Відвідування закладів під час локдауну: що потрібно знати

Робота кав'ярень у карантин ВДНГ
Співробітники закладу можуть просити відвідувачів показати документи, які б підтверджували їх вакцинальний статус або ж негативний тест

З 23 вересня Україна перейшла на "жовтий" рівень епідеміологічної небезпеки, а з 18 жовтня вже у п’яти областях встановили "червоний" рівень епіднебезпеки. Водночас у вересні були затверджені зміни норм та правил, які діють під час "жовтого" та "червоного" рівнів. Про це повідомив головний санітарний лікар Ігор Кузін у своєму блозі. 

Що зміниться для відвідувачів

Першою ключовою зміною є запровадження "жовтих" та "зелених" внутрішніх COVID-сертифікатів. "Жовті" стають доступними для тих, хто отримав одну дозу вакцини проти коронавірусної хвороби, "зелені" – завершив курс імунізації. Окрім того, невдовзі сертифікати будуть включати всю історію "взаємодії" із COVID-19, зокрема, інформацію про те, чи вже хворіла людина.

Друга зміна стосується проведення масових заходів. Відтепер організатори можуть обирати на "жовтому" рівні, за яким із двох запропонованих варіантів вести діяльність.

  • Перший передбачає обслуговування клієнтів без перевірки документів, які б підтверджували їхній вакцинальний статус або негативний результат тестування. Але тоді треба обов’язково дотримуватись усіх обмежень відповідного рівня епіднебезпеки щодо проведення масових заходів та рівня заповненості закладів.
  • Другий варіант передбачає перевірку наявності у всіх учасників заходу, користувачів, відвідувачів та, власне, у самих організаторів (співробітників) документів, які б підтверджували отримання щеплення проти COVID-19 або відсутність в особи захворювання на коронавірус.

Документи для відвідування закладів 

Обмеження "жовтого" рівня епіднебезпеки не застосовуються, якщо всі організатори заходів, співробітники закладів та відвідувачі мають хоча б одне щеплення від коронавірусної хвороби. Йдеться про "жовтий" внутрішній COVID-сертифікат або довідку 063-О. Останню можна взяти у лікаря, який проводив щеплення, або сімейного лікаря.

Також можна використати один із вказаних документів:

  • оформлений на порталі "Дія" або в однойменному додатку міжнародний чи "зелений" внутрішній COVID-сертифікат на підставі отримання курсу вакцинації;
  • іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях;
  • міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке буде чинним протягом року від дати останнього щеплення. Його можна оформити в лікаря, що проводив щеплення в пункті вакцинації закладу охорони здоров'я, або в сімейного лікаря;
  • негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, чинні 72 години від часу здавання матеріалу на аналіз.

Правила "червоного" рівня вже не передбачають такої опціональності щодо документів, потрібних для діяльності громадських закладів.

На "червоному" рівні для їх повноцінної роботи та проведення масових заходів вимагається обов’язкова наявність у всіх співробітників (організаторів) та відвідувачів (користувачів) документа про завершення повного курсу вакцинації. Це може бути "зелений" внутрішній чи міжнародний COVID-сертифікат, чи міжнародне свідоцтво про вакцинацію.

Також підходить негативний ПЛР-тест чи експрес-тест на COVID-19, який чинний 72 години.

Важливо, що з документом про отримання першої дози вакцини, тобто "жовтим" COVID-сертифікатом або довідкою 063-0 потрапити до громадського закладу або працювати в ньому буде неможливо.

Перевірка COVID-сертифікатів та негативних тестів 

Співробітники закладу можуть просити відвідувачів показати документи, які б підтверджували їхній вакцинальний статус або ж негативний тест.

У випадку, якщо клієнт відмовляється підтверджувати отримання вакцинації або відсутність захворювання, заклад самостійно вирішує, надавати йому послуги чи ні.

У ситуації, коли ви, як клієнт, не впевнені, що в закладі, який працює, дійсно є необхідна кількість вакцинованих співробітників, то варто звертатись до поліції та Держспоживслужби. Саме вони уповноважені перевіряти дотримання санітарних та протиепідемічних норм.

Нагадаємо, попри те що літо закінчилось, українці воліють подорожувати за кордон. "5 канал" склав перелік країн, куди дозволений в'їзд як вакцинованим українцям, так із ПЛР-тестом. 

Попередній матеріал
Подорожі за кордон для українців: перелік країн та правила в'їзду
Наступний матеріал
"Червону" зону в Україні розширюють удвічі до 15 областей: де посилять карантин і які запровадять заборони – перелік
Loading...