У Києві відрили виставку "Україна-Швеція: на перехресті історії" (РЕПОРТАЖ, ВІДЕО)

  Особисті речі та атрибути влади українських Гетьманів Хмельницького, Виговського, Мазепи та Пилипа Орлика в ці дні можна побачити у Національному історичному музеї. Унікальні експонати приїхали до Україні з музейних сховищ та архівів Короліства Швеції. Першими оглянути виставку "Україна-Швеція: на перехресті історії" завітали швецький монарх Карл Густав XVI та Президент України Віктор Ющенко.
  Олександра Аргат, 5 канал: "Українські національні святині повертаються на Батьківщину. Втім не назавжди. Тож любителям історії доведеться поспішити. Вдруге побачити оригінали гетьманських клейнодів можна буде лише у Швеції".

  Перші гості виставки в Національному історичному музеї - монарша родина та президентське подружжя. На них уже чекають хлопці у червоних козацьких строях зі списами. Розважаються як можуть, та зачувши про президенстько-королівський кортеж приймають сувору поставу. Крізь їхні лави керманичі сучасних Швеції та України йдуть, щоб побачити символи влади правителів минулого.

  Ось гетьманська шапка Богдана Хмельницького. Це стяг, що готувався спершу Івану Самойловичу, проте дістався Івану Мазепі. А це булава, що за легендою, перейшла від повсталого Гетьмана Мазепи Пилипу Орлику. На давньому папері справжні листи від правителів України до шведського короля. Є й оригінал Корсунської угоди 1657 року, підписаної зі Швецією Гетьманом Виговським. Віктор Ющенко жартує: мовляв її ніхто не скасосвував, тож вона чинна й досі.

  Карл Густав XVI, Король Швеції: "Всі ці об`єкти, що можна сьогодні побачити тут на виставці нагадують нам про буремні роки, але вони також свідчать якими інтенсивними були наші контакти на найвищому політичному рівні, а також на рівні простих людей".

  Більшість експонатів нагадують про події Північної війни та союз, укладений Іваном Мазепою та Карлом дванадцятим. Є речі і їхнього супротивника - Петра І, як-от цей кафтан та відбиток правиці російського імператора. Загалом більше ста пам`яток, половина з яких приїхала на час виставки з шести музеїв та архівів Швеції. Питання їх можливого повернення до України - надто делікатне. Проте міністр культури і туризму Василь Вовкун бачить підстави для стриманого оптимізму.

  Василь Вовкун, міністр культури і туризму: "Вчора було домовлено про створення робочої україно-шведської робочої групи, яка має опікуватися тими питаннями про які ви говорите. Я думаю, що залежно як будуть розвиватися наші стосунки, а наші стосунки мають досить гарну динаміку україно-швецькі, то я думаю, що не все одразу, але поволі можна щось повертати".  

  Окрім показаного, у сховищах шведських музеїв є ще чимало артефактів української історії. Так, зокрема, українські науковці мріють привезти в Україну решту українських прапорів. Один із них - муніципальний стяг Києва, є одним із найстаріших прапорів у світі, що збереглися до сьогодні.

  Олександр Аргат, Володимир Леонов, Андрій Верстюк, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.16Мб)
  Попередній матеріал
  Коаліціада 01.10.2008. Підсумки (РЕПОРТАЖ, ВІДЕО)
  Наступний матеріал
  Шостий день у полоні піратів перебуває екіпаж судна "Фаїна" (РОЗШИРЕНО)
  Теги:
  Loading...