На саміті НАТО не дійшли згоди щодо засобів повалення Каддафі

  Конфлікт у Лівії - головне питання саміту НАТО, що розпочався в Берліні. У зустрічі беруть участь 28 міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу, а також представники держав-контрибуторів. Від України бере участь глава МЗС Костянтин Грищенко.

  Загалом на саміт з`їхалися 800 делегатів. Це одна з найбільших зустрічей такого рівня, що її коли-небудь приймав Берлін. За 45 хвилин в рамках цього заходу розпочнеться засідання комітету Україна-НАТО.

  Мета, що не виправдовує засобів. Країни-учасниці НАТО, які так палко прагнуть повалення режиму Каддафі, не домовилися, яким чином цього досягти. З 28-ми країн учасниць лише 6 беруть участь безпосередньо у військовій операції.

  Серед тих, що відмовилися - і Німеччина, що приймає сьогоднішній саміт. Операція "Об`єднаний захисник" триває понад два тижні. За цей час війська Альянсу завдали понад 2000 авіаударів по військах Каддафі. А ті - й досі наступають на повстанців. Гине мирне населення, а отже початкової мети операції теперішня стратегія не досягнула. Уже й генсек НАТО публічно визнає необхідність політичного вирішення конфлікту.

  Андерс Фог Расмуссен, генеральний секретар НАТО: "Наша головна мета - мінімізувати шкоду населенню. Водночас, лише військовими заходами проблему Лівії не вирішити, люди самі мають подбати про своє політичне майбутнє, а наше завдання - допомогти. НАТО не завершить операції в Лівії, допоки тамтешній режим атакуватиме власний народ".

  Берлінська зустріч засвідчує, як поступово змінюється офіційна мета лівійської операції. Якщо на початку мова йшла лише про захист цивільних, то тепер - і про повалення режиму Муаммара Каддафі. Про це говорить і Німеччина, яка не бере участь у операції, і Сполучені Штати, які спочатку її очолювали.

  Ангела Меркель, канцлер Німеччини: "Нагальна для нас усіх проблема - втілення резолюції ООН, а на мою думку - ще й завершення домінування Каддафі у Лівії та розвиток свобод цієї держави".

  Гілларі Клінтон, держсекретар США: "Ми разом працюємо в Афганістані, нас об`єднує прагнення світу без ядерної зброї, і ще одна спільна мета - повалення режиму Каддафі".

  А ось, як саме захищати цивільних і боротися з Каддафі, члени Альянсу згоди не дійшли. Наприклад, Іспанія надає військову техніку і воєнні бази, але участь в авіаударах не бере. Представники Альянсу кажуть: їм бракує 10-ти винищувачів щодня. Сподівалися одержати їх від США, але ті не дали конкретної обіцянки. Нідерланди, Швеція, Італія теж могли би надати літаки, але не поспішають. Про брак винищувачів міністри говорили за зачиненими дверима.

  Андерс Фог Расмуссен, генеральний секретар НАТО: "Обіцянок не було, але я вірю в успіх. Я - оптиміст".

  В умовах, коли навіть не всі члени НАТО долучаються до операції в Лівії, особливо цінною стає допомога контрибуторів, тобто країн, які не входять до організації, але беруть участь в окремих місіях. Серед таких - і Україна. Учасники зустрічі високо оцінили гуманітарну місію корабля "Костянтин Ольшанський", що вивіз з Лівії громадян України та інших держав. Про те, що Альянсу потрібні союзники, говорить і програма другого дня зустрічі. У п`ятницю в Берліні засідатимуть комітети НАТО-Грузія, НАТО-Росія та НАТО-Україна.

  Ксенія Новікова, 5 канал.

  Попередній матеріал
  В Болівії почались масові протести з вимогою підвищення зарплатні
  Наступний матеріал
  Виставка екзотичних павуків стартувала у Харкові [репортаж, відео]
  Теги:
  Loading...