ЗАЕС
ЗАЕС 5 канал

ЗАЕС у заручниках рашистів: до чого може призвести ядерний тероризм із нотками шизофренії рф

Читайте по-русски
Наслідки таких ігор росії на ядерному об'єкті вже спробували прорахувати у Держагенції з управління зоною відчуження

Понад 5 місяців рашисти тримають у "заручниках" Запорізьку атомну станцію. За цей час над нею кілька разів пролітали ракети окупантів.

Снаряди влучали в кількох метрах від сховища з ядерними відходами. А саму станцію рашисти перетворили на військову базу. Бо розуміють, що українські воїни не зможуть відповісти вогнем по позиціях на такому об'єкті, каже експерт Центру Оборонних Стратегій.

"Фактично атомна станція стала військовою базою, коли у машинному залі стоїть зброя, вибухівка, і коли це абсолютно не контролюється українською стороною, на жаль, передбачити розвиток ситуації вкрай складно", – пояснює експерт Центру Оборонних Стратегій, директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

8 серпня російський генерал-окупант відкрито заявив, що станція буде "або вільною російською територією, або випаленою пустелею". І повідомив, що всі важливі об'єкти на ЗАЕС – заміновані. Вже станом на вечір усі заяви про це були видалені з першоджерел, але розвідка підтверджує замінування станції. І такі дії вже можна кваліфікувати як ядерний тероризм із нотками шизофренії.

"Атомні електростанції не проєктувалися на ведення військових дій ані на ведення військових дій поблизу майданчика, ані на самому майданчику. Присутність військових на такому об'єкті – це великі ризики догратись до достатньо великих наслідків", – каже голова Державної інспекції ядерного регулювання України (2017-2021) Григорій Плачков.

І наслідки таких ігор росії на ядерному об'єкті вже спробували прорахувати у Держагенції з управління зоною відчуження. Експерти зазначають, що у шістьох реакторах та сховищі відпрацьованого ядерного палива на ЗАЕС у 10 разів більше палива, ніж було 1986 року на 4-му реакторі Чорнобильської АЕС. Тож і наслідки від такої катастрофи можуть бути у 10 разів трагічнішими. Відтак, площа потенційної зони відчуження становитиме приблизно 30 000 квадратних метрів, радіаційне забруднення розповсюдиться на територію площею як три України, і постраждають найбільше Європа, Україна, росія і білорусь. Загинуть десятки тисяч людей, понад 2 мільйони доведеться евакуйовувати, а кількість ліквідаторів перевалить за один мільйон. Разом із тим Запорізька область стане непридатною для життя, а Дніпро буде забруднений на неосяжну кількість років.

"Масштаб може бути вкрай неприємний. Це все-таки найбільша в Європі атомна електростанція, 6 реакторів, гігантська кількість радіоактивних матеріалів дуже різних типів і це велика небезпека", – наголошує фахівець.

Читайте також: Не вживайте йод для профілактики: як діяти у разі аварії на ЗАЕС, аби зменшити вплив радіації на організм 

І про неї вже 5 місяців говорить українська сторона. Однак світова спільнота поки належним чином не відреагувала, переконує колишній головний інженер Чорнобильської АЕС Микола Штейнберг.

"У випадку, коли виникають критичні ситуації в галузі ядерної енергетики або в галузі контролю поширення ядерних матеріалів, у МАГАТЕ генеральний директор або рада керуючих звертаються до Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй з вимогою провести засідання Ради безпеки ООН. Минуло пів року і жодної наради безпеки ніхто не проводив", – зазначає Микола Штейнберг.

"На жаль, міжнародне право не є настільки розвиненим, щоб реагувати на настільки критичні ситуації як в Україні. Особливо на захоплення об'єктів критичної інфраструктури, таких як Запорізька атомна станція. Проте зараз відбувається конференція країн-сторін Конвенції про нерозповсюдження ядерної зброї і ядерних матеріалів. І там питання України буде винесене на розгляд", – пояснює надзвичайна і повноважна амбасадорка, заступниця міністра закордонних справ України з питань євроінтеграції (2014–2019) Олена Зеркаль.

Та вітчизняні експерти розуміють, що з такими темпами реагування від міжнародних організацій далеко не заїдеш, бо механізми ще не пропрацьовані. Цивілізованій Європі, схоже, досі складно повірити у те, що рашисти настільки відсталі, що всерйоз заявляють про підрив атомної електростанції в центрі Європи. Тож Україні нині потрібно формувати коаліцію країн-партнерів у цьому питанні.

"Це такі держави як Південна Корея, Японія, Франція, Великобританія, Сполучені Штати, Китай. З тими країнами, які розуміють, що таке ядерна енергетика, зробити коаліцію і на міжнародному рівні, на рівні МАГАТЕ давити на російську федерацію, щоб було виведення військ, боєкомплектів зі станції, тяжкого озброєння", – зауважує голова Державної інспекції ядерного регулювання України.

Бо змусити рашистів вийти із Запорізької АЕС боєм – не варіант. До того ж експерти не можуть дійти одноголосного вердикту стосовно того, хто юридично відповідатиме за аварію на станції. Бо розміщена вона хоч і на окупованій, та все ж на території України. А от загарбники вже того самого дня, коли оголосили про замінування ЗАЕС, повідомили ще і про початок підготовки до так званого "референдуму" щодо "приєднання" окупованих територій Запорізької області до росії. Тож експерти у таких заявах вбачають ще і блеф. Бо ЗАЕС у разі тимчасової окупації цих територій все ж знадобиться для живлення не тільки Запорізької області, а й Криму, з яким уже починають відновлювати лінії електропередач. Утім ризик підриву або провокації на ЗАЕС, який може вийти з-під контролю, все ж відкидати не можна. Варто лише згадати, як рашисти рили окопи у рудому лісі в зоні відчуження.

"Готуватися треба до найгірших варіантів. Ось така мавпа сьогодні з бомбою знущається з усього світу", – каже головний інженер Чорнобильської АЕС (1986), заступник Міністра енергетики (2002-2006).

Юрій Пугач, Лідія Средюк та Олексій Тищенко, "5 канал"

Нагадаємо, Запорізька АЕС від 4 березня захоплена російськими військовими. На території станції перебуває близько 500 військових, багато техніки. Наразі через обстріли з шести енергоблоків працює лише два.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
рашисти знову вдарили "Смерчами" по Миколаєву – серед поранених 13-річна дівчинка
Наступний матеріал
"Цей аеродром був одним із визначальних хабів для російської армії" – Денисенко про вибухи в Криму
Loading...
Не вживайте йод для профілактики: як діяти у разі аварії на ЗАЕС, аби зменшити вплив радіації на організм

Не вживайте йод для профілактики: як діяти у разі аварії на ЗАЕС, аби зменшити вплив радіації на організм

Наслідки вибуху на Запорізькій АЕС будуть удесятеро серйознішими, ніж Чорнобиль – Міндовкілля

Наслідки вибуху на Запорізькій АЕС будуть удесятеро серйознішими, ніж Чорнобиль – Міндовкілля

Ядерний ва-банк путіна – "Незламна країна"

Ядерний ва-банк путіна – "Незламна країна"

"Це загроза глобальній безпеці": Порошенко закликав Радбез ООН ввести миротворців на ЗАЕС

"Це загроза глобальній безпеці": Порошенко закликав Радбез ООН ввести миротворців на ЗАЕС

Україна закликала МАГАТЕ відвідати ЗАЕС до кінця серпня

Україна закликала МАГАТЕ відвідати ЗАЕС до кінця серпня

"Ядерний тероризм", нові удари по Антонівському мосту, ракети на Вінниччині – як минув 166-й день повномасштабного вторгнення рф

"Ядерний тероризм", нові удари по Антонівському мосту, ракети на Вінниччині – як минув 166-й день повномасштабного вторгнення рф