"Зняти погони": як реформують та ким замінять медиків в українських СІЗО

Міністерство юстиції поступово запускає медичну реформу у закладах, де утримують під вартою. Мета змін – зробити медиків незалежними від керівництва в'язниць та СІЗО і зняти з них погони, щоб було неможливо приховати вбивства та нещасні випадки. Для цього вже створили нову інституцію - Центр охорони здоров'я кримінально-виконавчої служби, в яку невдовзі наберуть понад 2,5 тисячі медиків. Про зміни для понад 50 тисяч українських в'язнів – дивіться у нашому сюжеті

У найвідомішому в Україні – Лук'янівському СІЗО – нині утримуються понад дві з половиною тисячі ув'язнених. Щодня про їхнє здоров'я дбають 37 медичних працівників.

Арештанти, які через загострення хронічних недуг, застуди чи побутові травми потребують цілодобового медичного нагляду, тимчасово переселяються з камер до палат. У так званому стаціонарі умови трохи ліпші, але такий саме суворий нагляд: постійно замкнені важкі металеві двері з невеликими отворами для спілкування та передачі їжі.

СІЗО, лікувальний блок

Одні в'язні кажуть, що лікують добре. "Скарг на лікарів у нас жодних немає. Навпаки, як тільки ми їх кличемо, вони приходять, все лікують, все нормально. Навіть у кого немає медикаментів – вони дають", – розповідає ув'язнений.

Але є й такі, що нарікають. "Виходив з туалету, впав, розбив голову. Потрібно було зашити – два шва зробити. Мені тут тільки голову перев'язали", - каже інший в'язень.

Уже п'ять років фельдшер Федір Власов ставить ув'язненим крапельниці, робить уколи та перев'язки. За цей час не пригадує жодної насильницької смерті в Київському СІЗО.

"Здебільшого – від хронічних захворювань. Це ВІЛ, гепатит С, туберкульоз", – каже фельдшер медичної частини Київського СІЗО Федір Власов.

СІЗО, лікувальний блок

Понад півтисячі осіб померли торік у пенітенціарних закладах України, серед них близько 60 наклали на себе руки. У Міністерстві юстиції офіційній статистиці не довіряють, бо вважають: лікарі, спільно з керівництвом колоній могли прикривати злочини.

"Через те, що медичний персонал був підпорядкований керівництву установи, не завжди ми могли докопатися до суті проблеми, а, може, й проґавити якісь конкретні злочини, які відбувалися в цих установах", – каже заступник міністра юстиції Денис Чернишов.

Щоб позбавити медиків тиску, вже створили нову структуру – Центр охорони здоров'я. Після перемоги на відкритому конкурсі його очолив Сергій Васильєв, який не працював у пенітенціарній системі.

СІЗО, лікувальний блок

У планах – залишити фахівців, які до того добре працювали, та набрати нових. Потужним аргументом має стати гарна зарплата.

"З пропозицією у середньому вийти на 10 тисяч по зарплаті. Це на даний момент з того, що я знаю, вище, ніж у середньому (в цілому по Міністерству охорони здоров'я і по закладах охорони здоров'я у першу чергу", – каже голова Центру охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби.

Відтепер медики перестануть носити погони. Наразі ще лейтенант – Федір Власов – сприймає цю реформу в штики.

"Це позначиться на моєму стажі, пенсії, на моїй зарплаті. Сказали, що платитимуть 10 тисяч гривень на місяць? Не вірте, це омана. Думаю, нам зараз платять більше, ніж це буде після реформи", – ділиться переживаннями фельдшер медчастини Київського СІЗО Федір Власов.

Федір Власов, як і всі інші медики, які працюють у СІЗО або ж у в' язницях, уже написав заяву на звільнення. А от чи подаватиме нову, щоби повернутися до свого робочого кабінету на Лук'янівку - ще думає.

Леся Головата, Ігор Костюк, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Камера, де утримують Олену Зайцеву
/
Камера, де утримують Олену Зайцеву
/
Камера, де утримують Олену Зайцеву
/
Камера, де утримують Олену Зайцеву
/
Камера, де утримують Олену Зайцеву
/
Камера, де утримують Олену Зайцеву
/
Камера, де утримують Олену Зайцеву
/
Камера, де утримують Олену Зайцеву
/

Попередній матеріал
"Молдовський досвід": як Кишинів вирішив проблему авто з "єврономерами" – спецрепортаж
Наступний матеріал
У Києві вручили національну кінопремію "Золота дзиґа": як все відбувалося та хто став переможцем – великий сюжет