московський патріархат
московський патріархат 5 канал

Чи заборонять московську церкву в Україні та що кажуть юристи – сюжет

Читайте по-русски
Місцева влада має дієвий спосіб боротьби з російськими агентами у рясах

Заборонити треба, але як? московській церкві не місце в Україні. Кілька обласних рад заборонили діяльність УПЦ мп. За рішення проголосували, але чи буде результат? московські попи зчинили нові крики про утиски. А от юристи дали фахові пояснення. 

Рішення є, але наслідків не буде. Облради низки регіонів заходилися забороняти діяльність московського патріархату. Хмельниччина, Волинь та Рівненщина. Всюди депутати одностайні – у їхніх областях російській церкві не місце. Рішення про заборону ухвалили у тих областях, де московська церква почувається впевнено. Платформа для роботи з відкритими даними "Опендатабот" порахувала, скільки церков під російським покровом у кожній з областей:

  • Хмельницька область – 631
  • Волинська область – 493
  • Рівненська область – 450
  • Тернопільська область – 93
  • Львівська область – 36
  • Івано-Франківська область – 25

Одна з лідерок – Хмельниччина. Там московська церква поки що має понад 600 храмів. На Волині та Рівненщині майже по півтисячі. Найменше церков у філії рпц на Галичині.

"Є люди, які проголосували за заборону мп, особливо нічого не зроблять для того, щоб допомогти своїм громадам, щоб громада переходила до ПЦУ", – повідомив керівник ГО "Український інститут майбутнього" Вадим Денисенко.

Московський патріархат заволав про утиски. Мовляв, облради не мають права за таке голосувати. Правозахисники з такими висновками московських попів не погоджуються.

"Забороняти церкви органи місцевого самоврядування не можуть. Але рішення місцевих рад про заборону діяльності УПЦ мп має здебільшого політичний характер. Але їх звернення до президента, до Верховної ради може посприяти прийняттю необхідних законів про заборону УПЦ мп", – запевнив юрист, правозахисник Сергій Ярошенко.

Місцева влада має дієвий спосіб боротьби з російськими агентами у рясах. Випробували його уже, наприклад, у Хмельницькому.

"Ми скасували право постійного користування по 13 земельних ділянках. Це ті земельні ділянки, на яких розташовані споруди УПЦ мп", – запевнив міський голова Хмельницька Олександр Симчишин.

Право оренди розірвали, московські попи – на вихід. Так би мало бути. Проте забиратися без допомоги громади священики російської церкви хочуть далеко не завжди.

"Громадянська спільнота демонструє, що місце такої інституції, яка працює у інтересах кремля, за межами громади і Української держави. Це не церква українського народу. Ця церква є ворожою зброєю усередині української громади", – наголосила співробітниця відділення релігієзнавства інституту філософії ім. Сковороди НАНУ Оксана Горкуша.

І діє ця "зброя" подекуди дуже хитро. московські попи або їхні спонсори, іноді примудряються приватизувати чи землю під церквою, чи навіть сам храм. І тут громаді діяти вже важче – судові перипетії можуть тривати роками.

"Це колись було зроблене для того, аби убезпечити ці громади від своїх єпископів. Від їхнього свавілля. При чому це практикувалося у різних юрисдикціях. Як УПЦ мп і тоді ще КП. Зараз це набуло нової форми. Наприклад, уникнення силового переведення громади мп, наприклад, до ПЦУ", – пояснив професор теології університетського коледжу Стокгольма Кирило Говорун.

Мотиви зрозумілі, але повноважень немає. В уряді відреагували на рішення низки обласних рад про заборону російської церкви.

"Забороняти церкви місцеві органи влади не можуть. Мотиви і прагнення зрозумілі, але це незаконно. Урядовий законопроєкт, який зараз розглядається у Верховній Раді, якраз і спрямований на те, щоби унеможливити маніпулювання релігійним середовищем з боку московського патріархату, який, зі свого боку, повністю контролюється кремлем", – розповів голова Держслужби України з етнополітики й свободи совісті Віктор Єленський в інтерв'ю DW.

І не лише урядовий законопроєкт. Документів, які б мали вирішити долю московської церкви, у парламенті вже кілька. Але на голосування їх не виносять, вони припадають пилюкою у стінах Верховної ради.

"Я вважаю, що ці обласні ради, які забороняють церкви на своїх територіях, роблять шкідливу справу. Тому що вони роблять з цієї церкви мучеників. Якщо ми хочемо, щоб більше церков переходили до ПЦУ, то треба працювати з громадами", – підсумував аналітик, журналіст Сергій Гармаш.

Московський патріархат цурається свого російського коріння. Мовляв, з москвою попрощалися. Брехня, відповідають фахівці. Провели релігієзнавчу експертизу статуту УПЦ мп. Висновок: канонічний зв’язок з рпц залишився.

Сергій Барбу, "5 канал"

Читайте також: Після пожежі нічого не зробили для збереження пам'ятки: стали відомі нові жахіття господарювання мп на території Лаври

Дивіться також відео: ГНІЗДО рУССКОГО мІРА, або Як Лавра дісталася московському патріархату – НАСПРАВДІ

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
"30 человек разорвало": бавовна на танковому полігоні в Казані – "Час новин: підсумки"
Наступний матеріал
Україна досі не синхронізувала зі США санкції проти ексчиновників часів Януковича – StateWatch
Loading...
В Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь: чи привезуть його в Україну – "Незламна країна"

В Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь: чи привезуть його в Україну – "Незламна країна"

"У Лаврі почорніли хрести, замироточила ікона" – митрополит ПЦУ Євстратій Зоря відповів московським попам!

"У Лаврі почорніли хрести, замироточила ікона" – митрополит ПЦУ Євстратій Зоря відповів московським попам!

Страсна субота: беззаконня УПЦ мп продовжується – стрім із Києво-Печерської лаври

Страсна субота: беззаконня УПЦ мп продовжується – стрім із Києво-Печерської лаври

Після пожежі нічого не зробили для збереження пам'ятки: стали відомі нові жахіття господарювання мп на території Лаври – включення

Після пожежі нічого не зробили для збереження пам'ятки: стали відомі нові жахіття господарювання мп на території Лаври – включення

Страсна п'ятниця: 16-й день епопеї – стрім із Києво-Печерської лаври

Страсна п'ятниця: 16-й день епопеї – стрім із Києво-Печерської лаври

Епопея продовжується: 15-й день молитовного стояння – стрім із Києво-Печерської лаври

Епопея продовжується: 15-й день молитовного стояння – стрім із Києво-Печерської лаври