РЕБ Ай-Петрі
РЕБ Ай-Петрі відкриті джерела

"Виявляє і протидіє розвідувальним та ударним БПЛА противника": військовий про ефективність системи "Ай-Петрі СВ"

Читайте по-русски
Журналіст та експерт Сергій Згурець дізнався та роз'яснив, як працює комплекс протидії технічним розвідкам

Військовий експерт, журналіст Сергій Згурець у колонці на сайті "Еспресо" розповів про новий комплекс протидії технічним розвідкам "Ай-Петрі СВ". Як відомо, цей комплекс розроблений без державного фінансування, коштом п'ятого президента Петра Порошенка, який рік тому інвестував у нову розробку 150 млн грн, зараз ця сума вже сягнула 200 млн грн.

"Це перспективний український комплекс кіберзахисту та радіоелектронної боротьби. Він розроблений українською компанією без фінансування з боку держави, інвестиції в сумі 150 мільйонів гривень зробив у цей проєкт Петро Порошенко. Про те, який ефект від комплексу "Ай-Петрі СВ" на полі бою, знає офіцер відділу протидії технічним розвідкам на позивний "Дон", – пише Згурець.

"Наше основне завдання – це недопущення або перешкода кінетичного та вогневого ураження наших Сил оборони через дію безпілотних літальних апаратів противника, виявлення та подавлення БПЛА противника. Тому наголошуємо, що ми не тільки займаємося радіоелектронною боротьбою, а виявленням та протидією як розвідувальних БПЛА, так і ударних", – зауважив військовий.

Він розповів про особливості "Ай-Петрі СВ", тому що цей комплекс вважається багатоваріантним для використання, і має низку компонентів чи складників використання, які не мають інші комплекси розвідки та РЕБ. 

"По-перше, це здатність комплексу до вдосконалення та швидкої модернізації. Зважаючи на основні тренди розвитку БПЛА, ефективність комплексу буде визначатись тим, наскільки він швидко може бути удосконалений, модернізований з метою відповідності протидії. Головне – реагувати на нові виклики, оскільки нові моделі ворожих БПЛА та їх модифікації з'являються чи не щотижня. Тому ми цьому повинні протидіяти і навчатися. Комплекс на сьогодні доволі сучасний та відповідає вимогам щодо зручності експлуатації, він досить мобільний та простий для опанування використання. Він поєднує функції як радіоелектронної розвідки, так і активного впливу на безпілотні апарати", – розповів офіцер відділу протидії технічним розвідкам.

Серед іншого "Ай-Петрі СВ" може боротися і з розвідувальними комплексами противника, і з ударними комплексами ударними типу FPV. Військовий зазначив, що триває розвиток у сфері того, щоб впливати на керовані авіаційні бомби ворога.

"Зараз ми розвиваємося в цьому напрямку, ми вивчаємо та вдосконалюємося. Звичайно, ми можемо впливати на систему навігації, проте ми не повинні забувати, що і ворог доволі таки швидко розвивається. Проте на керовані авіаційні бомби ми також можемо впливати та трішки коригувати їхню систему навігації в наш бік. Взагалі дуже багато факторів впливають на нашу роботу, починаючи від місцевості, та ще інші технічні характеристики, найефективніша дія до 10 кілометрів. Проте це може змінюватись, так само як і з висотою роботи тих самих БПЛА типу "Ланцет", "Орлан", Zala, Supercamp, так само і нашими можливостями, проте ворог швидко розвивається, але ми з ним ідемо в ногу, розвиваємося,  протидіємо доволі ефективно та приносимо великий результат на всіх ділянках фронту", – зазначив він. 

Також військовий розповів про можливість "Ай-Петрі СВ" знизити вплив на власні безпілотні засоби: "Це питання більш технічне, є дуже велика загроза спрацювання і реагування систем на свої борти та БПЛА. Застосування такого режиму є, проте він дуже рідко реалізується, бо є загроза впливу на власні БПЛА через насичення сигналів ефіру, тому це ускладнює ідентифікацію системи БПЛА свій-чужий. У небі літають безліч засобів одночасно – як ударних дронів, так і розвідувальних".

За його словами, для того, щоб навчитися користуватися цим комплексом, достатньо декількох тижнів для людини, яка ніколи з цим не була пов'язана. Проте спеціалісту, який у минулому був зв'язківцем або інженером, чи хоч якось був пов'язаний із електронікою, достатньо два дні, щоб опанувати і практикуватися на ділянках фронту. Водночас військовий розповів, чи має ворог чим протидіяти. 

"Наш засіб є найсучаснішим, він зараз є прикладом – як для наших, можна сказати, конкурентних підрозділів братніх. Але також є прикладом для противника, вони такими ж системами протидіяти нашим БПЛА поки що не так ефективно можуть. Усі тренди визначає наш противник, останнім часом ефективно себе зарекомендували засоби радіоелектронної протидії та FPV-перехоплювачі. Практика є і доволі ефективна, це поточний тренд, який постійно змінюється, тому ми стараємося йти в ногу із новими технологіями. Можна сказати, що основний постановник наших завдань – це безпосередньо противник: як вони розвиваються, так і ми, і навпаки", – сказав офіцер відділу протидії технічним розвідкам.

Він розповів, що до його частини також відбувається рекрутинг, але є певні труднощі з обізнаними кадрами.

"Рекрутинг, звичайно, відбувається, проте він не такий насичений, як в інших бригадах чи підрозділах. Наш напрямок доволі нелегкий саме в опануванні. Він дуже простий для обізнаної людини. Тому, щоб знайти такого спеціаліста, потрібно значно більше часу, щоб відфільтрувати та прийняти таку людину до себе в колектив і працювати. По-друге, людина повинна бути морально готова та стійка до різних непередбачуваних ситуацій", – цитує Сергій Згурець військового.

Нагадаємо, п'ятий президент України Петро Порошенко написав, що комплекс "Ай-Петрі СВ", – не просто РЕБ, а справжня кіберзброя нового покоління. Лідер партії "ЄС" зазначив, що цей проєкт – результат співпраці великої команди.

Дивіться також: 

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій

 

Попередній матеріал
ЗСУ знищили ворожу ППО: у Генштабі опублікували втрати ворога
Наступний матеріал
Уламки збитих "Шахедів" упали в п'яти районах Київської області – ОВА
Loading...
"У 2022 році здавалося неможливо": Україна вдвічі наростила виробництво зброї – Шмигаль

"У 2022 році здавалося неможливо": Україна вдвічі наростила виробництво зброї – Шмигаль

Наступного або до кінця цього року ви почуєте про велику ракетну програму України – Умєров

Наступного або до кінця цього року ви почуєте про велику ракетну програму України – Умєров

Робимо речі, яких раніше не було: Зеленський відзначив успіхи України у виготовленні зброї

Робимо речі, яких раніше не було: Зеленський відзначив успіхи України у виготовленні зброї

У Міноборони розповіли, як зменшилася перевага росії в артснарядах на фронті

У Міноборони розповіли, як зменшилася перевага росії в артснарядах на фронті

Україна може бити вглиб росії своєю зброєю без дозволу США – речник Держдепу 

Україна може бити вглиб росії своєю зброєю без дозволу США – речник Держдепу 

Міністерка закордонних справ Німеччини закликала Берлін надати Україні далекобійні ракети

Міністерка закордонних справ Німеччини закликала Берлін надати Україні далекобійні ракети