткофф навіть заявив, що таке щире прагнення диктатора.
Підхилив посланець завісу й щодо пунктів мирної угоди між москвою, Києвом та Вашингтоном. Вони, буцімто, стосуватимуться "п'яти регіонів", протоколів безпеки та НАТО. "Волл Стріт Джорнал" пише, що місія Віткоффа дратує політичні кола Вашингтону. Оточення Трампа закликає його бути суворішим з москвою. Серед них спецпосланець Кіт Келлог та державний секретар Марко Рубіо. Вони звертають увагу Трампа на факти: росія не виявляє бажання до миру і нахабно бомбує мирні міста. Президент натомість поки схиляється до проросійської позиції Стіва Віткоффа.
"Угода справді вже на горизонті. Це була моя третя зустріч з путіним. Вона тривала понад 5 годин. Разом із нами були ще двоє його ключових радників – Ушаков та Дмитрієв. Це була переконлива розмова. Зрештою, ми дійшли розуміння, що путін прагне досягти постійного миру. Мирна угода стосуватиметься не лише так званих "п'яти регіонів", а й інших питань – протоколів безпеки, членства в НАТО та 5-ї статті колективної безпеки Альянсу. Навколо цього чимало подробиць. Ситуація дуже специфічна, вона пов'язана з природою відносин між двома країнами. Але думаю, ми перебуваємо за крок від чогось вкрай важливого", – зазначав спецпосланець Білого дому на Близькому Сході та перемовник від США у переговорах із росією Стів Віткофф.
Сполучені Штати відмовляються підтримати заяву "Великої сімки" із засудженням російського удару по Сумах. Про це повідомила агенція Bloomberg. У Білому домі заявили, що не збираються засуджувати росію, бо "працюють над тим, аби зберегти простір для мирних переговорів". Відповідно, заяви від G-7 із жорсткою реакцією на російський удар по цивільних у Сумах може не бути взагалі. Адже спільна заява – неможлива без схвалення Сполучених Штатів, повідомила Канада, яка зараз головує у "Великій сімці".
Раніше Дональд Трамп, коментуючи цю трагедію, заявив, що йому сказали, мовляв, росія припустилася помилки. За даними Bloomberg, спільна заява G-7 мала визнати російську атаку на центр Сум доказом того, що кремль і надалі сповнений рішучості продовжувати війну.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Нагадаємо, Віткофф заявив, що ключ до мирної угоди обертається навколо "п'яти територій".
Як повідомляв 5.ua, Зеленський прокоментував заяву Віткоффа про "спірні" території України.
Нагадаємо, США не підтримають заяву G7 із засудженням удару рф по Сумах.
Читайте також: генсек НАТО прибув до Одеси: пресконференція Марка Рютте та Володимира Зеленського.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською