Напередодні в середу Україна використала рекордно багато світла. Споживання було найбільшим від початку літа. Пік припав на 21:40. Про це повідомляє "Укренерго". І просить українців заощаджувати світло. Бо його вже доводиться купувати за кордоном. А це – надто дороге задоволення. Про ситуацію в енергетиці і про підготовку до зими – кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу продовжить.
Сумська лікарня торік не зачинялася ні на день. Попри те, що навесні місто було в російському оточенні, лікарі приймали поранених. Деяких пацієнтів вивозили до безпечніших міст польовими дорогами.
"У нас був такий період, що працівники фактично жили у відділеннях. І залишилася частина хворих із тих селищ, сіл і міст, які були окуповані. Людям просто нікуди було їхати. А ми не могли їх відправити у Тростянець чи Охтирку", – розповіла директорка Центральної міської клінічної лікарні міста Суми Валентина Домінас.
Без світла торік сиділи часто, розповідають у лікарні. Рятував генератор, але пальне до нього знайти було непросто.
Читайте також: "Цієї зими ми стали свідками систематичних спроб росії знищити енергетику України": країни Балтії відмовляються від електромереж рф.
"Якщо працювала операційна, то світло подавалося туди. Якщо були люди на кисневій підтримці, то, безумовно, світло подавали туди. Це було складно, бо господарська служба фактично жила тут. Тому що доводилося переключати з одного відділення на інше", – додала директорка.
Лікарня готується до нового опалювального сезону. А буде нелегко, невпинно повторюють в уряді. Медзаклад обладнали сонячною станцією. Встановили її на даху. Частину грошей дали благодійники з Польщі, Чехії та Німеччини. Іншу – виділили з бюджету громади.
"Це не про економію, а в першу чергу про безпеку. І те, що ми встановлюємо сонячні станції, це дає нам можливість у лікарнях, коли будуть проблеми зі світлом, все-таки лікувати, надавати послуги, операції проводити. А не тільки робити освітлення в коридорах чи палатах", – пояснив Сумський міський голова Олександр Лисенко.
Дивіться також відео: БЕЗ ЗАЕС, КАХОВСЬКОЇ ГЕС І 4-х ЕНЕРГОБЛОКІВ. Енергетики просять економити світло. Станіслав Ігнатьєв.
Поки що країні вистачає струму, щоденно звітують у Міністерстві енергетики. Але світло заощадити не завадило б. Через спеку Україна витрачає його дедалі більше. "Укренерго" дає поради.
З 16:00 до 23:00:
- охолоджуйте приміщення не нижче 23˚С;
- вимкніть потужні електроприлади або користуйтеся ними по черзі;
- переносьте користування електроприладами на ранкові, денні або нічні години доби;
- вимикайте світло, коли виходите з приміщення.
Водночас Україна знову почала купувати електрику з-за кордону. Цифри наводить аналітичний центр Dixi group. Мовиться про майже 18 тисяч мегават-годин. Найбільше їх країна купує у Словаччини. Далі йдуть Молдова і Польща. Водночас наше виробництво енергії також працює на повну.
"Ми вже в цьому році провели планові ремонти на трьох енергоблоках за скороченими термінами. І це дало можливість виробити додатково 100 мільйонів кіловат струму. А це – додаткові кошти на проведення подальших реконструкцій", – зауважив генеральний директор Рівненської АЕС Павло Ковтонюк.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Країна готується до зими. Міста перевіряють мережі. І готують плани "Б", якщо знову доведеться сидіти без світла. Єдине, з чим ситуація непорушна – зі збитками. Чи не найбільші вони в тепловиків. Борги в населення за комірне ростуть, а тарифи на тепло залишаються збитковими. Різницю мав би покрити уряд.
"Наприкінці 2022-го року отримали таку ситуацію, що всі процедури були пройдені, але потім виявилось, що джерел фінансування цих зобов'язань у державному бюджеті немає. Ми вже практично два роки не маємо компенсації різниці в тарифах", – зазначив директор "Тернопільміськтеплокомуненерго" Андрій Чумак.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Скільки газу, вугілля чи мазуту має запасти держава на зиму – невідомо. Всі ці цифри на час воєнних дій уряд приховав.
"Гарна і добра новина. Нам газу власного видобутку при тому споживанні, яке було у минулому опалювальному сезоні, вистачить. І тут ми можемо видихнути з полегшенням. Але все одно готуватися", – заявив голова Ради української асоціації відновлювальної енергетики Станіслав Ігнатьєв.
Бо головною проблемою наступної зими стане не поповнення сховищ, а російські терористичні атаки. А вони будуть, певні і в уряді, і в Збройних силах. Тому генератори і павербанки в новому опалювальному сезону зайвими не будуть.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також фотогалерею за темою:
Пекельна ніч: як рятувальники гасили пожежу після російської атаки по енергетичному об’єкті на Київщині – фото