Досвітніми святкуванням та вуличним гулянням рівно рік тому косовари зустрічали свою незалежність. Сербське населення краю цей день бойкотувало. Натомість албанці Косова під стінами парламенту з нетерпінням чекали, поки парламент ухвалить декларацію про проголошення незалежності краю від Сербії.
Через місяць незалежність Косова виглядала так: спалені авта, взята штурмом будівля суду у Косовській Мітровіці та - фотографія українського поліцейського-миротворця, який загинув під час штурму. Ще два десятки українців були поранені. І хоча саме вони захищали малочисельну сербську громаду у цьому албанському краї, 26-річного Ігоря Кіналя вбила граната саме сербського екстреміста. Такий наслідок збройних конфліктів на Балканах, пам"яті про етнічні чистки та взаємного озлобнення. Косовські серби - як і вся Сербія - досі не змирилися з незалежністю Косова. Але березневого спалаху насилля більше не повторилося. Самі ж косовари вважають: незалежність -це звичайно, добре, але проблем у них не поменшало.
Одностороннє проголошення незалежності Косова ще рік тому стало серйозним прецедентом зі значними наслідками у цілому світі. Адже вперше за півстоліття регіон вийшов зі складу держави без її згоди. Тому багато країн досі не визнали Косова - ті, які й самі мають потенційні територіальні проблеми. Зокрема, це Україна, Іспанія, Індія та Росія. Водночас понад сорок держав привітали Пріштину з незалежністю.
Агім Бажрактарі, албанець, що живе у Австрії: "Я приїхав на батьківщину, щоби відзначити першу річницю нашої незалежності. Рік тому я також повернувся додому з Австрії, де я працюю та живу. Ми святкували та танцювали на цьому самому місці!!!"
Борис Тадич, президент Сербії: "За цей рік, поки албанці святкували, косівські серби переживали велике горе. Так само, як і решта Сербії. Але нині ми набагато сильніші! Ми маємо велику надію на рішення міжнародного суду. Нехай він визначить, чи має Косово юридичне право на незалежність".
Див. також:
17.02.2008 18:02 Провінція Косово проголосила незалежність