Колишній міністр закордонних справ Польщі, депутат Європарламенту, Співголова Парламентського Комітету асоціації Україна-ЄС Вітольд Ващиковський в інтервʼю виданню WP Wiadomosci припустив, що нинішня українська влада хоче зміни влади в Польщі.
Коментуючи загострення двосторонніх стосунків на тлі зернової кризи, Ващиковський сказав: "Я кажу це на основі того, що я бачу в Європарламенті. Я очолюю делегацію зі співпраці з Україною і бачу, що українці частіше підтримують контакти не з моєю делегацією, а з політиками Німеччини та Франції. Зауважимо, що партія Зеленського є членом ReNew Europe. Партія Порошенка є членом ЄНП, групи, в якій домінують німці. Сам Порошенко підтримує зі мною контакти, він неодноразово відвідував Європарламент, у нас були тривалі особисті зустрічі. А оточення Зеленського – ні".
Відповідаючи на запитання, як має поводитися Польща у цій ситуації, євродепутат відповів: "Ми повинні підтримувати свободу та суверенітет України та продовжувати допомагати їй перемогти у цій війні. Політично ми повинні підтримувати процес інтеграції".
Він також прокоментував різку заяву президента Зеленського в ООН, яку Польща сприйняла на свій рахунок: "Думаю, він захопився. Зеленський не є ані кадровим дипломатом, ані політиком. Він був піднесений суспільством після хвилі невдоволення після Майдану. У нього повинно бути середовище, більш орієнтоване на ситуацію. Такі слова можна було сказати на якомусь скромнішому українському форумі, але не на Генасамблеї ООН! Це було абсолютно непотрібно".
Він зауважив, що українцям слід більш ретельно готуватись до інтеграції в ЄС: "Україна отримала від нас чіткий сигнал, що це буде тривалий процес, що швидкого шляху немає. З такою нежиттєздатною економікою Україна підлягатиме перехідним, чітко визначеним нормам. Незабаром має бути опублікований звіт Єврокомісії, який покаже здатність України почати переговори про вступ. Тоді можуть початися технічні труднощі, не тільки політичні – як збалансувати це величезне сільськогосподарське виробництво в Україні з дотаційним сільськогосподарським виробництвом в ЄС".
"Українські політики дуже мало знають про функціонування ЄС. Вони мають такі ж погляди, як і ми 30 років тому. Вони вважають, що досить триматися сильних і впливових, і все владнається само собою. Вони повинні знати, що ЄС – не клуб альтруїстів, що тут діють складні закони і що тут відбувається піднесена, але часто жорстока гра національних інтересів. Я майже щодня зустрічаю гостей з України і, чесно кажучи, мене жахає їхнє невігластво, наївність і ура-оптимізм. Вони не знають простих речей – як працює ЄС, як розподіляються повноваження між конкретними інституціями, як ведеться гра", – застерігає Ващиковський.
Вітольд Ващиковський вважає, що суперечності варто вирішувати шляхом переговорів і варто припинити "мегафонну" дипломатію.
"Треба їхати до Києва і там говорити. Широкий політичний та експертний фронт. І там пояснити всю складність ситуації. Поки нарешті не зрозуміють. Треба сказати стоп мегафонній дипломатії", – говорить євродепутат.
Нагадаємо, 12 вересня 2023 року Україна офіційно попередила Польщу про намір судитися через зернове ембарго.
Як повідомляв 5.UA, у вівторок, 12 вересня, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна не відмовиться від ембарго на імпорт українського зерна, навіть якщо воно буде зняте на рівні Євросоюзу.
Натомість європейське ембарго на імпорт українського зерна до п'яти країн ЄС закінчується 15 вересня.
У середині квітня 2023 року Польща, а за нею Угорщина, Словаччина та Болгарія під тиском місцевих виробників призупинили імпорт зерна та інших харчових продуктів з України. Країни погодилися скасувати односторонні обмеження лише після тривалих переговорів із Євросоюзом, в результаті яких Єврокомісія погодилася виділити 100 млн євро на компенсації фермерам країн-сусідів України. Після цього на рівні Євросоюзу було затверджене ембарго на імпорт кількох зернових та олійних культур з України п'ятьма країнами Східної Європи: Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Болгарією, Румунією.
Ці обмеження діють до середини вересня, і продовжувати їх Єврокомісія не планує.
Зеленський закликав Європу зняти зернове ембарго, тому що "будь-які обмеження проти українського експорту зараз неприпустимі".
Читайте також: Зрив зернової угоди: Україна розглядає нові маршрути для "коридору" – є щонайменше три варіанти
Дивіться також відео:"КОРИДОРИ СОЛІДАРНОСТІ", щоб експортувати українське збіжжя: що це означає
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.