Історичну угоду про об`єднання ухвалили в Каїрі ФАТХ і ХАМАС

  Історичну угоду про об`єднання ухвалили в Каїрі палестинські рухи ФАТХ і ХАМАС. Не завадили - ані політичні розбіжності, зокрема - ставлення до держави Ізраїль, ані - протокольні суперечки. Протягом трьох годин у Каїрі вирішували - чи виступатиме з трибуни глава ХАМАСу і чи сидітиме він поруч із президентом Палестинської автономії, який представляє ФАТХ. Із затримкою - але урочиста церемонія таки відбулася. Дотепер ворожі - угруповання - погодилися сформувати перехідний уряд і разом готуватися до виборів президента й парламенту.

  Упливові партії розійшлися після виборів 2006-го року і - сходяться задля виборів 2012-го. На попередньому волевиявленні переміг ХАМАС - який не визнає існування Ізраїлю та закликає до збройної боротьби з ним.

  5 років тому, попри міжнародний осуд, поміркований ФАТХ увійшов у коаліцію з переможцем - радикальним ХАМАСом. США та Євросоюз одразу - призупинили усі зв`язки з Палестинською Автономією. Однак суперечлива коаліція виявилася нетривалою. Після збройних сутичок улітку 2007-го ХАМАС захопив сектор Ґаза. Під контролем ФАТХу - залишився західний берег Йордану. В Автономії запанувало двовладдя. Міжнародна спільнота вИзнала легітимною владу ФАТХу та президента Махмуда Аббаса. ХАМАС опинився в ізоляції. Ізраїль - під приводом регулярних обстрілів з палестинської території - запровадив блокаду сектору Ґаза. Проте мінометні обстріли ізраїльських територій не припинилися.

  Наприкінці 2008-го Ізраїль увів до сектору війська, розпочалася операція "Литий свинець". Загинули 13ро ізраїльтян і більш як тисяча палестинців. Пізніше представники ХАМАСу заявили: операція Ізраїлю не відбулася б без допомоги ФАТХу. 

  Нині ці звинувачення начебто забуті. ФАТХ із ХАМАСом - готові до перемир`я, яке прокладе дорогу до виборів президента та парламенту Автономії. Голосування мають  відбутися - за рік після підписання угоди. А доти - країною керуватиме уряд із незалежних політиків, які не входять ані до ФАТХу, ані до ХАМАСу. Військовими питаннями опікуватиметься рада національної безпеки з - так само незалежних - офіцерів.

  Махмуд Аббас, президент Палестинської автономії: "Ми назавжди перегорнули чорну сторінку розділення палестинського народу. Чотири роки його інтереси потерпали, і тепер ми зібралися, щоби висловити спільну волю".

  Халед Машааль, лідер руху ХАМАС: "Ми - єдиний народ із єдиною метою. Ми прагнемо створити єдину суверенну державу на західному березі річки Йордан та в секторі Ґаза, зі столицею в Єрусалимі, без ізраїльських поселенців, куди зможуть повернутися наші біженці".

  Про впровадження угоди до життя палестинські політики продовжать говорити наступного тижня. Президент Автономії Аббас зустрінеться з представниками ХАМАСу.
   
  "5 канал"

  Попередній матеріал
  Убивство бін Ладена не вплине на стратегію НАТО в Афганістані
  Наступний матеріал
  На вулиці Ґази вийшли тисячі людей з гаслами: "Хай живе національна єдність"
  Теги: