Як розгорталися події 1990 року на середині шляху Живого Ланцюга [репортаж]

  92 роки тому Україна вперше зробила спробу об`єднати свої землі в Єдину Незалежну Соборну Державу і проголосила Акт Злуки Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою. У 1990-му від Львова до Києва утворили живий ланцюг єднання. Про те, як події того дня розгорталися на середині шляху, в Житомирі - згадують їхні учасники.

  За шкільною програмою десятикласники саме вивчають період національно-визвольних змагань 1917-1920 років. Тому учні вже усвідомлюють важливість та наслідки Акту Злуки.  

  І хоча Незалежна Держава тоді проіснувала менше року, ідея соборності дала потужний поштовх. І відродилася вже у 1990-му році Живим Ланцюгом, який поєднав Києв зі Львовом через Житомир. На вулиці міста під егідою Народного Руху та Гельсінської спілки вийшли тисячі людей.

  Наталія Харчук показує власноруч пошитий прапор, який у 1990 році майорів на головному Майдані Житомира. 

  14-й річний Сидір Кізін за участь у ланцюзі єднання опинився на гачку у працівників КДБ. 

  Про святкування Дня Соборності у Житомирі у 1990 році обласне радіо вперто мовчало, а на шпальтах газет інформації майже не було.

  Єдина згадка в пресі про ланцюг єднання – невеличка стаття в газеті "Радянська Житомирщина". Інші свідчення про 21 січня 1990 року – лише в учасників акції. Попри заклики не виходити з дому, та залякування  кровопролиттям, багатотисячна громада з синьо-жовтими стягами стояла обабіч дороги - на підтримку незалежності та соборності України.

  Наталія Дехтієвська, Олександр Данилюк, Олександр Гордієнко, Житомир, 5 канал

  Попередній матеріал
  Масштабно відзначають День Соборності у Львові [репортаж, відео]
  Наступний матеріал
  Півсотні людей створили Коло єдності у Дніпропетровську
  Теги: