Україна відзначає День писемності та мови – історія свята й цікаві факти

Мовне питання womo.ua
За традицією, з 2000 року в це свято щорічно проводиться Всеукраїнський радіодиктант національної єдності

Українська мова – одна з головних цінностей нашої країни. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це і нині визнана однією з найкрасивіших мов у світі. Сьогодні, 9 листопада, наша країна відзначає День української писемності та мови. 5.UA вирішив зібрати цікаві факти про нашу мову і про День української писемності.

Історія свята

Цей день українці святкують з 1997 року. Встановлений він указом президента України на підтримку ініціативи громадських організацій у День вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця, послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Він був письменником-агіографом, основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.

Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – "Повісті минулих літ". Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.

Нестор-літописець
Нестор-літописецьapostrophe.ua

Носіями української мови є 40-45 мільйонів людей, більшість з яких мешкають на території України. Поширена наша мова також у Молдові, Польщі, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де проживають українці. Українська мова є другою або третьою слов'янською мовою за кількістю мовців і входить до 30 найпоширеніших мов світу.

Традиції на День української писемності та мови

У цей день:

 • покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю
 • відзначають найкращих популяризаторів українського слова
 • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою; 
 • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика – конкурс проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників – понад 5 млн із 20 країн світу.

За традицією, з 2000 року в це свято щорічно проводиться Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Диктант проводять на радіо і по ТБ. Написати текст вдома може будь-хто. Потім лист з диктантом потрібно сфотографувати і протягом 9 листопада надіслати на спеціальну електронну адресу. Люди, які напишуть диктант без помилок, отримають призи від організаторів.

Він традиційно розпочинається об 11:00. Текст цьогорічного написала українська письменниця та режисерка Ірина Цілик, а читатиме народна артистка, Герой України Ада Роговцева. 

Політики прийшли писати радіодиктант
Політики прийшли писати радіодиктант"5 канал" / Ганна Рибалка

Також до методичної роботи над радіодиктантом долучиться мовознавиця, докторка філологічних наук Лариса Масенко.

Цікаві факти про українську мову

 • У сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.
 • Українська мова має найбільше спільної лексики з білоруською, польською та сербською мовами. З російською мовою українська має лише 62% спільних слів. Також у російської та української мови багато фонетичних відмінностей. За вимовою українська найближча до чеської та словацької.
 • В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, "вороги" – "вороженьки").
Говоріть українською
Говоріть українськоюфото Цензор.НЕТ
 • Перші слова українською були записані на листі в 448 р н. е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова "мед" і "страва".
 • Деякі лінгвісти зараховують українську до найдавніших зі слов'янських мов. За деякими версіями, українська сформувалася приблизно в IX-IV тисячолітті до н.е. а російська мова походить від церковного варіанту української мови.
 • Іменники в українській мають цілих 7 відмінків – це рекорд для слов'янських мов. На відміну від споріднених мов, у нас також є кличний відмінок.
 • В українській мові виділяється три форми майбутнього часу в дієслів – проста ("я піду"), складна ("я йтиму") і складена ("я буду йти").
 • У сучасній нормі правопису в українській мові дозволено вживати фемінітиви до професій і родів занять. Це не вважається мовною помилкою.
 • Найчастіша перша буква в словах в українській мові – буква"П". Найменше слів починається на букву "Ф"(не враховуючи букву "И" і м'який знак).
 • Перший український буквар вийшов у Львові в 1574 році. До наших часів зберігся лише один зразок з цієї партії. Зараз він зберігається в бібліотеці Гарварду.
 • Українська мова багата на синоніми. У слова "горизонт" 12 синонімів, а у слова "бити" – цілих 45.
 • В українській мові немає дуже грубих матюків. Матюки багато українців запозичують з російської.

Як повідомляв 5.UA, 10 травня 2022 року помер перший президент України Леонід Кравчук.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться відео за темою:

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Де в Україні продовжаться віялові відключення світла – графіки на 8 листопада
Наступний матеріал
Ігор Жданов: мирні переговори стали ще більш примарними, 90% українців проти територіальних поступок агресору
Loading...