Фото digitaljournal.com

Бойовики-суніти захопили ще одне місто в Іраку

  Сунітські повстанці в неділю після важкого бою захопили місто з переважно туркменським населенням на північному заході Іраку.


  Таким чинов вони закріпили свої позиції після стрімкого наступу, що загрожує Іраку розвалом, пише Reuters.

  Як зазначає агентство, жителі міста Таль-Афар, до яких вдалося додзвонитися, розповіли, що місто захопили повстанці з організації “Ісламська держава Іраку і Леванту” після битви, в якій обидві сторони зазнали важких втрат.

  "У місто вторглися бойовики. Був жорстокий бій і багато хто загинув. Шиїтські сім'ї втекли на захід, а сунітські сім'ї втекли на схід", - сказав міський чиновник, який попросив не називати його імені.

  Таль-Афар знаходиться на захід від Мосула, найбільшого міста на півночі країни, яке бойовики взяли минулого тижня на початку свого наступу.

  Просування бойовиків викликало тривогу у прихильників шиїтського прем'єр-міністра Іраку Нурі аль-Малікі в Ірані, а також у США, за допомогою яких аль-Малікі отримав владу після повалення Саддама Хусейна в 2003 році.

  США, як повідомив в неділю високопоставлений чиновник, розглядають можливість діалогу з Іраном про те, як дати відсіч сунітським бойовикам в Іраку, що з боку американців могло б стати важливим кроком назустріч давньому суперникові.

  Іран сподівався на перспективу працювати разом з США над відновленням безпеки в Іраку.

  Більшість жителів Таль-Афара відносяться до етнічних туркменів і говорять тюркською мовою. Туреччина висловлювала занепокоєння з приводу їх безпеки. Місто знаходиться недалеко від автономного курдського регіону, сили безпеки якого отримали вигоду з ослаблення контролю з боку уряду, просунувшись в місто Кіркук та до сільських районів з запасами нафти.

  Бойовики “Ісламської держави Іраку та Леванту” мають намір створити по обидві сторони від сирійсько-іракського кордону халіфат на основі середньовічних сунітських ісламських порядків. Інші збройні сунітські мусульманські групи допомагають їх просуванню по країні.

  Американський президент Барак Обама сказав, що не відправить до Іраку війська у відповідь на повстання. Пентагон повідомив у заяві, що невелика кількість військових "посилює захист об'єктів Держдепартаменту в Багдаді".

  Представник американської армії каже, що в цьому будуть брати участь менше ста осіб, серед яких морські піхотинці та інші військові.

  Американська місія в Іраку представляє з себе найбільше і найдорожче з коли-небудь побудованих посольств світу, що залишився з тих днів, коли в Іраку були розміщені 170.000 американських військових, які намагалися зупинити громадянську війну між релігійними угрупованнями, яка послідувала за вторгненням США.

  Зараз Ірак опинився перед обличчям настільки ж жорстокої війни з тією різницею, що на місці немає американських військ, які могли б втрутитися. Мільйонна армія Іраку, озброєна і підготовлена Вашингтоном за $ 25 мільярдів уражена корупцією, відрізняється низьким бойовим духом і викликає підозри, що вона відстоює релігійні інтереси шиїтів.

  У перші роки американської окупації Іраку організація “Ісламська держава Іраку і Леванту” воювала проти США як частина "Аль-Каїди", але відокремилася від неї, вступивши в громадянську війну в Сирії. Зараз вона говорить, що визнала Усаму бен Ладена недостатньо радикальним.

  Після довгих років битв ісламістське угрупування стало відоме своєю шокуючою жорстокістю. Бойовики-суніти вважають шиїтів єретиками, які заслуговують смерті, і щодня посилають проти них смертників з вибухівкою, число жертв яких досягає сотень людей кожен місяць.

  Нинішні бої в Іраку найзапекліші з тих пір, як в 2011 році звідти були виведені американські війська.
  Попередній матеріал
  Турчинов доручив перевірити нардепів групи Єфремова на сепаратизм
  Наступний матеріал
  Єврокомісія закликає спростити отримання шенгенських віз для українців