Хворі
Хворі Shutterstock

В Україні зростає смертність: у яких регіонах та в чому причина – сюжет

Читайте по-русски
За даними Держстату, смертність росте з серпня, навіть якщо не враховувати коронавірус

Українців помирає більше, ніж попередніми роками. І це навіть якщо не враховувати жертв коронавірусу. Такі дані Державної служби статистики. Сумна тенденція не змінюється від серпня до листопада. В яких регіонах люди почали помирати частіше, від яких хвороб і в чому причина, дізнавалася журналістка "5 каналу" Ірина Саєвич.

Чемпіонами в боротьбі з коронавірусом у травні минулого року президент називав себе і прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Як докази наводив дані статистики.

У першій половині року цифри і справді стрибали то вниз, то вгору, та від серпня смертність почала зростати.

Навіть якщо відняти цифри офіційної статистики смертей від COVID-19, кількість померлих буде все одно вища, ніж торік. За даними ВВС, у серпні рівень смертності зріс майже на 4%, у вересні – на понад 15%, у жовтні – більш як на 17%. Якщо перевести сухі цифри в людські життя, то у жовтні померло на 9 тисяч людей більше, ніж цього ж місяця 2019-го.

Найвищий рівень смертності у жовтні був у Волинській області – там померлих майже на третину більше, ніж торік. У Чернігівській, Дніпропетровській, Хмельницькій, Сумській, Харківській, Чернівецькій Областях – на чверть.

"Смертність зросла достатньо значно. Якщо в цьому році у нас смертність 15,4 особи на 100 тисяч постійного населення, то в минулому році це було 14,7 на 100 тисяч населення", – каже радниця голови Державної служби статистики Наталія Власенко.

Відзначають у Держслужбі статистики і тенденції щодо хвороб, від яких люди цьогоріч помирали частіше, ніж торік.

"Хвороб органів дихання – на 20%. Зокрема, від грипу і пневмонії – на 56%. Хвороб сечостатевої системи – на майже 8%, шкіри, підшкірної клітини, ендокринних хвороб, харчових отруєнь і так далі. І останнє – те, що стосується, звісно, COVID-19", – розповідає радниця голови Державної служби статистики Наталія Власенко.

Зростання рівня смертності на тлі коронавірусу науковці називають "надлишковими смертями". Згідно з дослідженням видання ВВС, їх фіксують у всьому світі. Виникають вони найімовірніше через недостатню точність COVID-статистики. Мовиться про випадки, коли людина помирає від коронавірусу, але їй ставлять інший діагноз. Таке трапляється навіть із тими, хто рятує інших від коронавірусу.

І діагностують їм що завгодно, крім COVID-19. Найвідоміший випадок – смерть лікаря з Почаєва Івана Венжиновича, який рятував хворих на коронавірус. Його обличчя знала вся країна з бігбордів із подякою медикам. Та подяку за його роботу рідним чоловіка довелося виборювати. У вересні його ушпиталили з температурою, задишкою, пневмонією. Діагностували COVID-19. Через три дні лікаря не стало. Однак результат ПЛР-тесту виявився негативним. Причиною смерті назвали тромб у легенях. Лікар не потрапив до коронавірусної статистики.

"Він був у безпосередньому контакті зовсім незадовго до того, як захворів. Бо сусідка навпроти покликала його, температура висока. Очевидно, там він підхопив той злий вірус", – каже сестра Івана Венжиновича Наталія.

Особливо гостро проблема стояла на початку карантину, каже лікарка-інфекціоністка з Чернівців Ольга Кобевко. Пригадує: мали труднощі з ПЛР-тестами, а це впливало на дані щодо смертей від коронавірусу.

"Ми тоді тести отримували протягом 10 днів. І люди, які помирали, вони могли бути наче без діагнозу. Ховають людей протягом трьох діб. Звичайно, ми рекомендували родичам проводити захоронення правильно, але вони вважали, що якщо немає тесту і не виставлений діагноз, а в дійсності лікар не має права виставляти діагноз без ПЛР-тестування, ховали так як є", – каже лікарка-інфекціоністка Чернівецької обласної клінічної лікарні Ольга Кобевко.

Ще частина людей, кажуть медики, померли вдома, і щоб поховати їх за традиціями, рідні могли приховувати інформацію про ознаки коронавірусу. Тож скільки насправді людей померло саме від COVID-19 – так і залишиться відкритим питанням. 

Ірина Саєвич, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Українській ветеранці інкримінують службу на боці бойовиків – сюжет
Наступний матеріал
У Франції група невідомих побила українського підлітка – хлопець у комі
Loading...

Від COVID-19 помер засновник бренду Kenzo

В Україні одразу два антирекорди з COVID-19: 4661 випадок зараження за добу, 92 людини померло

Учені з'ясували, які люди найчастіше помирають від коронавірусу

На Одещині від COVID-19 помер безсимптомний хворий

У Тернопільській області ще один летальний випадок від COVID-19

У Івано-Франківську померла жінка, інфікована коронавірусом (оновлено)