Російська техніка та військові вирушають до Казахстану. Відео оприлюднюють як тамтешні прокремлівські пропагандистські телеканали, так і, власне, російські. Так звана допомога, на прохання казахського президента, прибула в рамках Організації договору з колективної безпеки. Крім Росії та Казахстану до ОДКБ входять Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан, Білорусь та Вірменія. За попередніми даними, від Росії в Казахстан їде три тисячі військових, від Білорусі 500, 200 від Таджикистану і 70 від Вірменії. Армійці цієї країни дивують користувачів казахських соцмереж, адже вірменський лідер Пашинян сам прийшов до влади внаслідок масових протестів.
"Основними завданнями Колективних миротворчих сил ОДКБ стане охорона важливих державних та військових об'єктів, сприяння силам правопорядку Республіки Казахстан у стабілізації обстановки та повернення її у правове поле", – заявив прессекретар ОДКБ Володимир Зайнетдінов.
Росія обіцяє, що її військові лише охоронятимуть урядові будівлі. Адже частина установ були захоплені і розграбовані, а іноді й спалені найбільш радикальними протестувальниками. Проте коли російський контингент уже висадився в Казахстані, риторика Кремля змінилася. У російському МЗС кажуть – готові і до подальших кроків, аби підтримати те, що казахська влада називає "контртерористичною" операцією. А західні – інтервенцією.
"Це унікальна подія сталася, тому що вперше ОДКБ використала цей інструмент, щоб придушити внутрішні заворушення", – каже директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
Російське МЗС услід за казахською владою говорить, що протести інспіровані зовні, аби підірвати цілісність країни. Європа і США висловлюють стурбованість і запевняють, що пильно стежать за ситуацією. А звинувачення у причетності Заходу до протестів називають нонсенсом. Адже головна причина того, що люди масово вийшли на вулиці, – раптове підняття цін на газ.
"Лунають якісь божевільні закиди Росії про те, що за цими протестами стоять Сполучені Штати. Хочу використати нагоду і сказати, що це абсолютно фальшиві твердження і стандартна російська методичка із дезінформації. Ми бачили багато таких за минулі роки", – зауважила речниця Білого дому Джен Псакі.
На відміну від Росії – Китай офіційно не втручається в ситуацію в Казахстані.
"Китай і Казахстан – дружні сусіди і постійні стратегічні партнери. Те, що зараз відбувається, – внутрішні справи Казахстану. Ми переконані, що казахська влада може сама розв’язати цю ситуацію. І сподіваємося, що вона якнайшвидше стабілізується", – зазначив речник МЗС Китаю Вон Веньбін.
Внаслідок протестів у Казахстані є поранені і загиблі. Їхня кількість уточнюється. За офіційними даними, загинуло понад десять правоохоронців. І понад триста поранені. Дані про жертви серед протестувальників оприлюднила поліції. Попередньо, їх кілька десятків. Казахські соцмережі оприлюднили і відео наче б то з моргу Алмати. Соцмережі чи не єдине джерело інформації із Казахстану, попри офіційні заяви влади. Доступ до них також обмежений. Адже періодично тут блокують інтернет, засоби зв’язку і телебачення.
Протести в Казахстані могли спричинити результати візиту до Путіна президента Токаєва та вже колишнього голови Ради безпеки Казахстану Назарбаєва. Про це розповів політв’язень та колишній керівник партії "Алга" Володимир Козлов, який нині живе в Києві.
На його думку, президент міг навіть озброювати місцевих "тітушок", які витіснили з площ людей, що висували економічні та політичні вимоги. А все для того, щоб потім мати підставу попросити Кремль втрутитися.
"Можна припустити, що Назарбаєв там отримав якісь вказівки на те, щоб він згортав свою діяльність, і Росія, мабуть, ставить далі на Токаєва. Тому що потім прийшли події, які можуть підтвердити це. Наприклад, термінові звільнення Токаєвим племінника Назарбаєва, який був одним із керівників Комітету національної безпеки. Заміщення, тобто усунення Токаєвим Назарбаєва з посади голови Радбезу, який він собі створював, щоб керувати всією країною і Токаєвим зокрема", – пояснив політв’язень та колишній керівник партії "Алга" Володимир Козлов.
До магазинів, банкоматів і автозаправок у казахських містах – довжелезні черги. Багато торговельних центрів розграбовані мародерами. Очевидці повідомляють, що населення організовується в групи, аби захистити майно від пограбування. Під охороною силовиків більшість офіційних установ. А на вулицях міст йдуть зачистки.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Читайте також: У партії Путіна пропонують провести в Казахстані референдум про приєднання до РФ
Натовп у тумані, спалені авто, покинуті автобуси – фоторепортаж із вулиць Алмати