Війна в Україні
Війна в Україні 5 канал

Домовленості в Саудівській Аравії: ISW вказав значні розбіжності в заявах США, України та рф

Читайте по-русски
Також аналітики зазначили маніпулятивні вимоги кремля щодо припинення вогню

Заяви України, США та росії, оприлюднені після переговорів у Саудівській Аравії, суттєво різняться. Додаткові вимоги та нечіткі формулювання з боку кремля створюють простір для значних розбіжностей між сторонами. Крім того, подробиці угод і моніторингу режиму припинення вогню щодо енергетичної інфраструктури та в Чорному морі залишаються незрозумілими, так само як і дата початку цього мораторію.

Про це йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW).

Фахівці ISW проаналізували заяви США, України та росії після переговорів у Саудівській Аравії. Вони зазначають, що деталі угод про тимчасове припинення атак на енергетичну інфраструктуру та в Чорному морі "залишаються незрозумілими". Оцінити специфіку режимів припинення вогню без офіційно опублікованих текстів спільних угод між США та Україною, а також США та росією, є складним завданням.

Аналітики вказують, що оприлюднені заяви США, росії та України "мають деякі спільні риси, але суттєво відрізняються одна від одної" в низці аспектів. Найважливішою спільною рисою є згадка про те, що, як зазначено в українській заяві, "всі сторони домовилися впровадити угоди щодо повної заборони ударів по енергетичній інфраструктурі України та росії", які раніше обговорювалися під час окремих контактів між Зеленським і Трампом, а також путіним.

Водночас в ISW зазначають такі відмінності у заявах України, США та росії.

Зеленський повідомив, що Україна передала Сполученим Штатам список "стратегічних інфраструктурних об'єктів", які вона хотіла б захистити в умовах припинення вогню. Проте цей список не згадується в заявах ані США, ані росії. Пізніше кремль оприлюднив перелік типів російських та українських об'єктів, щодо яких, як стверджують, російська та американська делегації домовилися про тимчасове припинення ударів в енергетичному секторі. У кремлі заявили, що до цього списку входять нафтопереробні заводи, нафтопроводи, газопроводи, сховища, насосні станції, а також об'єкти генерації та розподілу енергії: електростанції, підстанції, трансформатори, розподільники, атомні електростанції та дамби гідроелектростанцій. Проте залишається незрозумілим, чи є російський перелік об'єктів тим самим списком "стратегічних інфраструктурних об'єктів", про який згадував Зеленський.

У кремлі оголосили, що 30-денне припинення вогню, яке нібито почало діяти з 18 березня 2025 року (згідно з розмовою між Трампом і путіним), має завершитися 17 квітня 2025 року, якщо росія та Україна не домовляться про його продовження.

Також у кремлі зазначили, що обидві сторони мають право вважати себе вільними від зобов'язань угоди, якщо одна з них її порушить. Проте механізми моніторингу таких порушень та розгляду відповідних заяв залишаються незрозумілими, як підкреслюють в ISW. Зокрема, кремлівський список охоплює лише об'єкти енергетичної інфраструктури. Тому незрозуміло, чи тривають обговорення "списку Зеленського" та інших неенергетичних об'єктів, які Україна хотіла б захистити в рамках режиму припинення вогню, або ж кремль відхилив пропозицію Зеленського.

Умєров повідомив, що Україна готова "організувати окрему зустріч на технічному рівні для початку роботи над механізмами реалізації" режиму припинення вогню в Чорному морі.

"Ми готові організувати окрему зустріч на технічному рівні, щоб розпочати роботу над механізмами впровадження. На цей момент усі сторони збираються проінформувати відповідне керівництво, і ми незабаром повідомимо дати та час", – заявив український міністр оборони.

Таким чином, заяви кремля та Умєрова свідчать про те, що росія та Україна, можливо, ще не досягли згоди щодо того, чи набув чинності режим припинення вогню, зокрема в Чорному морі, 25 березня.

У заяві Умєрова зазначено, що "всі сторони домовилися забезпечити безпечну навігацію (судноплавство), припинити використання сили та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі". Подібну заяву зробили також США. Проте у звіті кремля стверджується, що сторони погодилися на ці заходи в рамках так званої "Чорноморської [зернової] ініціативи", при цьому підкреслюється необхідність огляду кораблів ("організації належних заходів контролю шляхом огляду таких суден"), чого не містять заяви України та США.

Окремо Україна підкреслила, що всі російські військові судна "поза східною частиною Чорного моря" порушуватимуть дух угод. Україна вважає це порушенням зобов'язань з боку рф і залишає за собою право на самозахист.

Крім того, за результатами переговорів в ISW зазначають, що путін продовжує фактично відмовлятися від тимчасового припинення вогню, яке запропонував Трамп і Зеленський. Це відбувається попри умовні домовленості щодо зупинки атак на енергетичну інфраструктуру та в Чорному морі.

"Постійне зволікання та непоступливість путіна перешкоджають зусиллям Трампа забезпечити тривале та стабільне мирне врегулювання", – наголошують фахівці Інституту.

Важливою розбіжністю залишається уточнення кремля, що росія не почне дотримуватися режиму припинення вогню в Чорному морі, поки США не знімуть санкції з російського державного агробанку "россельхозбанк" та ряду інших фінансових установ, які беруть участь у торгівлі харчами та добривами. кремль також вимагає, ймовірно, від США, відновити підключення "россельхозбанку" та згаданих фінансових організацій до системи SWIFT, зняти обмеження на транзакції, а також послабити інші санкції та обмеження. В ISW нагадують, що під час укладення початкової "зернової угоди" (Чорноморської ініціативи) у липні 2022 року росія не отримала від США подібних послаблень санкцій. Отже, навіть гіпотетичне "відновлення" цієї ініціативи не вимагало б зняття санкцій. У звітах Білого дому після переговорів у Саудівській Аравії не згадується про зняття санкцій як умову для припинення вогню. Зазначено лише, що "США допоможуть відновити доступ росії до світового ринку для експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій".

Скасування зазначених санкцій для росії, ймовірно, вимагатиме від Сполучених Штатів співпраці з Європейським Союзом, підкреслюють в ISW.

Отже, аналітики підсумовують, що офіційні заяви кремля після перемовин у Саудівській Аравії є "розпливчастими". Вони містять вимоги до припинення вогню, які не згадуються в офіційних заявах США та України, а також залишають простір для розбіжностей між сторонами щодо тлумачення угод, зняття санкцій і моніторингу ймовірних порушень. Зокрема, москва лише загально згадала про ряд санкцій та обмежень, зняття яких вимагає від Заходу, не надавши конкретного переліку фінансових установ і компаній. У заяві кремля також не вказано, хто відповідатиме за інтерпретацію параметрів цих обмежень, контроль за їхнім зняттям та перевірку дотримання зобов'язань усіма сторонами. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що Україна, росія та США зробили окремі заяви, оскільки на американо-українських зустрічах не обговорювалися зусилля США та росії щодо "сприяння" відновленню доступу росії до сільськогосподарських і торгівельних ринків.

Нагадаємо, США та росія домовилися про безпечне судноплавство в Чорному морі.

Як повідомляв 5.ua, президент України Володимир Зеленський підтвердив журналістам, що в Ер-Ріяді досягли домовленостей щодо тиші в Чорному морі та запровадження заборони на удари по енергетичній інфраструктурі. 

Дивіться відео:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Україна відмовляється від розрахунку офіційного курсу гривні до рубля – НБУ
Наступний матеріал
Перебоїв у поставках боєприпасів за контрактами на 23 млрд немає – ДПСУ
Loading...
Перемир'я у морі та енергетиці, що із кораблями рф, новий морський дрон "Катран" – хроніка 1126-го дня Великої війни

Перемир'я у морі та енергетиці, що із кораблями рф, новий морський дрон "Катран" – хроніка 1126-го дня Великої війни

Три дні переговорів, кремль знову грає за власними правилами: то чи буде перемир'я? – "Час новин: підсумки"

Три дні переговорів, кремль знову грає за власними правилами: то чи буде перемир'я? – "Час новин: підсумки"

США та Україна готують нову угоду щодо розробки корисних копалин – Зеленський

США та Україна готують нову угоду щодо розробки корисних копалин – Зеленський

Перемир'я в Чорному морі почне діяти лише після скасування санкцій – кремль

Перемир'я в Чорному морі почне діяти лише після скасування санкцій – кремль

рф використовує переговори як інструмент затягування війни – розвідка США

рф використовує переговори як інструмент затягування війни – розвідка США

Перемир'я в Чорному морі та в енергетиці набуває чинності вже сьогодні – Зеленський

Перемир'я в Чорному морі та в енергетиці набуває чинності вже сьогодні – Зеленський