Списки арештованих у Туреччині були сплановані заздалегідь – коментар експерта

Нині арештовують усіх, хто так чи інакше вважається нелояльним до чинного президента

Експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов в ефірі "5 каналу" в телемарафоні "Україна понад усе" прокоментував заяву єврокомісара з питань розширення та європейської політики сусідства Йоганнеса Гана про те, що списки людей, яких буде арештовувати і допитувати турецька влада, були заздалегідь сплановані.

"Це може свідчити, що Ердоган і справді планував велику чистку, не тільки армії, органів юстиції і правопорядку і держслужбовців, бо наскільки вже зараз відбувається колосальна чистка серед губернаторів, серед місцевих адміністрацій, в найближчому оточенні Ердогана, до речі, теж. Тобто зараз арештовуються, відсторонюються або підпадають під підозру всі, хто так чи інакше Ердоганом або його оточення найближчим вважається нелояльним до чинного президента", – сказав Данилов.

Окрім того, ведуча в ефірі повідомила, що прем'єр Туреччини попередив США про можливу суперечку і навіть сварку через заклики зберігати права тих, осіб, які збиралися вчинити переворот. Також, за її словами, було попередження, що якщо Туреччина введе смертну кару, то ні про яку Європу Туреччині не варто думати.

Данилов щодо цього сказав: "Напруження досить серйозне, поки що рано говорити, наскільки далеко зайде ця сварка. Зрозуміло, що всі одразу зчитали, що репресію були плановані і списки підготовлені, Ердоган чекав шансу і він його отримав, і зараз президент Туреччини використовує ситуацію для того, щоб не тільки змінити внутрішньополітичну ситуацію на свою користь і позбутися всіх нелояльних до себе людей у державному апараті, а й для того, щоб шантажувати США. Сьогодні навіть заговорили про те, що країна, яка не дотримується базових цінностей, не може бути членом НАТО, і у відповідь на це уже прозвучали заяви турецьких урядовців, що можуть бути переглянути базові принципи стосунків зі США".

На думку експерта, наразі спостерігаємо ескалацію, проте він вважає, що за якийсь час ситуація вирівняється і сторони хоч і будуть торгуватися, "і стосунки, звичайно, не будуть такими, як були, проте до виходу з НАТО навряд чи дійде, оскільки не тільки НАТО потребує Туреччини, а й Туреччина потребує НАТО". Загалом, за словами Данилова, в будь-якому разі це буде фактором, який послабить трансатлантичні зв'язки Туреччини.

Як повідомляв 5.ua, сьогодні раніше Данилов розповів, чи є "спільний знаменник" у спробах переворотів у Туреччині, Вірменії та Казахстані. Нагадаємо, МВС Туреччини відсторонило від посад 8777 осіб.

Попередній матеріал
У столиці на 18-19 липня оголосили штормове попередження
Наступний матеріал
У Києві знайшли "Москвич" з гранатометом та арсеналом набоїв до різних видів зброї

У Туреччині озвучили кількість загиблих під час спроби перевороту в країні

Єврокомісар: Списки для арештів у Туреччині підготували заздалегідь

Що відбувається у Туреччині – аналіз

WikiLeaks оприлюднить документи щодо структури політичної влади Туреччини

Кількість загиблих внаслідок невдалого перевороту в Туреччині зросла до 290

Керрі відповів Туреччині на вимогу видати організатора перевороту