Естонія переходить на євро [репортаж, відео]

  Естонці - прощаються зі своєю національною валютою - естонською кроною. Вже з першого січня її замінить євро. Думки населення розділилися майже порівну: на євроскептиків, котрі уже ностальгують за символом незалежності. І на прихильників вступу до Єврозони, яких не лякає нещодавня криза. Перші два тижні нового року крона іще буде в обігу. Далі - стане історією.

  Стартові пакети євроцентів розкуповують у банках Естонії. У пакетику - повний набір монет, які поки що - іноземна валюта, а з першого січня - стануть місцевою грошовою одиницею. Перші два тижні нового року естонська крона та євро ходитимуть паралельно. Вже зараз у магазинах ціни вказують у двох валютах, щоб люди звикали. Курс - ледь більше 15-ти із половиною крон за один євро.

  Утім, не всі естонці позитивно налаштовані щодо нової валюти, єдиної уже для шістнадцятьох держав ЄС. Різні соціологічні опитування сходяться в одному - думки населення за чи проти євро - розділилися майже порівну, з різницею усього в кілька відсотків. Ті, хто проти відмови від крони мають кілька причин. Зокрема - ностальгію. Адже крона, запроваджена 1992-го була символом незалежності. Естонія стала першою із держав колишнього СРСР, що відмовилася від рубля.

  Та головна причина невдоволення вступом до єврозони - це економіка. Активісти кампанії проти єдиної валюти розклеюють у Таллінні спеціальні плакати із написом "Ласкаво просимо на Титанік". Чотирма трубами цього лайнера, що тоне, є чотири держави Єврозони - Греція, Іспанія, Ірландія та Португалія. Їхні економічні проблеми, зокрема велетенський дефіцит бюджету, - тягнуть на дно усю зону єдиної валюти, вважають євроскептики. І долучатися до них зараз - немудро.

  Естонські банкомати не працюватимуть чотири останні години Нового року. У перші хвилини 2011-того першим зніме з банкомату нову валюту Естонський прем`єр-міністр. Він пишається рішенням ЄС взяти його країну 17-м членом Єврозони. Адже передумовами для цього кроку був низький дефіцит бюджету і загалом - економічна стабільність. Із пострадянських держав Центральної та Східної Європи, що стали членами ЄС, Естонія - усього третя країна, яка переходить на Євро. До цього в Єврозону вступили Словенія та Словаччина.

  Нонна Стефанова, 5 канал


  Попередній матеріал
  Після перевірки СЕС закрила 6 продуктових ринків Київщини
  Наступний матеріал
  Тимошенко 6 годин допитували в Генпрокуратурі [репортаж, відео]
  Теги: