Афганістан
Афганістан 5 канал

Афганістан захоплений "Талібаном": як виведення військ США вплине на позиції Росії

Читайте по-русски
Трагічна історія Афганістану – цінний урок для українців

Між Ріазатом і його родиною – три з половиною тисячі кілометрів. Чотири роки афганець мешкає в Києві. Його дружина та дві доньки – в Кабулі. Ріазат, у минулому держслужбовець, мусив тікати з батьківщини – через переслідування талібів. Але тепер хвилюється за сім'ю, яка ховається в кабульському підвалі.

"Вирішили, що ми будемо в столиці, може, в столиці там буде спокій, в Кабулі, а тиждень не пройшло, через три дні і столицю завоювали. Вони зараз у квартирі, а там є підвал, щоб не потрапили кулі, ракети", – розповідає біженець із Афганістану.

Шляху з Афганістану для родини Ріазата немає. Таліби, відомі своїми суворими законами щодо жінок, не дозволяють їм пересуватися самостійно, без супроводу чоловіків.

"Немає жодних можливостей, щоб люди виїхали звідти. Наш народ дуже страждав із зарубіжними країнами, вони свою політику грають у нашій країні, ось так і наш народ страждає", – пояснює Ріазат.

І поки афганці всіляко намагаються вибратися з країни, політичні ігри, які призвели до захоплення Кабулу "Талібаном", обговорюють у світі. Найбільше критикують Сполучені Штати. Саме Америка 20 років тому вирішила докорінно змінити ситуацію в Афганістані. За ці роки США вклали в розбудову країни рекордний трильйон доларів – від армії до освіти. Але місяць тому американські військові покинули країну. Згідно з попередніми домовленостями.

"Вихід американців з Афганістану був обумовлений угодою, яка була підписана в лютому 20-го року Трампом і представниками ісламського емірату, яким називався рух "Талібан". Всі ключові партії в штатах так чи інакше голосувати за вихід з Афганістану, звісно прикро, бо зараз Байдена критикують, що це все так стрімко сталося, противники Байдена скористаються цим", – зазначив директор центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Головний противник Байдена Дональд Трамп уже назвав виведення військ найбільшою поразкою США. Його підтримали і республіканці. Репутаційних втрат Америці не уникнути, – констатують експерти. Але Білий Дім наполягає – якщо після 20-ти років допомоги афганці не хочуть захищатися від талібів – то вихід США з країни лише на користь.

"Американці врешті зрозуміли, що продовження їхнього перебування на Близькому Сході не дає того ефекту, це використання ресурсів, породжує нові небезпеки", – каже експерт.

І ці нові небезпеки можуть виникнути в Росії. Адже американський контингент тримав у безпеці союзників та сусідів Федерації – зокрема, Таджикистан та Узбекистан.

"Не "Талібан" увійде в Таджикистан, а підніметься в Таджикистані як ідеологічна течія. Наскільки пов'язані Таджикистан з Росією, бачимо по тому, скільки там живе їхніх людей, в Росії ісламського населення дуже багато, думаю, для Росії починається новий період історії, попри те, що вони зараз неприховано радіють", – пояснює заступник директора центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Українці ж у соцмережах поспішають порівнювати афганських талібів із бойовиками так званих ДНР та ЛНР. Водночас шукають імовірну майбутню зраду й у відносинах США та України.

"Хтось намагається перетягнути, що Афганістан був союзником поза НАТО, кажуть, що американці нас так кинуть, ну, в нас американських баз немає, американці за нас не воюють і в нас все ж таки українці воюють за свою незалежність. Те, що "Талібан" просувався територією Афганістану і брав міста без боїв, це означає, що населення підтримує "Талібан", – зауважив Михайло Самусь.

Трагічна історія Афганістану – цінний урок для українців. Висновки такі – підтримка західних партнерів важлива, щоби втримати ситуацію під контролем. Водночас вона марна без розбудови власної армії, яка самотужки зможе захистити державу.

Водночас експерти припускають, після виходу з Афганістану США зосередяться на важливіших та банальніших для себе загрозах, зокрема, на Росії. І в цьому протистоянні Штати й Україна чи не найголовніші союзники.

Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, у Кабулі призупинили всі комерційні рейси. Здійснювати польоти можуть лише військові літаки. Понад 60 країн світу, зокрема Україна, виявили бажання вільно повернути своїх громадян і афганців з Афганістану після захоплення влади ісламістським рухом "Талібан". Країни зробили спільну заяву. МЗС України не виключає, що Росія може використати проти України біженців з Афганістану.

Попередній матеріал
Незадовго до Паралімпіади-2020 меценати передали спортсменам модернізовані візки – подробиці
Наступний матеріал
Від карбованця – до гривні: як змінювалися українські гроші за час незалежності
Loading...

Усіх охочих українців евакуюють з Афганістану, для цього залучать іноземних партнерів – МЗС

В МЗС припускають, що Росія використає біженців з Афганістану проти України

Прибулі в Україну громадяни Афганістану попросили статусу біженців

В Узбекистані розбився афганський літак – причини

Міністри ЄС зберуться на кризове засідання через ситуацію в Афганістані

Черговість важлива: чому Меркель спочатку їде до Путіна, а потім до Зеленського – "Час Ч"