Український омбудсман Дмитро Лубінець
Український омбудсман Дмитро Лубінець Дмитро Лубінець / Telegram

Уповноважений з прав людини заявив, що законопроєкт про мобілізацію містить низку суперечливих норм

Читайте по-русски
Водночас після термінової наради з Умєровим він дійшов висновку, що законопроєкт необхідно ухвалити у першому читанні

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що оновлений законопроєкт про мобілізацію знову містить низку суперечливих норм. Офіс омбудсмана написав лист для комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, у якому зауваження до законопроєкту № 10449 зайняли 9 сторінок. Про це свідчить його заява.

Омбудсман наголосив на "нормативному казусі" у питанні порядку виїзду за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або виключені з нього. За його словами, формулювання "зняти" та "виключити" з військового обліку (яке вказується у військовому квитку) на практиці "стає проблемою", що потребує врегулювання.

Серед інших зауважень – те, що в законопроєкті пропонують ввести обов'язок реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, а в разі невиконання передбачається юридична відповідальність. Зі свого боку Лубінець каже, що положення не відповідає положенням Конституції.

"Такий обов'язок має бути виключений із законопроєкту. Доцільніше закріпити у ньому право, тобто можливість реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста", – зауважив уповноважений.

Лубінець також вважає недоцільним закріплення в законі норми щодо здійснення призову під час мобілізації незалежно від місця перебування громадян на військовому обліку. Наприклад, він дозволяє призивати людей під час відрядження, перебування в санаторії чи виїзду до батьків.

Аналіз звернень до Офісу свідчить, що за такого підходу до мобілізації "часто порушується право громадян на звільнення від призову", оскільки необхідні для цього документи вони не носять через зобовʼязання надати їх ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку.

Також, за його словами, Конституції суперечать такі положення законопроєкту:

  • надання права представникам ТЦК та СП здійснювати перевірку військово-облікових документів громадян. Таку перевірку можуть здійснювати лише працівники поліції та ДСНС;
  • право військового командування встановлювати тимчасове обмеження на виїзд громадянина з країни. Водночас у Конституції вказано, що ЗСУ та інші військові формування ніхто не може використовувати для обмеження прав і свобод громадян;
  • позбавлення права на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період аспірантів, які здобувають рівень освіти за контрактом коштом фізичних або юридичних осіб. Адже всім іншим категоріям здобувачів освіти за цих умов право на звільнення від призову зберігають.

Окрім того, Лубінець згадав і альтернативну (невійськову) службу: чинна редакція закону не передбачає такої можливості. Водночас є непоодинокі випадки відправлення на військову службу громадян, релігійні переконання яких не допускають виконання військового обов'язку. Як каже уповноважений, це порушує їхнє право на свободу совісті.

Омбудсман наголосив, що напередодні мав зустріч із міністром оборони Рустемом Умєровим, і він "готовий реагувати на зауваження". 

Лубінець зазначив, що погоджується з потребою нормативно вдосконалити питання щодо мобілізації, та додав: "Такий важливий для країни законопроєкт має враховувати нюанси й насамперед відповідати усім нормам Конституції. Правами людини не можна нехтувати!"

Водночас Лубінець заявив, що після термінової наради з міністром оборони Рустемом Умєровим він дійшов висновку, що законопроєкт необхідно ухвалити у першому читанні.

"З цим і звертаюсь до народних депутатів. До другого читання зауваження від Офісу омбудсмана можна врегулювати", – написав Лубінець.

Він також відзначив "швидке позитивне реагування" з боку міністра оборони.

Як повідомляв 5.UA, у законопроєкті про мобілізацію не вистачає норми про ротацію – голова комітету ВР з нацбезпеки.

Нагадаємо, у Міноборони заявили, що протягом найближчих тижнів Верховна Рада може ухвалити новий закон про мобілізацію, а згодом розпочнеться і його реалізація.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

Попередній матеріал
Ракетна атака на Київ: у столиці та області прогриміли вибухи – палає в житловому будинку
Наступний матеріал
У Миколаєві російські ракети пошкодили житлові будинки, є жертви
Loading...
Комітет Ради підтримав продовження дії воєнного стану та мобілізації в Україні – нардеп

Комітет Ради підтримав продовження дії воєнного стану та мобілізації в Україні – нардеп

Антикорупційний комітет бачить ризики в проєкті закону про мобілізацію – Вікторія Сюмар

Антикорупційний комітет бачить ризики в проєкті закону про мобілізацію – Вікторія Сюмар

Бізнес закликав  ВР переглянути новий мобілізаційний законопроєкт – основні проблеми

Бізнес закликав ВР переглянути новий мобілізаційний законопроєкт – основні проблеми

Україні треба мобілізувати більше солдатів, хоча б через цифри втрат – німецький генерал

Україні треба мобілізувати більше солдатів, хоча б через цифри втрат – німецький генерал

Зеленський вніс до ВР законопроєкти про продовження воєнного стану та мобілізації

Зеленський вніс до ВР законопроєкти про продовження воєнного стану та мобілізації

У законопроєкті про мобілізацію не вистачає норми про ротацію – голова комітету ВР з нацбезпеки

У законопроєкті про мобілізацію не вистачає норми про ротацію – голова комітету ВР з нацбезпеки