Згідно з інформацією Axios, радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван запропонував Джо Байдену можливі варіанти військової атаки на ядерні об'єкти Ірану у разі, якщо іранська сторона вирішить розпочати процес створення ядерної зброї до 20 січня.
Про це повідомляє Axios із посиланням на три джерела, обізнаних з цим питанням.
Видання повідомляє, що це сталося під час зустрічі, яка відбулася кілька тижнів тому і залишалася в секреті до цього часу.
За інформацією джерел, Байден не дав схвалення на проведення удару ні під час зустрічі, ні після неї.
На зустрічі, що відбулася приблизно місяць тому, Байден та його команда з національної безпеки розглядали різні варіанти та сценарії розвитку подій, але, за словами джерел, президент не ухвалив жодного остаточного рішення.
Американський чиновник, знайомий із ситуацією, зазначив, що зустріч у Білому домі не була спровокована новими розвідувальними даними і не мала на меті підштовхнути Байдена до остаточного рішення.
За словами чиновника, це було частиною обговорення "обережного планування сценаріїв" щодо того, як США повинні реагувати, якщо Іран вирішить збагачувати уран до 90% чистоти до 20 січня.
Інше джерело зазначило, що в Білому домі наразі не ведуться активні дискусії про можливі військові дії проти ядерних об'єктів Ірану.
Видання також повідомляє, деякі ключові радники Байдена вважають, що дві тенденції – прискорення ядерної програми Ірану та ослаблення Ірану і його союзників у війні з Ізраїлем – можуть спонукати Байдена до військового удару.
Американський чиновник зазначив, що Салліван не надавав Байдену жодних рекомендацій з цього питання, а лише обговорював можливі сценарії. Водночас, як пише Axios, Білий дім відмовився коментувати ситуацію.
Одне з джерел повідомило, що Байден зосередився на терміновості питання, а також на тому, чи вживав Іран заходів, які могли б виправдати військовий удар за кілька тижнів до вступу на посаду нового президента США.
Іран тривалий час заперечував намір створити ядерну зброю, наголошуючи, що його ядерна програма має виключно мирний характер.
Проте в останні місяці кілька колишніх і нинішніх іранських посадовців відкрито висловлювали можливість зміни ядерної доктрини країни.
Ядерна програма Ірану значно просунулася під час президентства Байдена, внаслідок чого Іран фактично отримав статус "ядерної порогової держави".
Іран підвищив рівень збагачення урану до 60%, що є досить близьким до 90%, необхідного для виготовлення ядерної зброї, і сучасні іранські центрифуги здатні досягти цього за кілька днів.
Згідно з даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Іран має достатню кількість збагаченого урану для створення чотириядерних бомб.
Навіть якщо Іран вирішить розробити ядерну зброю, йому знадобиться створити ядерний вибуховий пристрій або боєголовку. Ізраїльська розвідка вважає, що цей процес займе щонайменше рік.
Проте американські та ізраїльські чиновники стверджують, що протягом останнього року іранські вчені проводили підозрілі дослідження, пов'язані з ядерною зброєю.
Ізраїльський удар по іранському військовому об'єкту в Парчині наприкінці жовтня також знищив складне обладнання, яке було потрідне для розробки та випробування ядерної зброї, ще до того, як Іран завершив свою військову ядерну програму 2003 року.
Минулого місяця Салліван повідомив, що адміністрація Байдена проінформувала команду новообраного президента Трампа про розвідувальну ситуацію щодо ядерної програми Ірану.
"Вони можуть обрати інший курс, іншу стратегію, але хочу переконатися, що ми відштовхуємося від спільного розуміння того, з чим ми стикаємося щодо загрози, яку становить ядерна програма Ірану", – сказав він.
Нагадаємо, у ніч на понеділок, 16 грудня, авіація Ізраїлю здійснила серію потужних авіаударів по військових об'єктах у сирійському портовому місті Тартус, де розташована важлива військово-морська база рф та судноремонтний завод.
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.