За кілька днів, 6-го грудня — День святого Миколая за сучасним григоріанським календарем. За ним живуть римо-католики і більшість православних церков світу. Українці ж поки що офіційно відзначають це свято 19-го грудня. Щодо Різдва, то цьогоріч Священний Синод ПЦУ дозволив провести богослужіння двічі: і 25 грудня, і 7-го січня. Рішення українських церков повністю змінити календар на григоріанський поки що немає, але в умовах російсько-української війни дедалі більше наших громадян вирішують святкувати із більшістю християнського світу. Чи багато таких – знає журналістка "5 каналу" Лідія Середюк.
"Я так для себе подумала і вирішила, що, мабуть, все-таки, шостого", – розповідає українка Юлія.
Тому син Юлії – Ярема – отримає подарунок під подУшку на два тижні раніше або й двічі: і 6-го грудня, і 19-го. А от щодо відзначення Різдва жінка ще не визначилася, ймовірно, і це свято у сім'ї буде подвійним.
"Різдво плануємо з батьками, старшими людьми, які ще не вирішили поміняти ці всі традиції, то будемо з ними, наші батьки в селі. а тут я планую, щоб хресні батьки прийшли 25 числа", – каже Юлія.
Усі різдвяні свята за сучасним григоріанським календарем відзначатиме і Яна.
"Десь роки два назад святкувала, як усі святкували, ну 7-го числа Різдво, зараз хочеться, все-таки, як цивілізований світ святкувати, як з усіма. Ну можливо, моїм батькам буде важкувато, але роботу над цим будемо проводити з ними. а моїй сім'ї ні, не важко", – каже українка Яна.
Чи варто переходити українським церквам з юліанського на григоріанський календар – такі дискусії тривають принаймні останнє десятиріччя. Але повномасштабна війна росії спонукала значну кількість українців святкувати 25-го грудня, аби ще більше відмежуватися від країни-терористки.
"Якщо почали вже такі новшества, то як вся Православна Церква України буде з Європою", – каже українка Надія.
Однак, чимало людей не готові кардинально змінювати традиції, яких притримувалися роками.
Відзначати Різдво і День святого Миколая за старим чи за новим стилем – особиста справа кожної родини, головне – пам'ятати значення цих великих релігійних свят, кажуть священнослужителі. А різдвяне богослужіння православним храмам дозволили правити в обидві дати.
"Цьогоріч у зв'язку з тим, що священний синод нашої церкви благословив за бажанням святкувати Різдво для тих, хто бажає і для парафій, і для віруючих 25 грудня, як то кажуть за новоюліанським календарем, ми прийняли таке рішення, що у нас в соборі буде святкування одразу трьох свят: і Різдва, будуть певні піснеспіви присвячені", – каже митрополит Переяславський і Вишневський ПЦУ Олександр (Драбинко).
Як і раніше, офіційно для Православної Церкви України Різдво — 7-го січня, а День святого Миколая — 19-го грудня, роз'яснюють для вірян. Але громада та настоятель храму можуть провести додаткове різдвяне богослужіння і 25 грудня.
"Таке богослужіння не заміняє служб різдвяного циклу, визначених традиційним календарем, а є лише додатковою можливістю прославити подію Христового Різдва тим, хто бажає це зробити 25 грудня", – повідомили в Православній церкві України.
Окрім православної церкви України, юліанським календарем нині користуються російська, грузинська, сербська, єрусалимська, а ще греко-католицька церкви. Але цілковитий перехід українців на календар, звичний для європейців – питання часу, переконані священнослужителі.
"Я думаю, що все-таки Україна – європейська держава і оскільки ми будемо, так сказати у цьому анклаві європейському, то і згодом маємо перейти до загального святкування в один і той же час. Поступово до цього йдем. цьогоріч ми експериментально дивимося, як відгукнеться це у віруючих і на нашому церковному житті", – пояснює митрополит Переяславський і Вишневський ПЦУ Олександр (Драбинко).
Тож цей рік буде показовим – чи готові українці жити за іншим церковним календарем. І якщо переходити, то зміщувати на 13 днів доведеться усі релігійні свята, а не лише окремі дні.
"Якшо ми визначаємся, все-таки в європейському виборі і те, що ми входим в співдружність вселенського православ'я і відходимо від московських стандартів, то ми все-таки приречені рухатися в сторону того, що в нас буде Різдво чітко святкуватися 25 грудня," – пояснює релігієзнавець Олександр Саган.
І робити це слід поступово, переконані релігієзнавці, аби не стикнутися зі спротивом вірян. І хоча цього року, в умовах повномасштабного вторгнення, українці святкуватимуть різдво за різними календарями, вони розповідають, що, як ніколи, об'єднані у молитвах за воїнів на передовій.
Лідія Середюк та Орест Пона, "5 канал"
Напередодні СБУ прийшла з обшуками до Мукачівського монастиря московської церкви.
Нагадаємо, напередодні СБУ провела обшуки у приміщеннях Києво-Печерської лаври та храмів рпц у Рівненській області. Під час обшуків на території лаври були знайдені російські пропагандистські матеріали та готівку. Окрім того, там були виявлені громадяни рф.
Також, Порошенко в ефірі "Прямого каналу" сказав, що місце очільника російської православної церкви кіріла – на лаві підсудних поряд із путіним. Лідер партії "ЄС" також нагадав, що діяльність російських агентів через московський патріархат в Україні була спрямована на руйнування нашої держави зсередини.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться відео за темою: Зброя, ДРГ, засмучений Павло "Мерседес": чому СБУ прийшла до Києво-Печерської лаври
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.