Речник Білого Дому: Президент США сповнений рішучості закрити Гуантанамо

  10 років виповнюється сьогодні американській в`язниці Гуантанамо. Це виправний заклад суворого режиму, де утримують людей, яких звинувачують у співпраці з терористичними організаціями. Попри те, що Барак Обама пообіцяв закрити Гуантанамо - тюрма і досі діє. Зараз у її стінах - перебувають понад 170 в`язнів.
  Десять років тому на базу ВМС США на Кубі - прибули перші два десятки майбутніх в`язнів. Їх захопили за підозрою у тероризмі. Зараз тюрму - Гуантанамо знають в усьому світі. За декаду у його стінах побували близько восьми сотень людей. Усіх їх звинувачували у зв`язках з Аль-Каїдою, Талібаном та іншими терористичними організаціями

  Том Паркер, правозахисник організації "Amnesty International": "Ця в`язниця значно змінилася за ці десять років. Колись людей там - тримали у дротяних клітках просто неба, під палючим сонцем. Ці дні у минулому. Зараз ГуантАнамо - це сучасний виправний заклад суворого режиму. Там є бібліотека, телевізори, доступ до інтернету, засоби для відпочинку. Але усе це не міняє суті справи: у цій в`язниці - досі утримують людей, а її давно слід було закрити".

  Правозахисники - жорстко критикують Гуантанамо. Стверджують проти в`язнів там застосовують тортури. Такі заяви - викликали цілу низку скандалів. Зрештою уряд США визнав - свого часу тюремники дійсно вдавалися до заборонених нині методів дізнання - як от - позбавлення сну, екстремальні температури, голосна музика, фіксація полонених у болючих, так званих "стресових" позах, а також імітація утоплення. За офіційною статистикою у стінах Гуантанамо померли усього восьмеро. Шість з цих смертей - визнали самогубствами, ще дві - настали через хвороби. Ті, хто побував у Гуантанамо, до нинішнього ювілею в`язниці ставляться скептично.

  Моаззам Бегг, колишній в`язень Гуантанамо: "Що для світу означає 10 років Гуантанамо? Насамперед це ювілей, а на заході круглі дати просто обожнюють. Але це -були 10 років тортур, розбитих сімей, людей, затриманих без слідства та суду. І усе це робили представники нації, яка називає себе демократичною, і любить говорити про свободу".

  Прийшовши до влади, Барак Обама пообіцяв - до січня 2010 Гуантанамо закриють. Втім, цього досі - не сталося. Зараз у в`язниці утримують понад 170 людей. Частину звинувачують у військових злочинах. Решта - на думку влади є небезпечними терористами, але доказів цього немає. Ще три десятки ув`язнених адміністрація готова відпустити хоч зараз, але Конгрес вимагає гарантій, що кожна людина, яку звільняють - не загрожує інтересам США і у майбутньому не зв`яжеться з терористами.

  Джей Карні, речник Білого Дому: "Президент США зараз сповнений рішучості закрити Гуантанамо точно так само як і під час передвиборчої кампанії. Ми усвідомлюємо, що є низка обставин, які заважають зробити це найближчим часом. Але наміри глави держави - незмінні".

  Попри такі заяви експерти вважають: жорстка позиція Конгресу та передвиборчий період у США - запорука того, що найближчим часом ГуантАнамо не закриють.

  "5 канал"
  Попередній матеріал
  Новий рекорд до Книги Гіннеса - вписали бельгійські ресторатори
  Наступний матеріал
  Виставка комп`ютерних досягнень відкрилася у Лас-Вегас
  Теги: