Газова суперечка Молдови та "Газпрому": за що може мститися Росія та яка в цьому роль України

"Час за Гринвічем" 5 канал
Нестачу блакитного палива відчувають і в східній, і в західній Європі

Разом проти російського шантажу. Дедалі більше країн об'єднують зусилля, щоб не скоротися тиску "Газпромної" орди, яка буквально морить Європу і не надає блакитне паливо. Нестачу відчувають і в східній, і в Західній Європі. Москва готова надати більше, однак лише через новий газогін "Північний потік-2". От лише він дотепер так і не отримав сертифікацію. Україна готова домовлятися про збільшений транзит російського газу до Європи нашою ГТС, однак у Кремлі на це ніяк не реагують. Київ навіть запропонував Москві знижку на постачання природного газу до Європи, щоби побороти енергетичну кризу в регіоні. Вона стосується усіх обсягів природного газу, що перевищують прописані в договорі 40 млрд кубометрів на рік. Нині саме такий обсяг Україна транспортує до Європи з Росії. 

І цього тижня з’ясувалося, що "Газпром" шантажував Молдову дешевим газом в обмін на послаблення відносин із Євросоюзом. Це з'ясували у виданні Financial Times. Кишинів мав внести зміни до угоди про вільну торгівлю з ЄС. А ще Москва вимагала від Молдови відкласти реформування газового ринку як того вимагають правила Євросоюзу. У вересні у Молдови закінчився контракт і, з "Газпромом". І одразу – росіяни підняли вартість свого газу в кілька разів. Щоб підтримати тиск у газопроводі Молдова вперше закупила газ у Польщі. Частину готовий постачати і наш "Нафтогаз". Як Європа вчиться протистояти ворожим діям російського монополіста? Чому Україні вкрай важливо допомогти зараз сусідам, коли газу не вистачає і для себе? Досліджував і розповість журналіст "5 каналу" Сергій Барбу для програми "Час за Гринвічем".

Вперше за 30 років. Молдова купила газ не у Росії. Енергетичні чвари між двома країнами тривають від літа. Офіційний Кишинів не може підписати з "Газпромом" нову угоду на постачання блакитного палива. Але що ближче до морозів, то більше обертів набирає конфлікт. У Молдові оголосили режим надзвичайного стану через енергетичну кризу. Газу бракує, тиск у трубі падає.

Молдова
Молдова5 канал

"Я дала вам цифри! Не вистачає 16 млн кубометрів газу, які ми не отримали у жовтні. Які вам ще цифри потрібні?", – наголосила прем'єр-міністерка Молдови Наталія Ґавріліца. 

Контракт на постачання газу закінчився ще наприкінці вересня. На жовтень Молдова і "Газпром" уклали тимчасову угоду. Згідно з нею, офіційний Кишинів вимушений купувати паливо по $790 за тисячу кубометрів. Тобто учетверо дорожче, ніж було раніше. Кремль наполягає на такій вартості і у новому контракті. Молдова не погоджується. Називає ціну завищеною. Переговори зайшли у глухий кут. Громадян Молдови газ просять економити.

Однак економити доведеться ще більше. "Газпром" не виконує навіть тимчасову угоду на жовтень і прокачує замало палива. Молдові бракує близько третини газу від потреби. Провини Кремль не визнає. Натомість дорікає офіційному Кишиневу величезними боргами. Росія виставила Молдові рахунок на понад $700 млн. Хоча, наприклад, заборгованість сепаратистського Придністров'я удесятеро вища. Але про це Кремль навпаки – не згадує.

"Москві також необхідно продовжити договір, інакше вони своїми руками заженуть Придністров’я у скрутну ситуацію. Москва ж роками поставляла газ у Придністров’я, не вимагаючи оплати, тому газ є основним джерелом фінансування придністровського антиконституційного режиму", – сказав фахівець у галузі енергетики Серджіу Тофілат.

Але постачання газу до маріонеткової псевдореспубліки може стати козирем для Молдови, наголошують фахівці. І схоже, офіційний Кишинів це розуміє. До Москви домовлятися про новий контракт літає віце-прем'єр з реінтеграції окупованих територій Молдови Владислав Кульмінський.

"Постачати газ до Придністровського регіону можна лише тоді, коли Молдова отримує його. Тобто через українську газотранспортну систему. Зараз питання стоїть ще й по-іншому. Уже є гілка, яка постачає до Молдови газ із Румунії. І тоді вже Придністров'я отримуватиме газ з правого берега Дністра. Якщо зважити на усі ці аспекти, то можна зрозуміти, які є козирі у Молдови", – зазначив фахівець у галузі енергетики Серджіу Унґуряну.

Але поки що Кремль пручається і йти на поступки не хоче. Допомогти Кишиневу вже зголосилися найближчі сусіди – Румунія та Україна.

"Молдова просить певний обсяг газу на такий складний період. Ми вважаємо, що можемо дозволити собі це зробити. І ми кажемо, що цей газ буде постачатися не за гроші", – розповів секретар РНБО Олексій Данілов

"Це паливо ми маємо їм повернути пізніше, коли ціни стануть доступнішими", – сказала прем'єр-міністерка Молдови Наталія Ґавріліца.

15 млн кубометрів. Цифра, здавалося б, чимала. Стільки газу Україна дала в борг Молдові. Але у масштабах нашої країни насправді – не багато. Це менше однієї десятої відсотка від того блакитного палива, яке маємо у сховищах. Тому така позичка Молдові – в опалювальному сезоні погоди нам не зробить (0.08%).

"Ми є основним маршрутом постачання газу до Молдови. Молдова опинилася у дуже складній ситуації. Вони не можуть домовитися з чинним постачальником – це "Газпром". У обсягах Молдови – це велика допомога. У обсягах України – це, звичайно, не співставні обсяги", – наголосила директорка із питань взаємодії з держорганами Оператора газотранспортної системи України Ольга Бєлькова. 

Водночас Молдова почала купувати газ невеликими партіями у Євросоюзі. Щоправда, скільки коштує це блакитне паливо із заходу, в уряді не кажуть, мовляв, комерційна таємниця. Мовчать і про подробиці перемов із Росією. Тому офіційно весь перелік умов, які висуває Кремль Кишиневу, невідомий. Росіяни наполягають, щоби вони не розголошувалися. І схоже пояснення цьому є.

"Газпром" заявив Молдові, що він готовий знизити ціну на блакитне паливо, якщо країна погодиться внести зміни до угоди про вільну торгівлю з ЄС", – мовиться у статті Financial Times. 

Газовий шантаж від Росії – не дивина. Україна таке проходила кілька разів. Кремль перекривав газовий вентиль саме тоді, коли офіційний Київ розвертався у бік Євросоюзу. Газовий шантаж тривав десятиліттями. Далі були окупація Криму і розв'язана Кремлем війна. Остаточно Україна перестала купувати газ в агресора 2015 року.

"Солідарність України з Молдовою у важкі часи не піддається сумніву. Спільно ми зможемо подолати будь-який тиск Російської Федерації", – зазначив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

"Криза пов'язана з різкою зміною Росією умов і вартості поставок газу. Тому я попрошу своїх колег і європейські інститути підтримати технічною та фінансовою допомогою для розв’язання цієї кризи. Її подолання дозволить владі Молдови реалізувати амбітний процес реформ, який вона почала після виборів 11 липня", – сказав міністр закордонних справ Молдови Боґдан Ауреску.

Йдеться про цьогорічні дострокові парламентські вибори. Тоді проєвропейська політична сила президентки Маї Санду здобула більшість у парламенті. Кремлівські партії-фаворити з тріском провалилися.

"Крим – це Україна. А його незаконна анексія є відвертим порушенням міжнародного права. Молдова була і залишається надійним партнером України", – зазначила президентка Молдови Мая Санду.

Це промова президентки Молдови на саміті "Кримської платформи" у Києві. Кремлю такі слова не сподобалися. Участь Маї Санду у події Москва пообіцяла – цитуємо – "врахувати". Тепер ж Росія хоче, аби президентка Молдови приїхала до Кремля і особисто попросила знижку на блакитне паливо. Хоча газові перемови до повноважень глави держави не входять. 

"Коли був проросійський президент Ігор Додон, то йому дозволялося створювати колосальні борги. Їхній ставленик зробив ці борги, а тепер вони шантажують Маю Санду, яка обрала проєвропейський вектор розвитку. Якщо б вона змінила свій вектор знову на промосковський, то забули б про ці борги і дали нормальну ціну", – розповів Директор енергетичних програм Українського центру економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова Володимир Омельченко.

Навіть якщо Молдові таки вдасться домовитися про новий контракт, дешевого газу вже не буде. Вартість блакитного палива для населення зросте, ймовірно, на третину. Збільшення тарифів може стати шансом для реваншу проросійських сил. І вони вже намагаються цим скористатися. Прокремлівська опозиція Молдови вже їздила на поклон до Москви. Мовляв, також домовлятися про дешевший газ.

Читайте також: Україна передала Молдові 15 млн кубометрів газу. 

Сергій Барбу, Анна Кудрявцева, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
Які є протипоказання до вакцинації від COVID-19 – у МОЗ назвали повний перелік
Наступний матеріал
СOVID-сертифікати, ПЛР-тести та антиген-тести: що дозволено в "червоних" зонах для нещеплених та як їздити у транспорті
Loading...