5.ua

Opinione: Росія повертається до сталінізму

  У пострадянській Росії відчувається ностальгія за СРСР і його найривавішому диктатору Йосипу Сталіну, пише Стефано Маньї в статті, опублікованій в італійській газеті

  "Червоні прапори , червоно-коричневі сорочки, статуї Сталіна і Леніна як недоторканна реліквія, як у Росії, так і в східних регіонах України: це відродження сталінізму? Так. Судячи з численних неформальних сигналів, виникає відчуття, що в пострадянській Росії, яка має намір захопити шматок України, переважає не "націоналізм" і навіть не царизм, а стара ностальгія за СРСР і його найкривавішому диктатору Йосипу Сталіну", - пише видання.

  "Мова йде не про нове явище , але небагато людей його помічають або надають йому значення. У 2007 році путінська Росія паралізувала міжнародні та фінансові сайти сусідній Естонії тільки лише тому, що уряд цієї країни прийняв рішення про перенесення пам'ятника радянським героям Великої Вітчизняної війни. В 2008 році, через декілька місяців після війни з Грузією, ностальгія за Сталіним у Росії була настільки сильною, що зумовила результат телевізійного опитування про те, хто є найвпливовішим персонажем в російській історії: Сталін опинився на третьому місці, відразу ж після царя Миколи II. Насправді Сталін лідирував в цьому опитуванні з великим відривом. Але це був занадто незручний результат навіть для російського телебачення" , - нагадує автор статті.

  У 2013 році, напередодні кризи в Україні, ознаки повернення до сталінізму ставали все більш очевидними. Згідно з опитуванням, проведеним Всеросійським центром дослідження громадської думки (ВЦИОМ) навесні 2013 року з нагоди 60-річчя з дня смерті Сталіна, радянський диктатор виявився найулюбленішим персонажем російської та радянської історії. З іншого боку, множаться прояви шанування Сталіна у вигляді пам'ятників, постерів , фільмів і бюстів диктатора, відмічає Маньї.

  "Парадоксально, але саме нові покоління демонструють найбільш сильну ностальгію за минулим, в якому вони ніколи не жили. Насправді цьому не варто дивуватися. Ця хвиля повернення сталінізму є наслідком включення у шкільні та університетські навчальні курси програм "історичної політики", що просуваються Володимиром Путіним. Злочини Сталіна досягають неймовірною цифри в 20 мільйонів убитих в ГУЛАГах і в ході депортацій, у знищенні певних груп населення, розстрілах дисидентів або зарахованих до них. Але ці моменти не увійшли в шкільні та університетські підручники", - наголошує Opinione.

  "Разом з тим Сталін описується як "великий організатор", який очолив індустріалізацію, і як великий полководець , який отримав перемогу над нацизмом, а також як противник західних "імперіалістів". Тих самих імперіалістів, які, згідно російській пропаганді, стоять за подіями в Києві та є винуватцями української кризи. З іншого боку, динаміка російських кроків у Криму не що інше, як відродження все тих же старих систем, сталінської зовнішньої політики: з'являються повідомлення про "фашистську загрозу" у сусідньому таборі , створюється місцевий маріонетковий уряд, який просить про допомогу, здійснюється вторгнення в цю країну", - пише видання.

  Переклад з італійської: ИноПресса

  Фото: bitterbananas.com

  Попередній матеріал
  У МЗС України не виключають погіршення відносин із Вірменією
  Наступний матеріал
  СБУ попередила керівництво південно-східних областей України про відповідальність
  Теги:
  Loading...