Голос з-над Бугу

У селі на Львівщині встановили вуличне освітлення на сонячних батареях

  Село на кошти Європейського Союзу та Програми розвитку ООН облаштувало освітлення на центральній вулиці та ділянці дороги загальною довжиною у 3,5 км

  Громада села Варяж у Сокальському районі Львівщини перемогла у конкурсі мініпроектів Спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". Про це пише місцеве видання "Голос з-над Бугу". Його метою було встановлення вуличного освітлення, яке вирішили "доволі цікавим методом – монтажем сонячних батарей". За даними координатора проектів ПР ООН на Львівщині Ігоря Назара, Варязька сільська громада є серед першопрохідців в участі у проектах ІІ і ІІІ етапу.

  Селяни розпочали з невеликого проекту: перекрили дах дошкільної установи та замінили вікна. Це коштувало 121751 грн. На зекономлені гроші – 16 тисяч гривень – замінили всі вікна у дитсадку. В такий спосіб громада врятувала старовинну будівлю у центрі села та дитячий садочок, який хотіли закривати.

  Після успішної реалізації першого проекту громада написала новий, який привернув увагу комісії. У ньому йшлося про встановлення вуличного освітлення. Його бюджет – 680 тисяч гривень і нині він уже на завершальному етапі. Уже встановлені 20 сонячних модулів. Вони заряджаються енергією сонця, яку по кабелю передають на п’ятикіловатний інвертор, який генерує енергію та накопичує її в батареї, котрі, у свою чергу, дають світло на плафони.

  Крім того, інвертор може генерувати енергію в мережу. Її можуть надавати громадянам і підприємцям. За цю вироблену енергію обленерго за кожен кіловат платить за "зеленим тарифом" – 3,85 грн. Сільська рада має надлишок енергії, яку зможе продавати і заробляти на себе. Однак не все так просто: треба ще звернутися за дозволом до місцевих енергетиків на виготовлення технічної документації, щоб віддавати надлишок струму в мережу. Зимою ж сонця мало, тож модулі отримують менше сонячних променів і виробляють менше енергії.

  Координатор проектів у Львівській області Ігор Назар зауважив, що у Варяжі – неординарний проект, тож він на особливому контролі, адже спрямований на розвиток територіальної громади: сільська рада в такий спосіб може заробляти сама на себе і вироблену енергію віддавати в мережу, а по взаємозаліку "Львівобленерго" може зараховувати витрати на освітлення дитячого садочка, сільської ради, Народного дому. Це вигідно для обох сторін. До того ж кошти, закладені в бюджеті на електроенергію, можна скерувати на вирішення інших важливих проблем.

  Зараз у селі вже встановлені 43 плафони (29 придбали за проектом, 14 – за зекономлені кошти під час проведення тендеру). Сонячні модулі генерують енергію сонця для освітлення центральної вулиці від в'їзду в село з обох боків до прикордонної застави – а це 3,5 км. Крім того додатково буде встановлено 9 плафонів по бічних комунальних дорогах.

  Загалом у Львівській області зараз реалізується 58 проектів – 32 у селах, решта – у містах. Серед мікропроектів в галузі інноваційних технологій є два – встановлення теплового глибинного насоса, який бере з землі енергію у місті Рава-Руська, і проект у селі Варяж.

  Нагадаємо, минулого місяця "Укргазбанк" виділив перші гроші на еко-проект з енергозбереження.

  Попередній матеріал
  #яНеБоюсьСказати: У Facebook стартував флешмоб проти замовчування насильства
  Наступний матеріал
  У Лондоні оприлюднили звіт про війну в Іраку, який підірвав британське суспільство
  Loading...

  Субсидія, запропонована урядом, не спонукає до енергозбереження – економіст

  "Київенерго" припинило підготовку до зими: опалювальний сезон у столиці під загрозою

  Форум "Фонд енергоефективності: ключовий start-up України" у Києві

  Кубів запевняє, що 6 липня буде оприлюднено формулу ціни на електроенергію