Зерно
Зерно 24tv.ua

Блокада українського збіжжя: що думають про це рішення міністри сільського господарства ЄС – сюжет

Читайте по-русски
Україна подала позови до Світової організації торгівлі проти Польщі, Угорщини та Словаччини

Україна почала оскаржувати одностороннє блокування українського зерна – у Світовій організації торгівлі. Про це повідомила міністерка економіки Юлія Свириденко. У СОТ подали позови проти Польщі, Угорщини та Словаччини. Ці три держави вирішили одноосібно обмежити експорт, попри рішення Єврокомісії його продовжувати, за певних умов із боку України. Односторонню блокаду розцінюють як незаконну і чимало міністрів сільського господарства країн ЄС. Вони збиралися на зустріч у Брюсселі. І зазначили, що солідарність з Україною не може бути частковою чи вибірковою. Розлогіше знає журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова. 

Одностороння заборона на ввезення українського зерна – незаконна, вважає міністр сільського господарства Іспанії Луїс Планас Пучадес. І його думка суголосна з думкою багатьох міністрів сільського господарства та риболовлі країн ЄС. Вони зібралися у Брюсселі. Ситуація з українським збіжжям – одне з головних питань зустрічі. Зокрема, обмеження, які запровадили Польща, Словаччина та Угорщина проти українських товарів. Профільні міністри Франції та Німеччини переконані: такі заборони суперечать законодавству Євросоюзу та правилам єдиного ринку.

"Той факт, що будь-яка країна-членкиня ЄС – я не засуджую якусь одну країну, маю на увазі будь-яку. Так от, якщо вона вживає односторонні заходи, що обмежують доступ до єдиного ринку, це, здається мені, поза межами закону. Але судити про це має Європейська комісія", – зазначив міністр сільського господарства Іспанії Луїс Планас Пучадес.

"Одностороння заборона на ввезення українського зерна – це часткова солідарність. Коли зручно, солідарність є, коли незручно – її немає. Мені дуже шкода, бо єдиний, кому це на руку – володимир путін. Він тішиться. Це не має бути нашою метою. Ми солідарні в допомозі у кризових ситуаціях, Німеччина солідарна із сусідніми країнами. Я хочу висловити їм особливу подяку за те, що вони з першого ж дня війни прихистили біженців з України. Проте вони не повинні зараз дискредитувати всю цінну роботу, яку виконали, через свої нинішні дії", – розповів міністр сільського господарства Німеччини Джем Оздемір.

"Кожна держава-учасниця Євросоюзу повинна дотримуватися договорів, тому не можна допускати жодних односторонніх заходів, інакше єдиного ринку не існуватиме. Єврокомісія повинна оперативно і відповідально реагувати на такі заходи. Натомість Україна мусить зробити все, щоб зернові коридори були без усіляких лазівок. І Єврокомісія, і Україна мають надати нам гарантії", – вважає міністр сільського господарства Франції Марк Фесно.

До блокади українського зерна з боку Польщі, Словаччини та Угорщини може долучитися і Румунія. За словами глави тамтешнього уряду – країна не мала жодного запиту на експорт українського зерна, відколи Єврокомісія зняла заборону. Але тільки-но такий запит з’явиться – Румунія може запровадити одностороннє обмеження на 30 днів. А от у Болгарії проти дозволу на експорт українського збіжжя протестують фермери. Хоча тамтешній парламент, саме із солідарності з Україною – зупинив заборону на експорт українського збіжжя. Болгарські аграрії стверджують, що для них це катастрофа, і блокують дороги.

"Ми не можемо годувати себе продуктами з третіх країн, враховуючи, що ми є одним із основних виробників зерна тут, на Балканах. Для мене це катастрофа, ми зазнаємо збитків, ми буквально вмираємо, нам доведеться шукати нову роботу. Вся сільськогосподарська спільнота протестує через низькі ціни на корми, молоко, м'ясо і все, що пов'язано з виробництвом нашої їжі. А ціни в магазинах продовжують залишатися високими. Олія дорога, хліб дорогий, молоко, сир, усе... Ціни високі, а для нас усе падає і руйнується," – каже аграрій Костадин Александров.

Болгарія – одна з 5-ти держав, які запевняли, що імпорт українського продукту чинить згубний вплив на їхній агросектор. В українській владі доводять – експорт нашого збіжжя до Євросоюзу – це питання економічного виживання для України. Дозвіл Єврокомісії на експорт від 15 вересня передбачає, що українська влада запровадить правові заходи протягом найближчих 30-ти днів, аби уникнути зростання цін на збіжжя. Серед заходів може бути, зокрема, система ліцензування експорту. У відповідь на односторонню блокаду – Україна подала позови до Світової організації торгівлі проти Польщі, Угорщини та Словаччини. В рамках СОТ будуть проводити консультації з цими трьома країнами. Міністерка економіки Юлія Свириденко сподівається, що ці держави знімуть свої обмеження і довго з’ясовувати стосунки не доведеться. Адже Україні важлива солідарність з ними і захист інтересів фермерів. 

Нонна Стефанова, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, Україна подасть позов на Польщу, Угорщину та Словаччину до Світової організації торгівлі

Читайте також: Єврокомісія скасовує заборону на імпорт українського зерна – Польща ігноруватиме це рішення.

Дивіться також відео: ЗЕРНО ПІД ПРИЦІЛОМ окупантів. "Як вивезти збіжжя з України?" – Шлях знайшли, але не все так просто.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
У Болгарії знайшли невідомий дрон з вибухівкою: чи пов'язаний він з російсько-українською війною – сюжет
Наступний матеріал
США запропонують розширити Радбез ООН: на Генасамблеї виступить і Володимир Зеленський – включення
Loading...
Україна подасть позов на Польщу, Угорщину та Словаччину до Світової організації торгівлі – причини

Україна подасть позов на Польщу, Угорщину та Словаччину до Світової організації торгівлі – причини

Єврокомісія скасовує заборону на імпорт українського зерна – Польща ігноруватиме це рішення

Єврокомісія скасовує заборону на імпорт українського зерна – Польща ігноруватиме це рішення

Болгарія скасувала заборону на імпорт українського зерна – а в Угорщині кажуть про домовленість щодо ембарго

Болгарія скасувала заборону на імпорт українського зерна – а в Угорщині кажуть про домовленість щодо ембарго

Пристрасті довкола експорту зерна: у Польщі передвиборчий популізм, Україна має намір звернутися до арбітражу СОТ

Пристрасті довкола експорту зерна: у Польщі передвиборчий популізм, Україна має намір звернутися до арбітражу СОТ

Наступного тижня в Нью-Йорк прилетять Зеленський, Ердоган і Лавров: ООН ініціює відновлення зернової угоди – подробиці

Наступного тижня в Нью-Йорк прилетять Зеленський, Ердоган і Лавров: ООН ініціює відновлення зернової угоди – подробиці

росія далі знищує зерно в портах: Гуменюк розповіла про наслідки атаки "шахедів" на Одещині

росія далі знищує зерно в портах: Гуменюк розповіла про наслідки атаки "шахедів" на Одещині