Вакцинація, щеплення
Вакцинація, щеплення Центр громадського здоров\'я

Як пройшов перший день відсторонення від роботи невакцинованих освітян та держслужбовців – сюжет

Читайте по-русски
Щоб мати змогу працювати, треба зробити хоча б одне щеплення або мати негативний тест

Судний день для невакцинованих чиновників та вчителів. Відсьогодні тих, хто без поважної причини не зробив щеплення, не має сертифіката чи не пред'явить негативний ПЛР-тест, не пускають на роботу. Сьогодні почало діяти розпорядження МОЗ, де зазначені категорії громадян, які повинні пройти імунізацію, оскільки працюють у великих колективах чи контактують із чималою кількістю людей. Не в усіх фахівців та працівників шкіл було бажання вакцинуватися. Відсторонених не звільняють із роботи, а відправляють додому без збереження зарплати. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".

"У співробітника картка деактивована, то турнікет починає видавати сигнал. Сповіщає про те, що прохід заборонено", – каже заступник директора КП "Міське управління справами" Роман Нечипорук.

На роботу відсьогодні не ходять нещеплені чиновники Дніпровської міськради. Не можуть у буквальному сенсі дістатися своїх кабінетів, бо тим, хто відмовився вакцинуватися – деактивували перепустку до будівлі.

"Ми маємо поіменну статистику про прохід вакцинації. Коли співробітник приходить до міської ради і не може пройти через електронний турнікет, ми йому пояснюємо, що його карта заблокована", – додає Роман Нечипорук.

Щоб мати змогу працювати, вистачило б одного уколу або негативних тестів. Не погодилися з правилами і, врешті, звільнилися зо два десятки працівників.

"Люди, які не погоджуються з такою політикою, відповідно їм не по дорозі з сьогоднішнім міським головою", – повідомив секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара.

А от у Київській міській адміністрації запевняють, що на роботу сьогодні прийшли лише вакциновані працівники – трьох довелося відсторонити.

"Це середні посади. Там головні спеціалісти, начальники відділів. По апарату це лише три людини. По всьому виконавчому органу в нас невакцинованих з 1981 працівника станом на п'ятницю у нас невакциновані 202 працівники", – розповів керівник апарату КМДА Дмитро Загуменний.

В Одесі, щоби взяти участь у сесії міськради, потрібен сертифікат чи негативний тест.

"На законодавчому рівні не зовсім мають право вимагати від депутатів, в тому числі, дотримання. Але я, наприклад, дотримують максимально вимог, бо ми відповідаємо не тільки за себе, а й за оточуючих", – зазначив депутат Одеської міської ради Олексій Асауленко.

А от чиновників відсторонювати не поспішають.

"Наказом не відсторонений ніхто сьогодні. Отримують зараз дані статистичні, скільки загалом людей принесло, як я сьогодні, для врахування, поштучно, будуть статистичні дані, буде зрозумілий порядок дії", – запевняє перший заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Борис Волошенков.

Після двотижневих шкільних канікул в Одесі за парти сідають лише учні молодших класів. Решта – на дистанційці.

"Середній показник вакцинації по галузі освіти 95%", – каже директорка департаменту освіти та науки Одеської міської ради Олена Буйневич.

На одну одеську школу приблизно кілька неохочих вакцинуватися. Це люди передпенсійного віку.

"Все ж таки люди мають право відмовитися від щеплень, таке право ніхто не скасовував, його треба поважати, я так думаю", – акцентує увагу мати школяра Ганна Коханська.

Але більшість батьків обурені дистанційним навчанням через невакцинованих вчителів.

"Дома, наприклад, їх ніхто не контролює, вони не можуть займатися. Ось він вимкнув заставку і пішов чимось займатися, а так у класі все-таки видно, і у класі вони хоча б працюють повноцінно, виходить. Краще б, щоб школа працювала, навіть якщо не один вчитель не вакцинувався, а 2-3 вчителі, завжди є заміна", – вважає батько школяра Кирило Максаков.

На Луганщині батьки підтримали вчительку, яку хотіли відсторонити від уроків. Вона не зізнавалася, чи вакцинована. Але, зрештою, принесла негативний ПЛР-тест.

"Якщо я здорова людина, то я маю право працювати, маю право на працю. Я вже піду до дітей", – каже вчителька Ганна Білоусова.

Директорка школи Наталія Фоменко зауважує: "На сьогодні ПЛР-тест. На троє діб, а там далі подивимось".

У Києві всі школярі вчаться дистанційно, незалежно від вакцинації вчителів. А от виші визначають форму навчання за кількістю вакцинованих співробітників. У медичному університеті імені Богомольця не вакцинувалися близько п'ятдесяти педагогів – через медичні протипоказання. ВНЗ нині працює за змішаною формою навчання.

"Університет їх перевів на викладання за дистанційною формою навчання", – запевнив проректор Національного університету ім. О. О. Богомольця Олег Власенко.

Зо три сотні працівників освітніх закладів відсторонили у Львові. Це переважно технічні працівники.

"Хоча би однією дозою не вакциновані, то до 20%", – зазначив директор департаменту освіти та науки Львівської ОДА Олег Паска.

Не забороняти нещепленим учителям працювати просить профспілка освітян. Дію наказу хочуть відтермінувати на місяць.

"Не було попередження за два місяці про зміну істотних умов праці, як це було, як цього вимагає українське законодавство", – підсумувала завідувачка відділу експертно-правової роботи працівників освіти і науки України Людмила Липець.

Повернутися на роботу після відсторонення можна, зробивши бодай одну вакцину від коронавірусу. А до того – ні роботи, ні зарплатні.

Лідія Середюк, Ольга Дунська та Наталія Світлова, "5 канал"

Станом на 8 листопада 2021 року в Україні зробили вже понад 11,4 млн щеплень від коронавірусу, понад 7,9 млн осіб отримали дві дози. Додамо, відстежувати, як просувається вакцинація, можна на Урядовому порталі онлайн.

Попередній матеріал
У Дніпрі спостерігають тенденцію передачі COVID-19 від вагітної жінки до дитини
Наступний матеріал
Волинь перейшла в "червону" зону: як місцеві реагують на нові правила – сюжет
Loading...
У Дніпрі спостерігають тенденцію передачі COVID-19 від вагітної жінки до дитини

У Дніпрі спостерігають тенденцію передачі COVID-19 від вагітної жінки до дитини

Україна переживає пік пандемії коронавірусу – Ляшко

Україна переживає пік пандемії коронавірусу – Ляшко

Щеплення від COVID-19: коли зможемо колоти українську вакцину

Щеплення від COVID-19: коли зможемо колоти українську вакцину

"Спутник V" не рахується: США відкривають кордони для вакцинованих туристів – подробиці

"Спутник V" не рахується: США відкривають кордони для вакцинованих туристів – подробиці

Попри наказ МОЗ: у Херсоні невакцинованих учителів не відсторонятимуть від роботи – подробиці

Попри наказ МОЗ: у Херсоні невакцинованих учителів не відсторонятимуть від роботи – подробиці

Україна на вихідних отримала більш ніж мільйон доз вакцини Pfizer проти коронавірусу

Україна на вихідних отримала більш ніж мільйон доз вакцини Pfizer проти коронавірусу