5.ua

Європа збурена унікальною колекцією живопису, виявленою у підпільного колекціонера

  Вилучений скарб – це 1400 творів мистецтва, написаних у різний час, від XVI до XX сторіччя. Серед авторів – знані на увесь світ Пабло Пікассо, Огюст Ренуар, Анрі Тулуз-Лотрек. Деякі картини – як-от портрет, написаний Матіссом, чи полотно Шагала – дотепер були невідомими.

  Райнхард Немец, державний прокурор м. Аугсбург: «Вилучені загалом 121 робота в рамках і 1285 без рам. Деякі з них – відомих авторів. Є написані олією, є індійським чорнилом, олівцем. аквареллю…»

  Значна частина вилучених творів – це так зване "дегенеративне мистецтво". Так за часів Гітлера називали авангардні напрямки, що не вписувалися у німецький варіант соцреалізму. Зокрема, кубізм, імпресіонізм, сюрреалізм. У 1937-му Німеччиною їздила виставка таких творів – із детальними поясненнями, як саме вони шкодять німецькому народові.

  Міке Хофманн, історик мистецтва у Вільному берлінському університеті: «Звісно, мене переповнюють емоції – бачити всі ці твори мистецтва на власні очі, усвідомити. що вони дійсно існують… Вони всі у відносно непоганому стані. Трохи бруду, але жодних серйозних пошкоджень. На мою думку, якість – просто виняткова...»

  У гарному стані полотна – бо зберігалися хоч і в звичайній квартирі, та за належних умов. Батько теперішнього власника у передвоєнні часи був арт-дилером. Він був євреєм, однак на замовлення Третього Рейху скуповував мистецтво у тих, хто спішно виїжджав із країни. Частину полотен – як виявилося – залишив собі. Чи діяв він законно – натепер невідомо. Дослідження історії усіх півтори тисяч робіт може розтягнутися на роки.

  Міке Хофманн, історик мистецтва у Вільному берлінському університеті: «Великий виклик для науковців!»

  Хоча відомо про колекцію стало лише зараз, триває розслідування вже понад три роки. Підозри на Корнеліуса Гурліта впали восени 2010-го майже випадково. Під час рутинної перевірки на залізниці у нього знайшли 9 тисяч євро готівкою і пачку білих конвертів. Чоловіка запідозрили в ухилянні від сплати податків. До обшуку його квартири в Мюнхені справа дійшла аж за півтора року – в лютому 2012-го.

  Зігфрід Клобле, працівник митниці Мюнхена: «Ми одразу зрозуміли, що це сучасна класика».

  Від викриття колекції до розголошення минуло півтора року. Слідство пояснює – боялися навали скарг і претендентів. Тому й хотіли спершу дослідити бодай частково історію віднайдених творів.

  Райнхард Немец, державний прокурор м. Аугсбург: «Ми тримали це в таємниці з цілком практичних міркувань. Зокрема, з юридичних... Триває розслідування ухиляння від податків...»

  З’ясувавши, скільки доходів Корнеліус Гурліт приховав від скарбниці, слідство може зрозуміти і скільки творів із батькової колекції він устиг продати. Натепер відомо про угоду 1990-го року та найсвіжішу – 2011-го. Ось цю гуаш німця Макса Бекмана – два роки тому купили на аукціоні за 720 тисяч євро.

  Попередній матеріал
  У Черкасах викладачка і університет не можуть поділити колекцію рушників [відео]
  Наступний матеріал
  Львів – офіційний претендент на проведення Олімпіади-2022
  Теги:
  Loading...