Телефон
Телефон 5 канал

Кілька годин без соцмереж потрясли світ: експерти розповіли, як це сталося і хто зазнав збитків

Читайте по-русски
Фахівець із кібербезпеки радить не прикріплюватися лише до однієї платформи

Діджитал-детокс або свобода від соціальних мереж у всій красі. Глобальний збій у роботі Instagram, Facebook і WhatsApp – найдовший із 2008 року. Світ буквально "став" на 6 годин.

"Ми стали дуже залежні від соцмереж. У мене бізнес в інеті, то ми кожні 15 хв оновлювали сторінку, щоб перевірити, чи працює", – розповідає жителька Києва Яна.

"Ми на роботі користуємося телеграмом. То майже не відчув різниці. Побули хоч трохи вільніші", – каже киянин Роман.

Щоденно я проводжу в телефоні майже 5 годин. У Facebook в мене робота, в Instagram – натхнення, а у WhatsApp – спілкування. Тож учора обійшлася втратою нервових клітин. А от компанія Цукерберга постраждала значно більше.

Поки ми не мали змоги погортати стрічку, глава Facebook втратив 6,5 мільярда доларів та впав на кілька позицій у рейтингах найбагатших людей світу. Але для компанії це не трагедія.

"Це ж не те, що в Цукерберга миші з'їли 6 млрд доларів. Просто вартість його акцій тимчасово впали на 5%. Найближчим часом ми побачимо динаміку, що акції можуть відновитися, або, якщо довіра буде підірвана серйозно, то інвестори будуть переглядати там щось, але навряд чи", – пояснює економіст Сергій Фурса.

А от хто й відчув втрати, то це малий і середній бізнеси, діяльність яких залежить від соцмереж. Приміром, інтернет-магазини. Понервували і блогери, які заробляють в інтернеті. Утім навіть їхні втрати, заспокоює економіст, дещо перебільшені.

"Це пів дня. Глобально цифри не виправляться. Тож якщо у вас хтось щось хотів купити, він це зробить наступного дня. Це просто ось такий ризик діяльності. Але це тимчасова історія, тому це дуже великий бізнес, щоб він довго міг перебувати в неробочому стані", – переконує експерт.

На офіційній сторінці Facebook вибачилися. До того ж в угоді користувача соцмережі передбачений такий форс-мажор. А збій стався через людський фактор.

"Якщо дуже просто пояснити те, що вчора відбулося: інженер налаштовував маршрутизацію. Це видимість внутрішніх ресурсів у Facebook з інтернетом. Тобто він робив так, щоб ми могли завантажити якусь інфу. І от він помилився. Через це ця видимість пропала", – зазначає директор компанії з кібербезпеки Віталій Якушев.

Та так зникла, що невидимою стала й для самих програмістів. Їм довелося все по-новому налаштовувати. Тому фахівець із кібербезпеки радить не прикріплюватися лише до однієї платформи. Приміром, якщо ваша компанія спілкується по роботі в чатах, мати резервні – в інших соцмережах. А от щодо захищеності у віртуальному світі, то тут усе складніше. Адже ми не на 100% його контролюємо. І кожна соцмережа іноді може вести своє незалежне життя.

Утім глобальний збій – це не кібератака, заспокоює фахівець. Раніше ЗМІ почали масово повідомляти, що через тимчасове відімкнення соцмереж із Facebook в інтернет нібито злили особисті дані про 1,5 мільярда користувачів. Насправді ж цю інформацію ніхто не крав, пояснює експерт. Дані знавці зібрали з відкритих профілів за допомогою спеціального програмування.

Анжеліка Музиченко, Богдан Чаргазія, "5 канал"

Нагадуємо, збій соціальних мереж почався приблизно о 18:00 за київським часом і тривав понад 6 годин. Його причиною, за версією представників компанії Facebook, стала зміна конфігурації маршрутизаторів, які координують трафік між центрами обробки інформації.

Попередній матеріал
Майже 90 злочинів за 15 років: двох пенсіонерів із Буковини судитимуть за ґвалтування школярок та порно з неповнолітніми
Наступний матеріал
Ракетні комплекси "Точка-У" відпрацювали точне наведення на цілі під Кримом
Loading...

У роботі Facebook, Instagram і WhatsApp стався збій

Веде блог в Instagram, TikTok і YouTube: як священник з Івано-Франківщини популяризує церкву в мережі

Зеленський долучився до челенджу "Здорова Україна – 30"

Доглядала за садом: українську письменницю забанили у Facebook за відео з Мариною Порошенко

"Не вистачає зарплати на їжу?": український депутат похизувався відстрілом качок – у мережі гостро відреагували

Поширювали дезінформацію про вакцинацію: Facebook видалив сотні фейкових акаунтів російської мережі