Допомогти здобути професію ромським жінкам. В Одесі навчають швацької справи. Поки учасниці проєкту вчаться строчити на машинках, їхні діти можуть опановувати англійську та українську мови. Про те, як виникла ця ініціатива та як працює проєкт, розповіла наша Аліна Оганезова.
Старанно та завзято роблять стібок за стібком за швацькими машинками представниці ромської національності. Серед тих, хто навчається шиття, і юна Лаура.
"Нам дуже подобається тут. Хочеться вчитися шити собі спідниці, костюми. Нам це треба. Цікаво це. Щоб шити, щоб щось робити для себе, для своїх дітей", – поділилася учасниця проєкту.
Проєкт для ромських жінок в Одесі реалізовує благодійний фонд "Вітри змін". Добродійники почали навчати жінок шити ще шість років тому, а повноцінний проєкт запустили цьогоріч. Тут жінки навчаються швацької справи та медіалідерства, а також проходять консультації з лікарем щодо жіночого здоров'я.
"Це в нас такий своєрідний ресурсний центр, який називається PETALENCA. На ромській мові це означає "підковка", тобто те, що приносить людям щастя та удачу. Взагалі, ідея виникла, коли до нас потрапила одна ромська жінка. Вона розповіла нам про те, що дуже велика дискримінація, важко влаштуватися на роботу. І так ми у 2018 році почали створювати проєкт, де вчили жінок швейній майстерності", – зауважила комунікаційниця фонду Юлія Гладка.
Разом із ромками у центрі вчаться шити жінки, які змушені були покинути свої домівки через війну.
"Потім, коли почалося повномасштабне вторгнення, до нас приєдналися жінки ВПО. Це з території, де ведуться активні бойові дії. Із Херсонщини дуже багато було жінок, і ми вчили їх разом. Так ми зрозуміли цікаву перспективу інтеграції ромських жінок в українське суспільство", – додала Юлія Гладка.
Ромська спільнота – одна з найбільш вразливих груп, що часто зазнає зневажливого ставлення з боку суспільства, каже Юлія. Тож задача команди фонду – змінити суспільне уявлення про ромів:
"Найголовніше, що отримують жінки у цьому центрі, – це впевненість у собі, проявлення своїх лідерських якостей і можливість зростати. Тобто, окрім того, що вони вчаться шити, вони спілкуються, діляться власними проблемами, об'єднуються. Так само до них приходить психологиня, спілкується індивідуально, проводить з ними сесії та розбирає їхні емоції, допомагає заспокоїтися і знайти себе".
Навчає дівчат шити пані Олена. Жінка розповідає, переїхала до до Одеси, коли Херсон був окупований. Щоб урятувати себе від розпачу, вирішила допомагати іншим, тож згодом доєдналася до команди фонду.
"Наша програма була спеціально підготовлена, підлаштована під ромських дівчат, тому що для них потрібна особлива увага. Ми взагалі почали працювати з нуля. Їм цікаво щось пізнавати нове. Вони щось у нас запитують, ми щось їм розповідаємо, вони щось про себе розповідають. Тобто це не зовсім і навчання, а спілкування між собою, спілкування з нами. Вони емоційно якось заспокоюються, стають трохи більш урівноважені, спокійніші", – поділилася викладачка швецької справи.
Після закінчення курсу жінки вмітимуть самостійно шити шопери, постільну білизну. А ще аксесуари з урахуванням ромських традицій в одязі. Самі ж учасниці проєкту задоволені можливістю навчитися чогось нового. Та вже мріють про власні швацькі машинки.
Учасниця проєкту благодійного фонду Зухра:
"Мені дуже подобається. Дуже добрий персонал тут. Добре приймають, нас відвозять, привозять. І майстри у нас дуже поважні, такі добродушні люди вчать, підказують. Там щось неправильно, вони виправляють так, щоб зробили нормально. Нам подобається наша робота".
Учасниця проєкту благодійного фонду Лянка:
"Мені дуже подобається ця робота. І навіть для себе, для своєї сім'ї, для своїх діток я навчаюсь, щоб шити. Зараз я працюватиму, вчитимуся, а потім відкрию свою, щоб була своя робота, щоб машинка своя була".
Зазвичай ромські жінки – багатодітні матері. Тож щоб у них була можливість виділити час на навчання, у фонді є дитячий центр. Поки мами опановують нові знання, з дітьми працюють фахівці. Навчають української та англійської мови.
"Тут перебувають дітки ВПО, здебільшого ромські діти. Загалом сюди можуть звернутися будь-які батьки з дітьми. Тобто в нас немає перепон. Ідея основна в тому, що в нас є центр для жінок, де вони отримують різноманітні навички і можуть пройти різні курси. І щоб у них не виникала проблема, де залишити свою дитину, ми, фактично, створили цей центр. Плюс, ще це цікава історія, тому що таким чином ми інтегруємо представників ромської спільноти. Адже коли діти маленькі, в них немає стільки перепон в голові, і вони просто взаємодіють між собою. Таким чином стереотипи дуже сильно руйнуються", – розповів спеціаліст моніторингу та оцінювання Сергій Бедрань.
У фонді також діє гаряча лінія підтримки та допомоги ромською та українською мовами. Нині команда працює з жінками на Одещині та Миколаївщині. Та з часом планують розширюватися.
Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"
Читайте також: одній із найкращих учениць – 85 років: у Дніпрі діють курси з вивчення іноземних мов. Курси в центрі безкоштовні, записатися може будь-хто.
Читайте також: маріупольці працюють для маріупольців – у Вінниці запрацював побутовий центр для переселенців. Побутовий центр "ЯМаріуполь. Турбота" є вже сьомим в Україні та 27 таким центром загалом.
Дивіться також відео:
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.